Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy = život nad poměry?

Dluhy = život nad poměry?

10.04.2013 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Vysvětlujeme-li vysoké dluhy automaticky tím, že si žijeme nad poměry, je tato interpretace mylná. Je pravdou, že pokud si někdo žije nad poměry, jeho dluhy budou růst. Obrácené tvrzení ale vždy neplatí. Vedle závazků totiž musíme věnovat pozornost i aktivům. A pokud namísto jedinců hovoříme o státech, platí to tím spíš. V případě Spojených států nebyl růst dluhu před finanční krizí známkou nadměrného utrácení, ale rostoucí finanční páky. Podobný vývoj nastal i ve většině dalších vyspělých ekonomik. Půjčím si, abych investoval do něčí firmy, poté si někdo půjčí od mě a investuje do nějakého dobrého nápadu, atd. Celková úroveň dluhu v ekonomice roste. Jestliže ale věnujeme pozornost i aktivům, která financuje, pak dluh nemusí znamenat problém. I když je pravdou, že toto zapáčení investic může samo o sobě vytvářet mechanismus, který šíří krize. Nemá ale nic společného s přehnanou spotřebou a výdaji.

Téma příliš vysokého dluhu souvisí také se vztahem mezi ekonomickým rozvojem, zvětšující se hloubkou finančního systému a rostoucím poměrem dluhu k HDP. Ve vyspělých ekonomikách jsou rozvahy finančních institucí větší a poměry celkového dluhu k HDP tak budou obecně větší než v rozvíjejících se ekonomikách. V tomto ohledu tak vyšší dluh představuje známku větší rozvinutosti ekonomiky. Indikátory, které ukazují skutečný obrázek týkající se dluhových nerovnováh, je možno sestavit pro jednotlivé sektory (vládu, soukromý sektor jako celek, domácnosti ...), nebo pro celou zemi. V takovém případě hovoříme o takzvané čisté mezinárodní investiční pozici (Net International Investment Position NIIP). Jde o rozdíl mezi všemi zahraničními závazky a aktivy. Tento ukazatel dává relevantní obrázek toho, jak moc si daná země půjčuje od zbytku světa (v čistém vyjádření). Porovnejme pro zajímavost výši vládního dluhu (v grafu červeně) a NIIP (modře) u vybraných zemí: 
 
001 

V případě USA je hrubý vládní dluh asi na 100 % HDP, ale NIIP leží mnohem níž – asi na 25 %. To znamená, že část vládního dluhu drží Američané, tudíž si dluží sami sobě a bylo by mylné tvrdit, že tím zatěžují budoucí generace. S tím, jak na ně tyto dluhy přecházejí, na ně totiž přecházejí i odpovídající aktiva – dluh držený doma je totiž zároveň závazkem i aktivem. V případě Japonska a Německa je dluh vysoko, je ale více než kompenzován aktivy vlády a soukromého sektoru. Obě země tak mají velkou kladnou NIIP. Pak jsou tu země jako Austrálie s malým vládním dluhem relativně k NIIP. To indikuje, že zde si půjčuje zejména soukromý sektor.

Můžeme se věnovat mnoha otázkám týkajícím se toho, jak čistý a hrubý dluh ovlivňují riziko v ekonomice a finančním systému. Příliš zjednodušené proklamace o tom, jak je vysoký dluh známkou života nad poměry ale moc ku pomoci nejsou. Při snahách o řešení krize pak mohou být přímo kontraproduktivní.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD)


Váš názor
  • USA
    11.04.2013 16:16

    Ať si amíci tisknou, co chtějí, dokud od nich evropské banky nebudou nakupovat cenný papíry, tak se to nás netýká, koupí si je čína a když to nesplatí budou se dít věci, USA je a byla zdrojem mnoha konfliktů, ale stůj bože u Evropy, aby se nás to tentokrát vyhlo, ať si hrajou někdy jinde.
  • Dluh
    11.04.2013 9:22

    Dluh samozřejmě je žití nad poměry a USA to dlouhodobě praktikují. Je ale důležité říct, že dluh který vytváří USA nebude nikdy splacen. Jde jen o evidenci natištěných (na počítači zapsaných) miliard, které už nikdo nebude chtít vrátit. Je to způsob jak stát, který je nekonkurenceschopný udržet při životě. Řecko by také spokojeně fungovalo dál, kdyby svoje zadlužení dorovnávalo tištěním peněz a evidováním nových dluhopisů.
    pmx
  •  
    10.04.2013 18:26

    Takže pokud je výše dluhu důkazem vyspělosti státu,pak je Řecko druhej nejvyspělejší stát na světě:-)),běžte to tam říct na útěchu protestujícím,ale asi vás ukamenují.Amíci jsou chytří a mají rezervní měnu a umí si tisknout hodně peněz,ale za vodou ještě zdaleka nejsou ,uvidíme co se bude dít až přestanou tisknout prachy.
    Brutus
    •  
      11.04.2013 12:03

      Problém Řecka je v tom, že si nemůžou natisknout libovolný počet bankovek Euro. Kdyby si Řecko zachovalo svoji původní měnu, stačil by jim několikahodinový provoz tiskárny a problém by byl vyřešen. Tak to funguje např. v USA (pokud ta superbublina nepraskne).
      Achjo...
Aktuální komentáře
21.06.2025
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data