Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guvernér ČNB Miroslav Singer již zítra v online rozhovoru na Patria.cz (nejen) o měnové politice

Guvernér ČNB Miroslav Singer již zítra v online rozhovoru na Patria.cz (nejen) o měnové politice

23.04.2013 16:08

Po listopadovém snížení sazeb České národní banky (ČNB) na historické i technické dno tvůrci české měnové politiky nezbyl další prostor pro podporu ekonomiky standardními kroky v úrokových sazbách, zcela bez střeliva ale nezůstal. ČNB opakovaně od podzimu avizovala, že je připravena použít devizové intervence v případě potřeby dalšího uvolňování měnové politiky, jejímž základním cílem je pečovat o cenovou stabilitu.

Poslední makroekonomická data ale po další stimulaci pro podporu oživení české ekonomiky volají již nyní. Březnová čísla statistiků potvrdila, že naše ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla o 0,2 procenta. Česká republika je tak na hranici recese již šesté čtvrtletí v řadě, kdy hrubý domácí produkt meziročně klesal, nebo stagnoval.

 
Vývoj průmyslové výroby české ekonomice navíc nevěstí žádné výrazné zlepšení ani v letošním prvním čtvrtletí - v únoru průmysl meziročně klesl (o 5,7 procenta) již podesáté v řadě - a pomoc skrze vývozní kanál ČR nenabízejí ani recesí postižení obchodní partneři z eurozóny. Vývoj cen spotřebitelů i výrobců přitom nevyvolává obavy z růstu inflačních rizik, na které musí ČNB brát při svém rozhodování ohledy.

Dozrál již čas pro devizové intervence s cílem oslabit domácí měnu, a pomoci tak posílit českou ekonomiku? Přineslo snížení sazeb až na technické dno výsledky, které centrální bankéři zamýšleli? Má česká ekonomika šanci vymanit se z recese bez vyřešení evropské dluhové krize?

Na tyto a další otázky se budete moci zeptat osoby z nejpovolanějších. Guvernér České národní banky Miroslav Singer bude hostem online rozhovoru na Patria.cz již zítra (ve středu 24. dubna) a bude odpovídat na vaše dotazy mezi 14. a 15. hodinou. Prostor pro kladení otázek bude tradičně otevřen již od zítřejších ranních hodin. 

 
SingerMiroslav Singer (nar. 1968) vystudoval VŠE v Praze (obor matematické metody v ekonomii) a doktorandské studium na University of Pittsburgh, kde v r. 1995 získal titul PhD. Od roku 1993 pracoval též jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 a 1999 ředitelem Investiční společnosti Expandia a v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.- Vedl také komplexní projekty, např. projekt marketingové a finanční studie potenciálního pořádání olympijských her v Praze. Byl členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a průmyslových firem Jitona, Vigona a Vlnap. Je předsedou Nadace CERGE-EI. Byl členem redakční rady časopisu Finance a úvěr a Business Central Europe. Přednášel kurzy přípravné matematické analýzy, statistiky, pokročilé ekonometrie a ekonomiky práce v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK a přednáší kurz Informační ekonomie na VŠE Praha. Publikoval články v denním i odborném tisku, z toho například v Review of Economics and Statistics, v Economics of Transition a v Journal of Comparative Economics, a přispěl též kapitolami do monografií vydaných mj. nakladatelstvími Academic Press London nebo Lappeenranta University of Technology. V únoru 2005 byl jmenován členem bankovní rady České národní banky. S platností od 1. července 2010 jej prezident republiky jmenoval guvernérem ČNB na šestileté funkční období.


Čtěte více:

Euro za 26 Kč bez intervence nebude, shodují se v Citi a GS
12.02.2013 18:42
Česká národní banka si rétorickou otočkou předvedenou v minulém týdnu ...
Český HDP ve 4. čtvrtletí 2012: Rok a půl recese a stagnace
11.03.2013 10:36
Zpřesněná data potvrdila dříve uváděný výsledek: česká ekonomika v pos...
ČNB: Sazby na nule ještě řadu měsíců (komentář)
28.03.2013 15:44
Bankovní rada ČNB ponechala klíčovou repo sazbu na „technické“ nule, j...
Spotřebitelské ceny v březnu: Inflační bezvětří
09.04.2013 10:17
Index spotřebitelských cen se v březnu zvýšil o 0,1 procenta. Vliv vyš...
Hampl (ČNB): Ekonomika je na dně. Všechna rizika jdou protiinflačním směrem
10.04.2013 11:52
Makroekonomické údaje ukazují, že česká ekonomika je na dně, otázkou p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y