Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: V inovacích vede Skandinávie a Německo, ČR zaostává

EK: V inovacích vede Skandinávie a Německo, ČR zaostává

26.03.2013 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika zaostává v inovacích za průměrem Evropské unie a patří jí v tomto směru 18. příčka. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské komise, podle níž se výkon EU v oblasti inovací i přes krizi celkově zlepšil, ale zvětšily se rozestupy mezi jednotlivými členskými státy. 

Nejlepší je v inovacích stejně jako loni Švédsko a za ním následují Německo, Dánsko a Finsko. EK rozdělila země do čtyř skupin - na nejlepší inovátory, na země kolem průměru EU, "zdrženlivé inovátory" zaostávající za průměrem unie a "skromné inovátory". Mezi nimi jsou Polsko, Lotyšsko, Rumunsko a poslední Bulharsko. 

Českou republiku komise zařadila do nejpočetnější skupiny "zdrženlivých inovátorů" na 18. příčku v absolutním pořadí. Loni byla ČR na 17. místě. Ve stejné skupině jsou mezi jinými Slovinsko, Kypr, Řecko, Estonsko, Itálie, ale také Portugalsko a Slovensko. 

Podle státní agentury CzechInvest odpovídá umístění ČR v žebříčku tomu, že je výkonnost české ekonomiky silně závislá na aktivitách zahraničních firem, na které má jen minimální vliv. Místní firmy jsou v inovačním řetězci daleko od koncového zákazníka, často se jedná pouze o dodavatele meziproduktů, vyrobených podle přesného zadání. 

"Zásadní výzvou přechodu ČR ke znalostní ekonomice je tedy zvýšení inovační poptávky tuzemských firem, jejichž vlastníci nebo manažeři usilují o to, aby jejich firma patřila k technologickým lídrům ve svém oboru," uvedla mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková. Proto podle ní také vznikla Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou se ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest snaží naplňovat klíčovými projekty v oblasti inovací. Patří mezi ně například Seed fond, CzechAccelerator nebo novela zákona o investičních pobídkách. 

"Velká pozornost je věnována též přípravě na nové programovací období EU, respektive zaměření operačních programů a efektivnímu čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU s cílem zefektivnit podporu podnikatelského prostředí v ČR a zejména ekonomiky založené na znalostech," dodal Tomáš Paták z ministerstva průmyslu a obchodu. 

Evropská komise vycházela z 24 ukazatelů, které se týkaly například výzkumu a vývoje, investic do výzkumu, počtu patentů, vědeckých publikací v zahraničí, uvádění inovací na trh, počtu zaměstnanců ve znalostní ekonomice a jejím podílu na exportu. 

Podle EK se celkové úsilí o inovace v EU za uplynulý rok zlepšilo, ale rozšířily se rozdíly mezi jednotlivými státy. Proti loňskému roku nejvíce pokročily Estonsko, Litva a Lotyšsko, naopak výkon v inovacích klesl na Kypru a v Řecku. 

"Letošní výsledky ukazují, že ekonomická krize negativně postihla inovační aktivity v některých částech Evropy. Pokud si chceme udržet globální konkurenceschopnost a obnovit v Evropě růst, jsou investice do inovací klíčové," řekl dnes eurokomisař Antonio Tajani. Připomněl také, že pokles investic v letech 2008 až 2012 významně snížil inovační aktivitu. 

Ve srovnání s ostatním světem EU zaostává za Švýcarskem, které má v tomto směru dlouhodobě lepší výsledky než všech 27 zemí EU. Stejně tak unie ztrácí za Jižní Koreou, USA a Japonskem. Zatímco ztráta EU za Jižní Koreou se zvětšila, od roku 2008 se podařilo unii snížit ztrátu v inovačních aktivitách za USA a Japonskem asi o polovinu. Unie je na tom stále lépe než Austrálie, Kanada, Brazílie, Rusko, Indie a Čína, která jako jediná z těchto zemí ztrátu na EU loni snížila.

(Zdroj: EK, Bloomberg, čtk, AP)


Váš názor
  • lépe než Austrálie, Kanada, Brazílie, Rusko
    26.03.2013 21:19

    Asi jen makléř Patrie dokáže hazet do společného pytle Kanadu, Austrálii s Ruskem. Měl by se trochu poučit jak rozdílné tyto země jsou. Jako porovnávat myši se slony. Kéž by nám raději poradil kam směřuji akcie Telefoniky nebo jak premává a jak je na tom ČEZ. To je jeho job a ne odbočovat a uhýbat od toho za co je placen.
    Kulík
Aktuální komentáře
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y