Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Česku se daří v délce soudního řízení, pokulhává u vnímání nezávislosti justice

Studie: Česku se daří v délce soudního řízení, pokulhává u vnímání nezávislosti justice

10.4.2013 5:30
Autor: Zuzana Heczková, KŠB

Nový přehled chce přinést objektivní údaje o fungování soudních systémů ve 27 členských státech EU. Jeho cílem je nabídnout systematický přehled o stavu justice v EU a nepřímo i přispět k obnovení hospodářského růstu a vytváření nových pracovních míst v rámci EU. O tom, že země s nezávislým a účinným soudnictvím jsou pro investory přitažlivější než státy, které těmito atributy nedisponují, je přesvědčena i místopředsedkyně Evropské komise a komisařka EU pro spravedlnost Viviane Redingová. Předvídatelnost a rychlost soudního řízení a následná vymahatelnost soudních rozhodnutí je proto nyní významnou součástí hospodářské strategie EU.

Délka trvání sporů

Přehled Evropské komise se zaměřil především na průběh (dobu trvání) občanskoprávních a obchodních případů. Neopomenul ale například ani správní soudnictví.  

Česká republika se - možná překvapivě - umístila spolu s Rakouskem na druhém místě coby stát s nejrychleji vyřešenými občanskoprávními a obchodními spory (na tento výsledek může mít v rámci českého občanského soudního řízení částečný vliv hojně využívané vydávání elektronických či klasických platebních rozkazů). Prvenství připadlo Lotyšsku, naopak mezi posledními se objevily Itálie, Kypr nebo Malta.

Jako další indikátor efektivity justice byl zkoumán také elektronický způsob vedení soudního řízení. Česko bylo opět hodnoceno coby jeden z nejlepších států. Německo či Velká Británie se umístily zhruba v polovině žebříčku, na posledním místě skončilo Řecko.

V kategorii „objem prostředků z národního rozpočtu věnovaný na provoz justice“ se ale Česko propadlo do dolní poloviny tabulky (na justici z národního rozpočtu nejvíce přispívá Lucembursko, nejméně naopak Bulharsko).

Také se potvrdilo, že stesky na malý počet soudců v Česku nejsou oprávněné - ČR se v celkovém počtu zhruba 50 soudců na sto tisíc obyvatel umístila na druhém místě za Slovinskem, které disponuje v tomto měřítku 70 soudci na sto tisíc obyvatel. Ohledně počtu advokátů (v uvedeném Přehledu se sice lehce zmatečně hovoří o „lawyers“, nicméně Evropská komise tento termín na následujících řádcích uvádí na pravou míru s tím, že se skutečně jedná pouze o advokáty) se ČR dostala do druhé poloviny srovnávací tabulky, na přední příčky se vyšvihlo Lucembursko, Řecko nebo Itálie.

 

Nezávislost justice

Trošku jiným, ale neméně zajímavým a ve výsledku velmi rozkolísaným ukazatelem bylo „celkové vnímání nezávislosti justice“. Tedy subjektivní ukazatel odkazující na respekt, jakému se soudy v jednotlivých státech těší.

Dle informací Světového ekonomického fóra a Projektu světové justice se několik členských států umístilo z hlediska vnímání soudní nezávislosti mezi prvními deseti zeměmi světa (například Finsko, Nizozemí nebo Irsko). Česká republika však skončila na 22. místě z celkového počtu 27 hodnocených států, na posledním místě zůstalo Slovensko. Na tom je patrné, že vliv korupčního prostředí na fungování justice je stále velkým národním problémem, který se logicky odráží ve skeptickém přístupu k respektování a uznávání soudu jako nezávislé autority.

Na základě srovnávacího přehledu nyní Evropská komise vyzývá členské státy, Evropský parlament a další zúčastněné strany, aby se aktivně zapojily do „otevřeného dialogu“ o tom, jak mohou efektivní soudní systémy přispět k dalšímu hospodářskému růstu. Evropská komise následně zahájí širší debatu o úloze soudnictví v EU v rámci konference na vysoké úrovni, tzv. Assises de la justice, v listopadu letošního roku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC