Míra inflace v eurozóně i v březnu klesala podle prvního rychlého odhadu Evropského statistického úřadu (Eurostat) 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Nenaplnila tak ale očekávání trhu, jehož konsensus počítal s poklesem indikátoru meziročního růstu cen spotřebitelů až na 1,6 procenta.
Inflace v 17 zemích platících eurem se v posledních měsících soustavně snižuje. V únoru byla 1,8 procenta, v lednu dvě procenta a v prosinci 2012 činila 2,2 procenta.
Vývoj inflace v eurozóně
Největší inflace byla u potravin, alkoholu a tabáku, kde v březnu dosáhla 2,7 procenta, tedy stejné úrovně jako v únoru. Inflace znatelně poklesla u cen energií, když v březnu dosahovala meziročně 1,7 procenta, zatímco v únoru to bylo 3,9 procenta. V případě služeb se inflace v eurozóně zvýšila z 1,5 procenta v únoru na 1,9 procenta v březnu.
Podrobnější a upřesněnou zprávu o březnové inflaci zveřejní Eurostat v polovině dubna.
Vzkaz pro ECB?
Zmírnění inflačních tlaků je ekonomy obvykle bráno jako signál pro centrální banku, že může dále uvolňovat svou měnovou politiku, aniž by se zpronevěřila svému cíli zachování cenové stability. V případě Evropské centrální banky však situace aktuálně není až tak jednoznačná. „Papírově to vypadá, že ECB má ještě další prostor pro uvolňování měnové politiky. Ale na druhou stranu je třeba si také uvědomit, že byt tak ničeho nedosáhli a pouze by si vyplýtvali munici potřebnou případ opravdového zhoršení finanční krize eurozóny,“ upozornil Thilo Heidrich, ekonom .
Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi po minulém měnovém zasedání na začátku března uvedl, že by se inflace měla v letošním i příštím roce udržet pod 2 procenty, což umožní ECB zachovat si prorůstový postoj. ECB cíluje inflaci na úroveň těsně pod 2 procenty.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK)