Největší státní zakázka v historii Česka možná skončí u ledu. Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že výstavba dvou nových bloků Temelína za 200 až 300 miliard korun může být prodělečná. A to jak kvůli příliš nízké ceně elektřiny, tak i drahým nabídkám ze strany uchazečů.
Ministr financí Miroslav Kalousek jako první vládní politik otevřeně vyjádřil obavy, před nimiž odborníci varují už dlouho: dostavba Temelína může být prodělečná.
Při úvahách o rozšíření jaderné elektrárny se původně vycházelo z mnohem vyšších cen elektrické energie, než jsou nyní. Za poslední dva roky však o třetinu zlevnila a dnes se pohybuje pod 40 eury za megawatthodinu. A za takových podmínek není investice do elektrárny finančně návratná.
„Abych se mohl pod něco tak obrovského podepsat, musel bych být ujištěn, že investice je efektivní. A nyní tím ujištěn nejsem,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro HN.
Minisrtr financí dále v rozhovoru pro HN mimo jiné uvedl, že pokud daňové příjmy v květnu zůstanou silné, navrhne úpravu, která dovolí vyšší výdaje.
Je Temelín investice, která se stále vyplatí?
To je nesmírně vážná otázka. Bylo by to nesporně prorůstové opatření. Ale já jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v , musím také vážit, jestli je to investice pro společnost efektivní. A tím si vůbec nejsem jistý. Zpracováváme proto spoustu dalších analýz. Původně byl Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď. A budoucnost ceny elektřiny, což je klíčové pro efektivitu investice, je mimořádně nejistá. Druhým kritériem je cena. A musím říci, že nabídky obou uchazečů nás svou výší velmi nepříjemně překvapily.
Takže je ve hře možnost, že se Temelín nepostaví?
Nemám právo říci, že odložíme Temelín. Mám právo říci, že z hlediska efektivity investice si nejsem nyní jistý. Abych se mohl pod něco tak obrovského podepsat, musel bych být ujištěn, že investice je efektivní, a nyní tím ujištěn nejsem.
Až budou analýzy hotové, budu s nimi muset poradu ekonomických ministrů a vládu seznámit. A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu. Jinak řečeno: pokud nebudeme přesvědčeni o efektivitě Temelína, bude se muset vést diskuse, jak jinak energetickou bezpečnost zajistit.
Jak ty analýzy vypadají?
Pracuje na nich , pracuje na nich ministerstvo financí. Vládu musím podrobně seznámit se svými pochybnostmi v co nejkratší době. Určitě do prázdnin.
Co se na energetickém trhu stalo, že ceny jsou takové, že nyní pochybujete o efektivitě Temelína?
To je otázka na ministerstvo průmyslu. Pro mě je základním parametrem cena elektřiny. Počítáme modely a kompenzační mechanismy a garantované ceny a opíráme se o predikce vývoje cen.
Cena akcií je velmi nízko, vede si podle vás management dobře?
Dát přímou úměru mezi cenu akcií a kvalitu hospodaření firmy nelze. To by byla demagogie. Dolů šla cena všech energetických společností. Vliv má cena energií, problémy na trhu s emisními povolenkami.
Nemám zásadní výhradu proti způsobu, kterým hospodaří. Bylo sice mediálním zvykem mluvit o tragickém balkánském dobrodružství, ale já mohu zodpovědně říci, že jediná ztrátová investice byla Albánie. Ostatní, ať už bulharská, nebo turecká, byly ziskové.
Pověřili jste předsedu dozorčí rady Martina Romana vyšetřením kauzy s vyvedením lukrativní inženýrské firmy ze skupiny . Jenže kauza se odehrála v době, kdy byl Roman generálním ředitelem. Vyšetřuje tak sám sebe.
To jsou trochu nespravedlivá slovíčka. Vedle toho, že jsem pověřil prozkoumáním případu dozorčí radu, pověřil jsem předsedu představenstva , ať zadá vlastní nezávislý audit, pravděpodobně od někoho z velké auditorské čtyřky. Nebudu to mít problém zveřejnit, samozřejmě kromě dat, která mohou být utajovaná.
Je udržitelná pozice Martina Romana, když kvůli němu musíte zdvojovat dozorčí radu, aby vůbec vypadala její práce důvěryhodně?
To je rozhodnutí pana premiéra Nečase. Já jen vykonávám za vládu formálně akcionářská práva. Je nepsaným pravidlem, že premiér určuje předsedu dozorčí rady a ministr financí místopředsedu. Takže se ptejte jeho.

Související články na IHNED.cz
Nečas: Stanovme maximální příspěvek na obnovitelné zdroje. A nepoctivé solárníky potrestáme
Experti ČSSD navrhli prolomit uhelné limity pro , pro Czech Coal ne