Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kanadské fondy se zbavují dluhopisů. Nízké výnosy jsou také riziko

Kanadské fondy se zbavují dluhopisů. Nízké výnosy jsou také riziko

23.05.2013 12:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší kanadský penzijní fond Caisse de Depot et Placement du Quebec (CDPQ) hodlá „výrazně“ zredukovat svoje pozice v dluhopisech, v nichž má nyní investováno 64 mld. CAD, jelikož nepřináší dostatečný výnos na to, aby fond dlouhodobě dostál svým závazkům.

CDPQ, jenž má v cenných papírech s fixním výnosem uloženo 36 % celkových aktiv ve výši 176 mld. CAD, se svou snahou není sám. Plány na omezení investic do dluhopisů už ohlásila kanadská divize fondu HSBC (7,45 GBP, -2,92%) Global Asset Management a také Sun Life Global, které dohromady spravují aktiva za 20 mld. CAD.

Výnosy kanadských státních dluhopisů se pohybují u rekordních minim, což penzijním fondům spoléhajícím na tyto papíry při financování desetiletí trvajících závazků vůči klientům, přidělává stále větší starosti.

„Nehodláme opouštět aktiva s fixním příjmem, ale výrazně omezujeme jejich váhu v našem portfoliu, a to z několika důvodů, které souvisí s naší prognózou výnosů v několika následujících letech,“ tvrdí výkonný ředitel CDPQ Michael Sabia.

Kvůli extrémně uvolněné měnové politice hlavních centrálních bank, která se vyznačuje nízkými sazbami a stlačováním dluhopisových výnosů s pomocí jejich nákupů, mají s naplněním cílů rentability problémy penzijní fondy po celém světě. Radikální restrukturalizaci portfolia už ohlásilo několik obřích fondů v Japonsku. Více peněz do akcií, realit a dalších alternativních aktiv chce investovat i norský státní fond NGPF, největší svého druhu na světě. Z celkových aktiv ve výši 726 mld. USD ke konci 1Q13 fond držel pouze 36,7 % v obligacích, což je nejnižší podíl od roku 1996. Váha akcií naopak stoupla na rekordních 62,4 % z celku.

Kanadský CDPQ loni na cenných papírech s fixním výnosem vydělal 3,9 %, zatímco prostředky vložené do soukromého kapitálu vynesly 13,6 %. V příštích dvou letech hodlá fond vyčlenit 10-12 mld. CAD na investice do méně likvidních aktiv.

Průměrný výnos širokého dluhopisového indexu Bank of America (13,31 USD, -0,97%) se začátkem května sesunul na 1,51 %, nejnižší úroveň od roku 1996, kdy banka začala data shromažďovat. Letošní návratnost indexu činí 0,8 %, což výrazně zaostává za akciemi, které si v rámci celosvětového indexu MSCI World od ledna polepšily o 14 %.

„Trh fixních výnosů je sám o sobě rizikový, jestliže se výnosy pohybují na tak nízkých úrovních jako dnes,“ tvrdí bývalý ministr financí Michael Wilson, který šéfuje Barclays (3,21 GBP, -3,83%) Capital v Kanadě. Investoři, a obzvlášť pojišťovací fondy si podle něj musí dát velký pozor, jelikož velká část jejich fondů je uložena v cenných papírech s fixním výnosem.

Kanadská centrální banka v dubnu ponechala základní jednodenní sazbu na 1 %, kam se dostala v září 2010. Podle 22 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg se kanadské sazby do konce roku měnit nebudou.

Správci aktiv v Severní Americe letos prostředky mezi dluhopisy a akcie zatím rozdělují rovnoměrně. Podle údajů společnosti EPFR Global od začátku roku do akcií přiteklo 66 mld. USD, zatímco dluhopisy si polepšily o 67 mld. USD. Loni se dluhopisům dařilo podstatně lépe: dluhopisové fondy přilákaly 315 mld. USD, zatímco z akciových odteklo 82 mld. USD.

„Jsme stále méně přesvědčeni o tom, že trhy jako takové jsou nejlepšími arbitry hodnoty,“ tvrdí Sabia z CDPQ. Porovnání výkonnosti s pomocí tržních indexů už podle něj není tím správným výchozím bodem. Indexy jsou prý jen „funkcí volatility“.

Sabia hodlá zcela podle norského vzoru zvýšit investice do realitního sektoru, infrastruktury a soukromého kapitálu. Plánuje také ustavit samostatný fond, který bude vkládat prostředky do nadnárodních korporací se spolehlivou dividendovou politikou. „S takovými výnosy se lidé snaží hledat alternativu, kde to jen jde. To má kaskádový efekt na ceny řady tříd aktiv,“ dodává výkonný ředitel CDPQ.

(Zdroje: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2023
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
9:19Maďarsko zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL
9:06Rozbřesk: ČNB na lehce jestřábí vlně, koruna reaguje rozšířením zisků
8:47Fed by letos mohl zvýšit sazby už jen jednou, Alibaba zvažuje uvolnění kontroly nad hlavními divizemi a futures jsou v zeleném  
29.03.2023
22:00Žádné zprávy, dobré zprávy; Wall Street vytěžila z minima maximum  
17:16Komentář: Česká národní banka na lehce jestřábí vlně
17:07ČNB podpořila korunu, hlavní akciové trhy se drží v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university