Americký hliníkárenský gigant (8,42 USD, -0,12%) zvažuje snížení výrobních kapacit až o 11 %. Snaží se tak přežít v čase nízkých cen a vysokých nákladů. Jeho ruský konkurent Rusal, světová jednička podle objemu produkce, také přemýšlí o radikální zeštíhlovací kůře. Do tří let hodlá zavřít slévárny o kapacitě 275 tisíc tun hliníku. Celkem by se jeho výstupní kapacita měla snížit o 7 %.
Od rekordních hodnot v roce 2011 se ceny hliníku kvůli dlouhodobému poklesu zájmu odběratelů a růstu výroby svezly o třetinu níž. Nové zásoby kovu ční nad poptávkou už osmým rokem v řadě. Ve skladech Londýnské burzy kovů (LME) bylo začátkem dubna registrováno 5,21 mil. tun hliníku, pětinásobek z roku 2008.
Podle analytiků banky (2,86 GBP, -0,99%) loni výroba hliníku přesáhla poptávané množství o rekordních 1,5 milionu metrických tun. Převis by měl pokračovat letos dalším velkým přebytkem. Čína by měla zvýšit produkci o 10 %. Kotace hliníku, který se používá při výrobě plechovek, aut či letadel, se v posledních dnech na LME propadly po 1800 USD za tunu.
Podle výkonného ředitele a majoritního akcionáře Rusalu Olega Děripasky je snižování produkce „jediným způsobem, jak se dostat ze současné situace.“ Trh je prý zaplaven hliníkem, kterým výrobci od finanční krize zaplňují sklady.
Děripaska také poukázal na růst čínské produkce, která se díky státním dotacím od roku 2006 zdvojnásobila na téměř 20 mil. tun. Kolem 40 % čínských sléváren by prý při současných cenách mohlo zavřít, avšak vzhledem k štědré podpoře Pekingu, která tlumí motivaci k zefektivňování, se s redukcemi kapacit počítat nedá.
Břemeno konsolidace proto podle ruského miliardáře padá na velké hráče mimo Čínu. V průběhu tří let redukci kapacit odhaduje na 1,5 mil tun. Podle údajů Světové hliníkárenské asociace loni globální produkce dosáhla 45,2 mil. tun. Oproti roku 2006 to představuje 33% nárůst.
si na zvážení svých možností vzala 15 měsíců. V případě, že by se rozhodla pro nejdrastičtější variantu, znamenalo by to pokles kapacit o 460 tisíc tun. Nejohroženější jsou provozy s vysokými náklady a s velkým rizikem nárůstu cen energií či regulatorních zásahů. V současnosti hliníkárny nevyužívají 568 tisíc tun (13 %) svých kapacit.
Společnost se sídlem v Pittsburghu provozuje slévárny ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii, Austrálii a v Evropě. Krom omezení v segmentu hliníku zvažuje redukci kapacit ve zpracování oxidu hlinitého, který je meziproduktem v celém výrobním procesu.
v poslední době přesunula zaměření na výrobu slitinových dílů typu šroubů a nýtů pro letecký průmysl. V loňském roce společnost nadobro zavřela provoz v Tennessee a část dalšího v Texasu. Krom toho odstavila slévárnu v Itálii a část jiné ve Španělsku. Rusal by se podle Děripasky rád vydal podobným směrem.
Podle analytiků jsou kroky společnosti správné, avšak mohlo by na ně už být pozdě. Za poslední měsíc jí dvě ratingové agentury zhoršily výhled úvěrového hodnocení.
(Zdroje: WSJ, Bloomberg, CNBC)