Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální přetahovaná o vynálezce

Globální přetahovaná o vynálezce

25.7.2013 13:33
Autor: Redakce, Patria Online

V mnoha zemích se nyní debatuje o změně imigrační politiky. Jedním z klíčových bodů této diskuse je to, jak přilákat více vzdělaných zaměstnanců, kteří mohou pomoci řešit problém nedostatku pracovní síly a podpořit inovace. Podle našich odhadů dostalo 30 % držitelů Nobelovy ceny tuto cenu v době, kdy nežili v zemi svého původu. Zdaleka nejpopulárnější zemí z hlediska migrace vynálezců a vědců jsou Spojené státy. Podle dat týkajících se množství patentů v nich sídlí 57 % vynálezců, kteří nežijí v zemi svého původu. Počet vynálezců, kteří přesídlili do USA, je patnáctkrát větší než počet amerických vynálezců, kteří přesídlili do zahraničí.

Přistěhovalci tvoří v USA 18 % celkového počtu vynálezců v USA, v některých malých evropských zemích je tento poměr ještě vyšší. V Belgii dosahuje 19 %, v Irsku 20 % a ve Švýcarsku dokonce 38 %. Vysoké je toto číslo ale i ve Velké Británii (12 %), v Německu, Francii, Itálii a Španělsku se tento poměr naopak pohybuje jen mezi 3 – 6 %. V Japonsku pak dokonce klesl na méně než 2 %. Následující mapa ukazuje hlavní migrační cesty vynálezců ve světové ekonomice. Zdrojem pro USA jsou v tomto smyslu zejména Čína a Indie. V menší míře pak Rusko. Čísla uvádí počet migrantů (v tisících) v daném koridoru v letech 2001–2010:

vynález

Migraci vynálezců a vědců ovlivňují často stejné faktory, které mají rozhodující vliv na migraci celkovou. Najdou se ale některé zajímavé rozdíly. Vědci a vynálezci jsou například obvykle lépe informovaní o pracovních příležitostech v zahraničí, jsou schopni se lépe adaptovat a překonat právní překážky spojené s přesunem do jiné země. Otázkou zůstává, proč se například přesouvají někteří vědci z Německa do USA, zatímco jiní putují opačným směrem. Příčinou může být oborová specializace, ale konečnou odpověď ještě neznáme.

Uvedené je výtahem z „The global race for inventors”, autorem je Carsten Fink, Ernest Miguelez, Julio Raffo.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data