Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA se po 40 letech přibližují exportu ropy

USA se po 40 letech přibližují exportu ropy

19.06.2013 10:38
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Boom ropné těžby ve Spojených státech, umožněný rozvojem techniky otevírání nekonvenčních břidlicových ložisek, tlačí Kongres k uvolnění letitého zákazu na vývoz ropy, což by mohlo zamíchat kartami na globálním trhu s černým zlatem.

Američtí zákonodárci uvalili zákaz na ropný export v 70. letech minulého století v odpověď na arabské ropné embargo, po němž došlo k velkým zásobovacím potížím, které vyhnaly ceny nahoru a vedly k dlouhým frontám u pump. Rozkvět těžby z břidlic ale situaci změnil. Americká produkce roste takovým tempem, že jí zanedlouho nebude stačit kapacita rafinerií. Podle Benjamina Salisburyho z FBR Capital Markets by k tomu mohlo dojít už za 18 měsíců.

V loňském roce americká těžba ropy vzrostla o nevěřitelný milion barelů denně, což byl největší přírůstek na světě a zároveň v historii amerického ropného odvětví. Podle nové statistické ročenky BP těžba zaznamenala 14% meziroční růst na 8,9 mil. barelů denně. Ještě v roce 2008 těžba činila necelých 7 mil. barelů denně. Čistý import ropy a ropných produktů teď pokrývá zhruba 40 % poptávky, což je značný pokles oproti 60 % v roce 2005. Udržení stávající dynamiky by Spojeným státům do několika let zajistilo předehnání Ruska a Saúdské Arábie, a tedy i vedoucí příčku v tabulce světových těžařů.

Za povolení exportu lobbují velké ropné koncerny. Top manažeři těžařských společností začínají zpochybňovat, jestli Spojené státy potřebují zpracovat veškerou ropu, která se doma vytěží. „Žijeme v propojeném, vzájemně závislém světě, který potřebuje svobodný obchod,“ prohlásil nedávno výkonný ředitel ConocoPhillips Ryan Lance s tím, že neomezené obchodování by se v posledku mělo týkat i ropy. Marvin Odum, který stojí v čele americké divize Royal Dutch Shell, se v březnu vyslovil pro to, aby část vytěžené ropy mohla být vyvezena do Mexika či západní Evropy, kde by se dala snáze rafinovat.

Podle ropných a petrochemických koncernů by se povolením vývozu ropy vyřešil velký problém, jemuž čelí některé americké rafinerie. Spojené státy totiž navyšují produkci lehké, málo syrnaté ropy, jenže hodně zpracovatelských závodů je nakonfigurováno na těžkou ropu z Latinské Ameriky či Blízkého východu, která obsahuje víc síry a jejíž rafinace je komplikovanější. Podle odhadů konzultantské společnosti Turner, Mason & Co. budou Spojené státy v roce 2020 těžit 9 mil. barelů lehké ropy denně, což by znamenalo zhruba zdvojnásobení současné produkce. Přitom se očekává, že kapacita amerických rafinerií schopných zpracovat lehkou ropu vzroste jen mírně – ze současných 7,7 mil. barelů na 8 mil. barelů denně. Kapacita rafinerií se v některých oblastech „nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit růstu produkce,“ komentuje vývoj v petrochemickém sektoru Ed Morse ze Citi Research.

Jelikož jde o kontroverzní téma, politici se k němu zatím staví velmi opatrně. „Američané jsou neuvěřitelně citliví na ropu, a ještě víc na ceny benzínu. Aby s tím politici něco udělali, musela by nejdřív přijít nějaká špatná zpráva. Musel by klesnout počet těžebních plošin a pak teprve by přišlo rozhodnutí o tom, jestli chceme vyvážet ropu,“ tvrdí Salisbury z FBR.

Zatím Spojené státy vyváží 120 tisíc barelů denně do Kanady v rámci zvláštní licence ministerstva obchodu. Kongres také povolil export z terminálu v Cookově zátoky na Aljašce. Vývoz může také schválit prezident, pokud je v národním zájmu Spojených států.

Alternativou k vývozu je úprava provozu rafinerií, které se dosud specializovaly na těžší typy ropy ze Saúdské Arábie či Venezuely. Jejich stávající konfigurace by v případě přechodu na lehčí typy ropy vedla k nižší efektivitě. Změna konfigurace by s sebou samozřejmě přinesla dodatečné náklady a měla by i geopolitické dopady. Například největší americká rafinerie Motiva Port Arthur v Texasu, patřící 50-50 saúdskoarabskému Aramcu a nizozemsko-britskému Shellu, prošla nedávno rozsáhlou modernizací za 10 mld. USD. Projekty podobného typu zajišťují, že Spojené státy budou od Saúdů dovážet ropu dál, i když třeba se slevou za zajištěné místo na lukrativním trhu.

Atraktivitě exportu lehké ropy z břidlic nahrává vyšší profitabilita jejího prodeje. Jelikož obsahuje méně síry než saúdskoarabský typ, hodí se víc pro výrobu vysokooktanových paliv s vyšší přidanou hodnotou. Jelikož ale američtí těžaři lehkou ropu nemohou vyvézt, obchoduje se s diskontem vůči severomořskému Brentu, který stanovuje referenční rámec pro víc než polovinu globálního obchodu.

Reakce veřejnosti bude záviset na tom, jestli vývoz ropy stlačí ceny u pump níž, nebo je minimálně ponechá na současných úrovních. Podle šéfa amerického Energetického informačního úřadu Adama Sieminskiho je zlevnění paliv možné. „Možnost vyvážet přebytečnou produkci umožní rafineriím chod s vyšším využitím kapacit,“ tvrdí Sieminski.

Philip Vergler, který s energetikou radil bývalému prezidentovi Jimmy Carterovi, se domnívá, že ve hře o vývoz jde o boj o tržní sílu. „Ceny ropných produktů ve Spojených státech povolení exportu neovlivní. Omezení exportu ale umožní rafineriím zmáčknout těžaře a zvýšit rafinérské marže.“

(Zdroje: Bloomberg, WSJ, EIA)


Váš názor
 • Chybička?
  19.06.2013 22:32

  Spojené státy totiž navyšují produkci lehké, málo syrnaté ropy .. nemá to býti "sirnaté" ?
  Aleš Müller
  • Re: Chybička?
   20.06.2013 6:45

   Ani ne, si myslím. Je to ropa se sýrem, takový pravý americký smažák :-))
   Jesse
 • Chybička?
  19.06.2013 22:32

  Spojené státy totiž navyšují produkci lehké, málo syrnaté ropy .. nemá to býti "sirnaté" ?
  Aleš Müller
Aktuální komentáře
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data