Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příběh NWR: “Mladý pane, viděl jste někdy důl?” (glosa)

Příběh NWR: “Mladý pane, viděl jste někdy důl?” (glosa)

24.05.2013 16:37
Autor: Anonymní Investor, ???

“To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, důl se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít!”

Tak na tenhle cimrmanovský úryvek ze hry Posel z Liptákova si zřejmě vzpomněla spousta investorů, když se rozhodovala, jestli vstoupit do IPO NWR. Za upisovací cenu 425,80 CZK (13,25 GBP) a s gloriolou úspěšné emise odzvonil Zdeněk Bakala 6. 5. 2008 úspěšné IPO (více zde). 

Je 24. 5. 2013, po pěti letech obchodování z hodnoty akcie zbylo torzo. Cena na pražské burze v době psaní tohoto článku je 34,50 CZK (1,10 GBP).

Tento týden analytici společnosti Deutsche Bank snížili cílovou cenu pro akcie společnosti NWR na 25 CZK z 55 CZK, doporučení "prodat" (více zde). Včera, podruhé za necelé dva měsíce, snížila ratingová agentura Standard & Poor's své hodnocení úvěrových závazků společnosti NWR. „Revize odráží naši předpověď počítající s tím, že společnost NWR oznámí slabé výsledky ve zbytku roku 2013 a v roce 2014, a to kvůli nízkým cenám uhlí ve druhém pololetí 2013 a propadu produkce uhlí,“ uvedla agentura S&P . Výhled aktuálního ratingu označila za „stabilní“ (více zde).

Přiznám se bez mučení, že jsem byl aktivním účastníkem tohoto IPO a dodnes na to vzpomínám jako na jeden z nejzábavnějších projektů, kterých jsem se za 15 let v investičním bankovnictví účastnil. Úkolem bankéře by ale neměla být zábava, na tom se asi všichni shodneme. Jde tu o peníze, o hodně peněz. Úkolem brokera by mělo být poskytnutí profesionální služby, která vede v dlouhém horizontu ke zhodnocení peněz klienta.

Doporučení ke koupi byla v čase IPO viděna téměř u všech analytiků, stejně tak jako se podařila vytvořit pozitivní atmosféra okolo emise. To je logické z pozice vlastníka, ale ne tak z pozice brokera, který má evidentní konflikt zájmů. Chce uspokojit jednoho korporátního klienta, ale to může jenom tak, že bude co nejvíce prodávat produkt (IPO) jiným klientům.

Osobně si myslím, že existuje spousta profesionálních obchodníků s CP, ale všichni mají jeden velký problém. Pletou se do toho, čemu nerozumí, a nechtějí to přiznat. Všichni ti analytičtí guru jsou jenom marketingovou nálepkou firmy, dělají reklamu za málo peněz. Na veřejnosti nejviditelnější, ve firmě s minimálními pravomocemi. Není divu – nevydělávají peníze a jejich prognózy, jak opakovaně dokazují různé investiční soutěže, jsou na úrovni opic a fenek.

Mám jednoduchý návod, jak zvýšit kredit brokerů. Nechť zruší analytické oddělení, přiznají, že nic neví, a že jsou schopni vydělávat jen na klientech, nebo na tom, že ví, kam klienti investují (viz placený článek ve Financial Times, který je sice o FX, ale to samé platí i pro akcie).

Tady jsem se trochu zapomněl a odbočil, ale ona to jsou propojená témata. Nechť se každý zamyslí nad tím, zda není divné doporučovat ke koupi něco, co stojí cca 450 CZK a za pět let doporučovat k prodeji to samé (jistě za změněných podmínek, ale to měl jako specialista tušit) za cca 35 . Přičemž podotýkám, že je potřeba vzít na zřetel, že 5 let je doporučená doba k akciovému investování.

Mějte hezký víkend a nevěřte analytikům.

Důl vám totiž nejenže mohou znárodnit, mohou vám ho dokonce sebrat na burze.

Investor

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • říkám to tu roky
  29.07.2013 18:04

  NWR je jen prázdná díra není tam nic ani uhlí ani prachy jen hroamda chudých a zouflaých hroníků to cenné je pryč a to je 44 000 bytů :-)
  martík
 •  
  31.05.2013 10:37

  Důl nikdo neukradne :D kdo by také kradl prázdnou díru.Jak šlo NWR na trh tak hlavní vahou na ceny akcii byly zásoby uhlí.Zásoby, které nikdo nemůže odhadnout na 100% .Nikdo tedy neví jak na tom vlastně NWR co bylo na hranicích rentability do hloubky 1000m to už fuč a s každým m stoupají drasticky náklady na těžbu.
  Deny:-)
 • NWR není tunel
  24.05.2013 20:21

  Prostě 2008 byla situace na trzích absolutně jiná, IPO za 425 nebyl podvod (spíš obdoba nyní např. IPO Facebooku) ale odraz tehdejší situace, samo emitent chce cenu co nejvyšší, navíc vzhledem k výraznému přeupsání (převisu poptávky) skončila cena na horní mezi intervalu. Že se posléze cena koks. i energ. uhlí zhroutí (a to zhroucení bude velmi dlouhodobé) nevěděl nikdo. Problém je jinde, v normálnějším tržním prostředí a při dostatečné diverzifikaci investic by se ztráta na NWR (pro ty co včas neprodali) vyrovnala se zisky na jiných titulech, ovšem u nás kdo rozložil riziko mezi např. IPO ECM, AAA, NWR, KITD je na dně (za tunel lze ale označit myslím jen tu poslední firmu). Zcela chybí (mega)růstové příběhy firem běžné v USA (zdaleka nejen Apple). PX je níže než byl v roce 1994 a na pražské burze nezbylo skoro nic, to je opravdu burza na zrušení, zbylé tituly reflektují jen nepatrnou část české ekonomiky na rozdíl od burz jinde a PX tak ani nebude moct reagovat na případné ekon.zotavení. Co tam zbylo obchodovatelného se buď už stejně obchoduje i jinde jako ERSTE, nebo to lze určitě snadno přesunout do Vídně nebo Varšavy.
  karel304
  • Re: NWR není tunel
   29.07.2013 18:21

   Karlíku, nezmínil jsi Cetv a ČEZ.Pořád jsem se hádala s okolím, když mi říkalo, že jsem gamblerka a že mám z burzy zdrhnout, urážela jsem se a připadala si děsně na koni, že jsem u Patrie zaregistrovaná a můžu "obchodovat" a dnes když už je Vymalováno , tak si připadám jak Antonida Vasiljevna Tarasevičevová.Jen ten Popyč mi schází.Je jedno zda je to NWR nebo Čez, burza je Casino
   ZUZKA
  • nebejt blbej
   27.05.2013 16:35

   No jako ono tehdy stacilo nezapomenout na to, ze cela NWR je jen OKD a ze anglicky nazev podstatu firmy nijak nezmenil. A vzpomenout si na to, za kolik pan Bakala - o nejaky rok ci dva drive - svuj podil v OKD koupil. Kdo to neudelal, skocil na mytus, ze firma ma cenu 100 mld a do IPO za techhle cenach sel, proste sorry...
   tereza
 • Tak jako vy
  24.05.2013 17:43

  jsem i já drobný investor - retail. Zajímalo by mne, z jakých informací, nebo pohnutek vlastně kupujeme akcie na PX. Na názory analytiků dát nelze. Jsou na úrovni "opic a fenek", na informace o hospodaření jakbysmet (viz. KITD, ORCO, CETV), na efektivnost, profesionalitu a racionalitu menežmentu taky ne (viz. ČEZ). Tedy horší jak ruleta. Tam alespoň vím jaká je pravděpodobnost výhry a vím, že i krupiér přísně dodržuje pravidla hry. Na burze neplatí ani to. Tedy, a to je zase otázka na orgány státu, jež má zajišťovat alespoň nějaké pravidla hry zvané kapitálový trh, plní si dobře svou funkci? Je tenhle náš stát opravdu to, co jsme si na svou ochranu vytvořili? Bohužel já si zatím odpovídám záporně. Možná proto je důvěra ve stát, jako takový, v ČR tak nízká. Pak se ale nelze divit, že lidi s menšíma morálníma brzdama, nebo horší výchovou, se zařídí a přizpůsobí se. Jak se do lesa volá ... Nekrade, nepodvádí, nekorumpuje, nelže se v ČR, samozřejmě mimo jiné, taky trošičku proto, že se drobní obchodníci na PX setkávají s případy typu NWR?
  jarom
 • jejich kredit se už nikdy nezmění
  24.05.2013 16:53

  český broker je jako nejhorší taxikář, vekslák, a kolotočář. V horních patrech přibývá inteligence ale i velikost podvodů. CITIBOY je proti nim Mirek Dušín.
  db
  • doplnění
   24.05.2013 17:00

   jo zapomněl jsem komu se podobaj nejvíc: gaunerům, co dělají ty předváděcí akce pro důchodce.
   db
   • Re: doplnění
    24.05.2013 17:04

    Na brokery nenadávej, nadávej na soudruha Bakalu. Brokeři jen obchodují, analytici píšou báchorky, ale emitent je ten pravý podrazák. Kapitálový trh je českým podsvětím za poslední roky docela slušně obohacen... za IPO NWR, nebo AAA by v USA seděli v base na 40 let !!!
    Jesse
    • ale
     24.05.2013 17:07

     ...tak to samozřejmě. Já se teď věnuju ale tématu :-)
     db
 •  
  24.05.2013 16:47

  Bravo, alespoň náznak sebereflexe. Měl bych si to vytisknout a dát na zedˇ a až zase vyleze pana Mokoš a jemu podobní s nějakým svým doporučením, tak si uvědomit, že jsou to jen kecy.
  fojta
Aktuální komentáře
27.09.2021
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m