Aktualizováno Na první pohled vypadají výsledky průmyslové výroby příznivě. Po pěti měsících meziročního poklesu se v dubnu objem produkce meziročně zvýšil o 0,5 procenta. Nicméně bez pomoci kalendáře, letošní duben měl o jeden pracovní den více, než stejný měsíc loňského roku, by výroba klesla o 3,4 procenta. V meziměsíčním srovnání produkce klesla o 0,7 procenta. Na rozdíl od nečekaně příznivých výsledků zahraničního obchodu se v průmyslu žádné pozitivní překvapení nekoná. Alespoň prozatím.
Příznivě celkové výsledky ovlivnilo odvětví zpracování kovů. Výroba kovových konstrukcí a výrobků meziročně stoupla o 9,4 procenta. V kontrastu s tím je ovšem pokles základní hutní produkce o 7,3 procenta. Příznivé výsledky přináší také výroba elektrických zařízení (+10,8 procenta) a výroba strojů a zařízení (+6,6 procenta). Negativním způsobem se do celkové produkce promítl pokles ve výrobě elektřiny, plynu a tepla o 7,0 procent.
Opatrnost a snižování nákladů se promítly do snížení zaměstnanosti v průmyslu o 1,3 procenta. Vyšší počet pracovní dní ovšem umožnil zvýšení průměrné mzdy o 3,8 procenta.
Naději do dalších měsíců dává zvýšení objemu nových zakázek o 5,8 procenta ve srovnání s loňským rokem, přičemž exportní zakázky stouply o 8,8 procenta, domácí objednávky o 0,5 procenta. Optimismus přiživuje také poslední hodnota indexu nákupních manažerů. V květnu přesáhla hranici 50 bodů předělující recesi a růst. Přesto za celý letošní rok patrně průmyslová produkce mírně klesne.
