Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémem eurozóny není ani pasivní ECB, ani fiskální utahování

Problémem eurozóny není ani pasivní ECB, ani fiskální utahování

27.3.2013 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

ECB je často kritizována za to, že její politika se liší od politiky amerického Fedu. Ten podle této kritiky učinil vše, co je v jeho silách, aby podpořil růst a ekonomické oživení. ECB je namísto toho velmi opatrná, protože se obává budoucí inflace a toho, že by vlády neměly dostatek motivace ke snižování deficitů. Je jasné, že Fed hrál při podpoře oživení americké ekonomiky rozhodující roli. Je také pravdou, že ECB zůstává poměrně konzervativní. Nesmíme ale zapomínat, že co se týče strukturálních faktorů, je na tom evropská ekonomika také jinak než USA. Pokud by se tedy ECB snažila ovlivnit dlouhodobé sazby či kurz eura, tato politika by růst nepodpořila.

Fed stlačil výnosy vládních dluhopisů pod úroveň nominálního růstu ekonomiky, čímž soukromému sektoru ulehčil oddlužení, podpořil ceny investičních aktiv (nemovitostí a akcií) a výsledný efekt bohatství zvýšil poptávku domácností a investice firem. Likvidita, kterou vytvořila ECB, nebyla ve velké míře použita k nákupům vládních dluhopisů, protože ECB se obává morálního hazardu. Průměrný výnos vládních dluhopisů zemí eurozóny tak zůstává znatelně nad nominálním růstem ekonomiky. Euro sice po roce 2008 silně oslabilo, v reálném vyjádření ale jeho kurz leží stále vysoko. Musíme se ovšem ptát, jaká by byla efektivita snah o další oslabení eura. Slabší kurz by byl samozřejmě pozitivní pro průmysl. Náš odhad elasticit dovozů a vývozů eurozóny ovšem naznačuje, že výsledkem oslabení eura by byly nižší reálné příjmy a pokles reálného produktu.

Co se týče sazeb, můžeme konstatovat, že i kdyby se ECB snažila o jejich celkový pokles, stále by zůstávaly nad nominálním růstem ekonomiky. Ten je totiž v eurozóně mnohem níž než v USA. Reálný potenciální růst je v USA 2,7 %, ale v eurozóně jen 0,2 %. Nominální potenciální růst dosahuje v USA 4,5 %, v eurozóně 1,5 % ročně. I kdyby tedy byla politika ECB mnohem aktivnější, nízký růst produktivity a nedostatek inovací a investic do vzdělání by zamezily tomu, aby byla její politika v podpoře růstu efektivní.

Vedle výše uvedeného můžeme pozorovat, že současná politika utahování a úspor v eurozóně nepřináší úspěch. Dokonce můžeme říci, že vede k ekonomické pohromě. To však není důvod k tomu, aby byl postup změněn na tradiční keynesiánskou stimulaci. To, že současná strategie není úspěšná, je patrné z klesající aktivity, poklesu investic, destrukce produkčních kapacit, problémů při snižování fiskálních deficitů, z problémů bank a nakonec i z rizika politických krizí. Podle našeho názoru je ale nutné zaměřit se zejména na zvýšení produktivity a na nabídkovou stranu celkově. Jak bylo naznačeno výše, namístě jsou investice do energetiky, vzdělání či technologií. Role ECB by měla spočívat ve snižování sazeb u podnikatelských úvěrů. Hlavním problémem, kterému eurozóna čelí, je totiž pokles potenciálního produktu.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Jednoznačně je FED úspěšný
  27.3.2013 14:28

  Inflaci mají v USA okolo 3%, to je stené jako v Čechách. Tak jaképak okradení důchodců. Resp. důchodci jsou okrádáni stejně. Takže FED je úspěšný! USA roste na rozdíl od Evropy. Ti důchodci si můžou přivydělat. A ten rozdíl mezi EU a USA je jen v jiné měnové politice.
  PaPe3814
 • Copak politika Fedu byla úspěšná?
  27.3.2013 8:52

  Čláenk vyvolává dojem, že politika Fedu byla úspěšná. Nebyla.
  neugebauer
  • Re: Copak politika Fedu byla úspěšná?
   27.3.2013 9:59

   Teda ty jsi typicky magor,to že okradli důchodce a občany znehodnocenim dolaru to ti asi nic neříká ,zas jeden asociální magor co ale neví vůbec nic proč to ten zkurvysyn ben dělá
   xxx
  • Re: Copak politika Fedu byla úspěšná?
   27.3.2013 9:38

   Jaktože nebyla? Odvrátili krizi? Odvrátili. Kdyby Fed nezakročil, tak by na tom Amíci dneska byli možná ještě hůř než Evropa. Ano, je to za cenu další krize, která nevyhnutelně v dalších letech přijde, ale to je pouze otázkou přizpůsobení - kdo s tím nepočítá, jeho chyba, a jeho blbost, že se tomu nedokáže přizpůsobit. Vždy přežije pouze ten, kdo je schopen se lépe adaptovat na aktuální podmínky, ať je fiskální a monetární politika jakákoliv. Navíc dlouhodobě má makropolitika pro ekonomický růst výrazně menší dopad, takže je vesměs jedno, kolik se čeho tiskne či netiskne.
   Nyk Lísn
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m