Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko zvažuje zvláštní zdanění zelené energie

Slovensko zvažuje zvláštní zdanění zelené energie

22.05.2013 8:04
Autor: ČTK

Slovensko podle premiéra Roberta Fica zvažuje dodatečné zdanění výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů, kteří v minulosti získali nárok na štědré výkupní ceny. Boom zejména fotovoltaických elektráren na Slovensku přispěl ke zdražení elektřiny. Podobný vývoj zaznamenalo také Česko, které kvůli zvláštnímu odvodu z výnosů solárních elektráren čelí arbitráži. 

"Podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů byla v minulosti tak štědrá, že je to velmi zajímavé z podnikatelského hlediska, ale má to i vliv na ceny elektrické energie," řekl Fico, podle kterého by stát příjem z případného vyššího zatížení výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů použil na stlačení cen elektrické energie pro odběratele. 

Před zavedením zvláštního odvodu chce slovenská vláda podle Fica počkat na kroky Evropské unie v této oblasti. Ve středu se v Bruselu uskuteční schůzka vrcholných představitelů členských států EU, kteří by se měli zabývat také rostoucími cenami energií. 

Slovensko začalo před dvěma lety utahovat podporu novým fotovoltaickým elektrárnám. Nárok na vyšší výkupní ceny dostanou investoři už jen na zařízení s omezeným výkonem a umístěné na budovách. Ficova vláda loni zase prosadila zvláštní zdanění ziskových firem podnikajících v regulovaných sektorech ekonomiky, jako například v energetice a telekomunikačním sektoru. Tato daň, jejíž výnos má přispět k ozdravení státních financí, se vztahuje na firmy s ročním hrubým ziskem alespoň tři miliony eur

Česko po boomu fotovoltaických zařízení zavedlo 26procentní odvod z výnosů solárních elektráren. Kvůli tomuto odvodu země čelí arbitráži, kterou chce sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club vymoci od státu odškodné.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
8:15Skupina Erste vstoupila do roku 2026 se ziskem nad očekáváním, prostor pro akvizice
7:57Komerční banka hlásí nižší zisk a stabilní výnosy
29.04.2026
23:05Amazon hlásí díky poptávce po AI největší růst cloudu od roku 2022
23:02Microsoft zvýšil zisk o 23 procent, tržby překonaly očekávání analytiků
22:50Meta pokračuje v navyšování kapitálových výdajů na AI. Akcie jdou po výsledcích do záporu
22:30Alphabet překonal očekávání. Silný růst cloudu vyhání akcie vzhůru
22:07Powell se neloučí a Fed dělá jestřábí půl-obrat
22:01Akcie i dluhopisy klesly, Fed zůstává rozdělený kvůli válce v Íránu  
20:00Fed v nejrozpolcenějším verdiktu od roku 1992 sazbami nepohnul. Powell neodejde
19:27Ropa letí na maxima od června roku 2022. Trump odmítl íránský návrh, blokáda Hormuzu zůstává
17:25Dolar a to, co se děje v USA
17:15Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
15:19Geopolitické napětí negativně dopadá i na Booking. Akcie po výsledcích klesají  
14:56EPH Financing International, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:49EPH Financing CZ, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:42Adidas překonal očekávání, akcie výrazně posilují
14:01Neoslnivé výsledky Robinhoodu: téměř všechny divize zaostaly za očekáváním  
13:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:42Příliš nonšalantní trhy, nebo nástup na jedno z nejlepších akciových období našich životů?
11:57Akcie převážně červené. Ropa míří k 115 dolarům, na programu big tech a Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago