Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: V inovacích vede Skandinávie a Německo, ČR zaostává

EK: V inovacích vede Skandinávie a Německo, ČR zaostává

26.03.2013 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika zaostává v inovacích za průměrem Evropské unie a patří jí v tomto směru 18. příčka. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské komise, podle níž se výkon EU v oblasti inovací i přes krizi celkově zlepšil, ale zvětšily se rozestupy mezi jednotlivými členskými státy. 

Nejlepší je v inovacích stejně jako loni Švédsko a za ním následují Německo, Dánsko a Finsko. EK rozdělila země do čtyř skupin - na nejlepší inovátory, na země kolem průměru EU, "zdrženlivé inovátory" zaostávající za průměrem unie a "skromné inovátory". Mezi nimi jsou Polsko, Lotyšsko, Rumunsko a poslední Bulharsko. 

Českou republiku komise zařadila do nejpočetnější skupiny "zdrženlivých inovátorů" na 18. příčku v absolutním pořadí. Loni byla ČR na 17. místě. Ve stejné skupině jsou mezi jinými Slovinsko, Kypr, Řecko, Estonsko, Itálie, ale také Portugalsko a Slovensko. 

Podle státní agentury CzechInvest odpovídá umístění ČR v žebříčku tomu, že je výkonnost české ekonomiky silně závislá na aktivitách zahraničních firem, na které má jen minimální vliv. Místní firmy jsou v inovačním řetězci daleko od koncového zákazníka, často se jedná pouze o dodavatele meziproduktů, vyrobených podle přesného zadání. 

"Zásadní výzvou přechodu ČR ke znalostní ekonomice je tedy zvýšení inovační poptávky tuzemských firem, jejichž vlastníci nebo manažeři usilují o to, aby jejich firma patřila k technologickým lídrům ve svém oboru," uvedla mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková. Proto podle ní také vznikla Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou se ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest snaží naplňovat klíčovými projekty v oblasti inovací. Patří mezi ně například Seed fond, CzechAccelerator nebo novela zákona o investičních pobídkách. 

"Velká pozornost je věnována též přípravě na nové programovací období EU, respektive zaměření operačních programů a efektivnímu čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU s cílem zefektivnit podporu podnikatelského prostředí v ČR a zejména ekonomiky založené na znalostech," dodal Tomáš Paták z ministerstva průmyslu a obchodu. 

Evropská komise vycházela z 24 ukazatelů, které se týkaly například výzkumu a vývoje, investic do výzkumu, počtu patentů, vědeckých publikací v zahraničí, uvádění inovací na trh, počtu zaměstnanců ve znalostní ekonomice a jejím podílu na exportu. 

Podle EK se celkové úsilí o inovace v EU za uplynulý rok zlepšilo, ale rozšířily se rozdíly mezi jednotlivými státy. Proti loňskému roku nejvíce pokročily Estonsko, Litva a Lotyšsko, naopak výkon v inovacích klesl na Kypru a v Řecku. 

"Letošní výsledky ukazují, že ekonomická krize negativně postihla inovační aktivity v některých částech Evropy. Pokud si chceme udržet globální konkurenceschopnost a obnovit v Evropě růst, jsou investice do inovací klíčové," řekl dnes eurokomisař Antonio Tajani. Připomněl také, že pokles investic v letech 2008 až 2012 významně snížil inovační aktivitu. 

Ve srovnání s ostatním světem EU zaostává za Švýcarskem, které má v tomto směru dlouhodobě lepší výsledky než všech 27 zemí EU. Stejně tak unie ztrácí za Jižní Koreou, USA a Japonskem. Zatímco ztráta EU za Jižní Koreou se zvětšila, od roku 2008 se podařilo unii snížit ztrátu v inovačních aktivitách za USA a Japonskem asi o polovinu. Unie je na tom stále lépe než Austrálie, Kanada, Brazílie, Rusko, Indie a Čína, která jako jediná z těchto zemí ztrátu na EU loni snížila.

(Zdroj: EK, Bloomberg, čtk, AP)


Váš názor
  • lépe než Austrálie, Kanada, Brazílie, Rusko
    26.03.2013 21:19

    Asi jen makléř Patrie dokáže hazet do společného pytle Kanadu, Austrálii s Ruskem. Měl by se trochu poučit jak rozdílné tyto země jsou. Jako porovnávat myši se slony. Kéž by nám raději poradil kam směřuji akcie Telefoniky nebo jak premává a jak je na tom ČEZ. To je jeho job a ne odbočovat a uhýbat od toho za co je placen.
    Kulík
Aktuální komentáře
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
9:19Maďarsko zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL
9:06Rozbřesk: ČNB na lehce jestřábí vlně, koruna reaguje rozšířením zisků
8:47Fed by letos mohl zvýšit sazby už jen jednou, Alibaba zvažuje uvolnění kontroly nad hlavními divizemi a futures jsou v zeleném  
29.03.2023
22:00Žádné zprávy, dobré zprávy; Wall Street vytěžila z minima maximum  
17:16Komentář: Česká národní banka na lehce jestřábí vlně
17:07ČNB podpořila korunu, hlavní akciové trhy se drží v zeleném  
16:35Kdyby Ford a VW přispívaly na odměny Elona Muska v Tesle...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university