Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Někde je hyperinflace realitou - špatná vláda je schopná zlikvidovat jakoukoliv zemi

Někde je hyperinflace realitou - špatná vláda je schopná zlikvidovat jakoukoliv zemi

17.6.2013 14:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle venezuelské centrální banky dosáhla květnová inflace v této zemi 6,9 %. To odpovídá anualizované inflaci převyšující 100 %. Znamená to, že Venezuela stojí na prahu hyperinflace? Hyperinflace má za sebou dlouhou historii, přesto však neexistuje žádná oficiální definice. Phillip Cagan v roce 1956 navrhoval, aby za ni byl považován růst cen převyšující 50 % měsíčně, což ale odpovídá jen Výmarskému Německu a Maďarsku po druhé světové válce, či nedávné situaci v Zimbabwe. Za hyperinflaci ale můžeme považovat i růst cen, který vážně narušuje fungování peněz v ekonomice. To se může stát i při inflaci ve výši 100 % za rok. Pak by se do této definice vešly země jako Rusko, Argentina či Bulharsko v 90. letech.

Zjednodušeně můžeme říci, že hyperinflace nastává ve chvíli, kdy se příliš mnoho peněz honí za příliš malým objemem zboží. Měli bychom ale mít na paměti rovnici, která říká, že objem peněz násobený rychlostí jejich oběhu se rovná cenové úrovni násobené reálným produktem: MV=PQ. Z této rovnice je patrné, že růst cen může být vyvolán několika faktory. Tedy buď růstem peněžní zásoby, nebo růstem rychlosti jejich oběhu, či poklesem reálného produktu. Hyperinflace je navíc specifická tím, že růst cen zpětně ovlivňuje faktory, které jej vyvolávají. Hyperinflace v první řadě snižuje schopnost peněz uchovávat hodnotu a sama od sebe tak zvyšuje rychlost obratu peněz v ekonomice. Během vysokého růstu cen je totiž velmi nákladné ukládat peníze pod polštář, protože rychle ztrácejí svou hodnotu. Ekonomové v této souvislosti hovoří o substituci aktiv – lidé přestanou využívat měnu jako uchovatele hodnoty a namísto toho nakupují nějaká aktiva, která hodnotu drží. Viděl jsem to během hyperinflace v Rusku, kdy můj soused zaplnil svůj balkon konzervami s hovězím masem. I spotřební zboží se pak stává prostředkem směny.

Hyperinflace může živit sama sebe i přes reálný produkt. Při nízkých úrovních inflace může platit pozitivní vztah mezi produktem a růstem cen, při vysoké úrovni inflace je ale tento vztah negativní. Inflace převyšující 100 % ročně má na HDP negativní dopad, protože zhoršuje fungování celé ekonomiky, včetně finančního a platebního systému. Zhoršuje se politická nestabilita, propukají sociální nepokoje. Ve zmíněné Venezuele pozorujeme první projevy tohoto efektu. V roce 2012 dosáhl růst HDP 6 %, v prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhl anualizovaný růst jen 0,7 %. Zpomalení reálného růstu pak samo o sobě vede ke zvýšení inflace. A vedle uvedeného může hyperinflace působit i na samotnou peněžní zásobu. Vláda totiž nemůže vybírat daně v reálném čase a inflace tak postupně snižuje reálnou kupní sílu daňových příjmů. Výsledkem jsou vyšší rozpočtové deficity. V období hyperinflace pak vláda nemusí být schopna tyto deficity pokrývat novými dluhopisy a výše deficitů se může rovnat zvyšování peněžní zásoby.

U Venezuely nejsou k dispozici ucelená data, která by nám poskytla spolehlivý obrázek týkající se hrozby hyperinflace. Víme ale, že inflace roste, roste peněžní zásoba i rozpočtové deficity. Deficit roku 2012 dosáhl 8,5 % HDP, v roce 2011 5,3 % HDP. Podle některých zdrojů by měl letos dosáhnout až 17 % HDP. Je příliš brzy na to hovořit o typické hyperinflační ekonomice. Zdá se však, že k ní Venezuela nemá daleko. Změnit situaci by mohl například růst cen ropy. Pravděpodobné je ale to, že budou pokračovat nefunkční experimenty. Špatná vláda je schopná zlikvidovat jakoukoliv zemi.

Autorem je Ed Dolan.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů