Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s k CETV: Samotný Time Warner extrémní dluh neřeší

Moody’s k CETV: Samotný Time Warner extrémní dluh neřeší

02.05.2013 13:22, aktualizováno: 2.5. 16:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody’s ocenila oznámené podmínky emise nových akcií mediální skupinou Central European Media Enterprises (CETV). Samy o sobě by dle Moody’s, ztělesňujíc důvěru a podporu Time Warneru, byly dobrou zprávou pro rating skupiny. Nebýt ale velmi vysokého zadlužení… Akcie po dvouciferném poklesu v úterý i dnes v Praze aktuálně na Wall Street obchodují o 6 % výše nad 3,5 USD.

CETV v úvodu týdne, krátce před oznámením výsledků za první čtvrtletí roku, které odkryly masívní ztrátu, oznámila emisi akcií třídy A v celkovém objemu 174 milionů amerických dolarů. Současný největší akcionář CETV, kterým je právě americký koncern Time Warner, potvrdil svou podporu skupině CETV tím, že počítá s odkupem 49,9procenta oznámené emise. Zbytek „áčkové“ emise bude umístěn na trhu. Time Warner se vedle toho zavázal k odkupu 200 tisíc kusů akcií třídy B v rámci privátního úpisu. CETV chce výnos z prodeje akcií použít na splacení úroků a zpětný odkup dluhu.

„Oznámení emise nových akcií je důkazem o pokračující podpoře Time Warneru směrem k CETV. Je pozitivní zprávou, vstupující do ratingového hodnocení společnosti,“ uvedl analytik Moody’s Christian Azzi. Jedním dechem ale dodal, že lepší hodnocení CETV investoři očekávat nemají.

„Zadlužení společnosti je velmi vysoké a velmi pravděpodobně velmi vysoké zůstane. Z tohoto důvodu neočekáváme pozitivní akci směrem k ratingu CETV,“ uvedl Azzi.

CETV je zatížena dluhem v objemu zhruba jedné miliardy amerických dolarů. V loňském roce splatila úroky v rozsahu 128 milionů dolarů. To je částka zhruba se blížící výsledku před zdaněním a odpisy. 

 
Příslib účasti Time Warneru na emisi akcií CETV v tuto chvíli pouze „konzervuje“ jeho podíl na úrovni 49,9 %, těsně pod poloviční účastí ve společnosti. Wall Street Journal připomíná náklady i možné přínosy (vyšší) účasti Time Warneru v CETV.

Na svůj současný 49,9% podíl v CETV vynaložil 469 milionů dolarů nákupy akcií na průměrné ceně 10,6 USD/akcie. Současná cena se pohybuje na 3,32 USD či aktuálně v Praze méně jak 70 korunách za akcii. V tomto týdnu tedy odsouhlasil dalších zhruba 287 milionů dolarů směnou akcií a konvertibilních dluhopisů v rámci rekapitalizace za zhruba 400 milionů dolarů. S prostředky k použití na splacení dluhu CETV firmě pomáhá se stabilním čekáním na oživení reklamních trhů.

V případě, že by Time Warner, který včera sám zaostal svými výsledky, využil později svých práv a navýšil podíl v CETV nad 50 % (čímž by formálně převzal kontrolu), mohl by touto svojí pozicí přispět ke snížení úrokové zátěže na stávajícím dluhu CETV o řádově 2 % a více rozhodovat o ziskových a zejména osudu neziskových aktiv.

Dle připomínky WSJ by si Time Warner také zajistil stabilní poptávku CETV po své programové produkci (loni 42 mil. USD po 57 mil. USD za rok 2011). Proti tomu ale stojí zadlužení samotného Time Warneru v rozsahu necelých 17 miliard amerických dolarů, které by konsolidací CETV vzrostlo. Otázkou je sázka na dlouhodobý vývoj reklamních trhů CETV, která zřejmě největší vahou toto cost-benefit dilema rozsekne.

(Zdroj: CETV, Moody’s, WSJ, Bloomberg)


Čtěte více:

CETV (-12 %) prohloubila ztrátu, výnosy spadly o pětinu. Chystá emisi akcií za 174 mil. USD
29.04.2013 12:51
Mediální skupina Central European Media Enterprises (CETV) dnes v rámc...
CETV - Dobrá zpráva pro věřitele, špatná pro akcionáře (komentář k 1Q13 výsledkům a plánu emise akcií)
29.04.2013 16:49
Mediální společnost CETV dnes zveřejnila výsledky za 1Q13 spolu s plán...
T. Tomčány - Co znamená plán emise nových akcií pro akcionáře CETV a jaká může být role Time Warner? (video)
29.04.2013 19:25
Na dnes zveřejněných výsledcích společnosti CETV mohou akcionáři jen v...
Čtvrtletní zisk Time Warner stoupl díky sítím o zhruba čtvrtinu
02.05.2013 8:26
Zisk americké mediální společnosti Time Warner, která vlastní téměř po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y