Aktualizováno Ratingová agentura Moody’s ocenila oznámené podmínky emise nových akcií mediální skupinou Central European Media Enterprises (CETV). Samy o sobě by dle Moody’s, ztělesňujíc důvěru a podporu Time Warneru, byly dobrou zprávou pro rating skupiny. Nebýt ale velmi vysokého zadlužení… Akcie po dvouciferném poklesu v úterý i dnes v Praze aktuálně na Wall Street obchodují o 6 % výše nad 3,5 USD.
v úvodu týdne, krátce před oznámením výsledků za první čtvrtletí roku, které odkryly masívní ztrátu, oznámila emisi akcií třídy A v celkovém objemu 174 milionů amerických dolarů. Současný největší akcionář , kterým je právě americký koncern Time , potvrdil svou podporu skupině tím, že počítá s odkupem 49,9procenta oznámené emise. Zbytek „áčkové“ emise bude umístěn na trhu. Time se vedle toho zavázal k odkupu 200 tisíc kusů akcií třídy B v rámci privátního úpisu. chce výnos z prodeje akcií použít na splacení úroků a zpětný odkup dluhu.
„Oznámení emise nových akcií je důkazem o pokračující podpoře Time Warneru směrem k . Je pozitivní zprávou, vstupující do ratingového hodnocení společnosti,“ uvedl analytik Moody’s Christian Azzi. Jedním dechem ale dodal, že lepší hodnocení investoři očekávat nemají.
„Zadlužení společnosti je velmi vysoké a velmi pravděpodobně velmi vysoké zůstane. Z tohoto důvodu neočekáváme pozitivní akci směrem k ratingu ,“ uvedl Azzi.
je zatížena dluhem v objemu zhruba jedné miliardy amerických dolarů. V loňském roce splatila úroky v rozsahu 128 milionů dolarů. To je částka zhruba se blížící výsledku před zdaněním a odpisy.
Příslib účasti Time Warneru na emisi akcií v tuto chvíli pouze „konzervuje“ jeho podíl na úrovni 49,9 %, těsně pod poloviční účastí ve společnosti. Wall Street Journal připomíná náklady i možné přínosy (vyšší) účasti Time Warneru v .
Na svůj současný 49,9% podíl v vynaložil 469 milionů dolarů nákupy akcií na průměrné ceně 10,6 USD/akcie. Současná cena se pohybuje na 3,32 USD či aktuálně v Praze méně jak 70 korunách za akcii. V tomto týdnu tedy odsouhlasil dalších zhruba 287 milionů dolarů směnou akcií a konvertibilních dluhopisů v rámci rekapitalizace za zhruba 400 milionů dolarů. S prostředky k použití na splacení dluhu firmě pomáhá se stabilním čekáním na oživení reklamních trhů.
V případě, že by Time , který včera sám zaostal svými výsledky, využil později svých práv a navýšil podíl v nad 50 % (čímž by formálně převzal kontrolu), mohl by touto svojí pozicí přispět ke snížení úrokové zátěže na stávajícím dluhu o řádově 2 % a více rozhodovat o ziskových a zejména osudu neziskových aktiv.
Dle připomínky WSJ by si Time také zajistil stabilní poptávku po své programové produkci (loni 42 mil. USD po 57 mil. USD za rok 2011). Proti tomu ale stojí zadlužení samotného Time Warneru v rozsahu necelých 17 miliard amerických dolarů, které by konsolidací vzrostlo. Otázkou je sázka na dlouhodobý vývoj reklamních trhů , která zřejmě největší vahou toto cost-benefit dilema rozsekne.
(Zdroj: , Moody’s, WSJ, Bloomberg)