Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní zpráva o koruně: ČNB bez překvapení

Týdenní zpráva o koruně: ČNB bez překvapení

29.03.2013 16:37
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Tento týden koruna svou pozici měnila jen málo. Během jednotlivých dní docházelo jen k přechodným výkyvům, které ale dohromady dávají pouze stagnaci lehce pod 25,80. Lehké posílení přichází až v pátek na nelikvidním trhu. Na domácí měnu mělo omezený vliv jednání ČNB a neviděli jsme ani výrazné reakce na dění ve světě. Nejlépe v regionu se dařilo forintu, který odmazával ztráty z konce předchozího týdne.

Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny, což nemohlo nikoho překvapit. V komentáři po jednání se znovu objevila zmínka o připravenosti banky sáhnout po devizových intervencích, pokud bude třeba měnovou politiku dál uvolnit. Guvernér Singer přitom zopakoval, že prognóza předpokládá uvolnění měnové politiky ke konci roku. Podobně jako Fed začala ČNB do svého postoje zahrnovat prohlášení, že sazby zůstanou na současné úrovni po delší dobu, dokud se nedostaví výrazné inflační tlaky. Zmínění intervencí v doprovodném komentáři stále drží na trhu nejistotu. Na druhou stranu, zvláště na současné úrovni kurzu je přímý zásah málo pravděpodobný, takže na koruně zůstalo u nevýrazné reakce.

Měnové jednání měla tento týden také maďarská centrální banka. Došlo k dalšímu snížení sazeb o 25 bodů, což se čekalo. Šlo o první jednání pod novým guvernérem a byly tu proto obavy, že banka naznačí agresivnější uvolňování měnové politiky, nebo zváží nestandardní nástroje. Doprovodná zpráva to však nenaznačila, na což forint reagoval pozitivně. Tiskové konference byly zrušeny.

Pozornost světových trhů dál poutal Kypr a důsledky jeho krize. Zkraje týdne přišla pozitivní reakce na odvrácení neřízeného krachu díky dohodě s věřiteli. Technicky se plán vyhýbá zdanění vkladů, ovšem větší vklady (nad 100 tis. EUR) nakonec budou osekány ještě daleko více než podle původního záměru, a to skrze restrukturalizaci bank.

Následně však na trhy dolehly komentáře o tom, že kyperské řešení se stane principem i pro další země s velkým a problematickým bankovním sektorem. Debatu rozvířil šéf Euroskupiny a i přes následnou snahu výroky zmírnit byl znát nárůst vnímané rizikovosti eurozóny.

Vedle toho se jako negativní faktor zapojila Itálie, kde se kvůli povolebnímu rozložení sil stále nerýsuje žádná možnost sestavit vládu. První pokus dostal vítěz voleb Bersani, který ale nechce jednat s Berlusconim, zatímco Grillo ho odmítá podporovat. Žádný z bloků těchto lídrů sám vládu nesestaví a zatím nic nenasvědčuje spolupráci. Situaci se bude snažit posunout dál prezident. Itálie kvůli politice během týdne upsala dluhopisy při menší poptávce a vyšších výnosech.

Příští týden se budou sledovat další pokusy o sestavení italské vlády a šanci mohou dostat i lidé mimo hlavní lídry. Pokračování současné situace a směřování k novým volbám, které dost možná nic nevyřeší, zřejmě bude trhy dál vnímáno negativně. Nadějí je sestavení přechodné vlády a změna volebního systému.

V souvislosti s Kyprem rostla nervozita koncem týdne, kdy se jeho banky otevřely po téměř dvou týdnech. Nakonec se to obešlo bez nepokojů a paniky. Riziko bylo sníženo omezením na výběry i převody peněz a zvýšenou ostrahou, i tak ale relativně klidný průběh nervozitu trhu snížil. Kypr by měl příští týden podle plánu rušit omezení pro pohyb kapitálu. Pokud se to podaří, půjde o pozitivní signál. Spíše to ale vypadá, že se omezení protáhne.

Z posledních dat nebyly příliš dobré měkké indikátory z amerického průmyslu - překvapivě výrazně se zhoršil jak index aktivity v Richmondu, tak především v Chicagu. Po velmi dobrém začátku roku tak dynamika ochabuje, ačkoli se sektor drží růstu. Jde o indikaci, že i celonárodní index ISM oproti únoru klesl zhruba o 2-3 body, což by bylo pod současným konsensem. Indexy spotřebitelské důvěry nejprve ukazovaly na prudké zhoršení v březnu, revize ale data výrazně vylepšila, takže riziko oslabení spotřebitelské poptávky na konci kvartálu kleslo. Vedle toho přišla nepříznivá zpráva z Británie, kde budou podle BoE banky muset navýšit kapitál o dodatečných 25 miliard liber.

Nadcházející týden bude nejprve ve znamení indexů nákupních manažerů, pak se pozornost přesune k ECB a americkému trhu práce. Pro ten zatím dostáváme relativně příznivé indikace v rámci průzkumů aktivity a přes poslední zhoršení i z žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Přírůstek pracovních míst se přesto čeká nižší než v předchozím měsíci. ECB by sazby ani tentokrát sazby měnit neměla. Z ekonomiky přišla některá horší data a trhy znejistěly zprávy o Kypru a Itálii. Nejde o takový stres, aby donutil banku k akci, v rétorice ale může přibýt holubičích tónů. 

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout v pdf formátu zde.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.12.2024
14:04"Velký den pro kryptoměny". Sněmovnou prošel zákon o digitalizaci finančního trhu
13:42Perly týdne: Přehnané úvahy o americké výjimečnosti
13:01Jan Bureš: Maloobchod ukazuje na další zrychlení spotřeby
11:01Náznak korekce na indexu S&P500?  
10:44Maloobchodní tržby v říjnu opět vzrostly, tahounem jsou e-shopy
10:40ASML – dlouhodobý tip, který se právě technicky odráží vzhůru  
10:16Průmyslová výroba v Německu nečekaně klesla pod vlivem energií i autoprůmyslu
9:03Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru
8:27Macron hodlá setrvat v úřadu po celé funkční období, Volkswagen se připravuje na další protesty. V USA nás dnes čekají klíčová makrodata z trhu práce  
6:56Klesnou v příštím roce vysoké valuace amerických akcií?
05.12.2024
18:12Rozdíl mezi novým a starým akciovým normálem
17:30Dnešní trhy: Evropský akciový růst a americká stagnace  
15:44Akcie, u kterých analytici věří v silný obrat v příštím roce  
13:35Akcie v roce 2025 podle Invesco  
12:42Zpráva UBS: Majetek miliardářů vzrostl o 17 procent. USA kompenzují pokles v Číně
12:06Evropské akcie navazují na růst. Francouzská aktiva ani euro se pádem vlády nenechaly rozházet  
11:37Moody's už reaguje: Pád francouzské vlády zhoršuje výhled veřejných financí
10:01ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - EIB poskytne skupině ČEZ úvěr
9:21Rozbřesk: Mzdy lehce nad očekáváním, zvyšují pravděpodobnost prosincové pauzy v ČNB
8:56Futures předpovídají úvodní ztráty, bitcoin nad 100 tisíc dolary  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university