Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marxistická rally

Marxistická rally

31.07.2013 17:44

Od oficiálního vyhlášení korekce předchozí korekce (viz „Končí korekce předchozí korekce“) si americký trh hledá směr. O očekávaných ziscích to ovšem říci nemůžeme, jejich představa o tom, kam se vydat, je poměrně jasná. Ukazuje to čerstvý graf od Yardeni Research - červeně je v něm vývoj ziskových očekávání pro následujících 52 týdnů (vážený průměr pro letošní a příští rok), modře vývoj očekávání pro jednotlivé roky. Červená se nezastavitelně šplhá výš a výš:

marx1

V druhém grafu je vývoj očekávaných zisků pro „světový“ trh, respektive index MSCI. Velký rozdíl v pokrizovém vývoji spočívá ve zlomu po roce 2011. V USA tento rok představoval pouze nájezd na pomalejší tempo růstu, zatímco pro svět nejdříve pokles a poté stagnaci. Jde o jedno z možných vyjádření toho, že Spojené státy se po všech úvahách o jejich úpadku z pozice ekonomické velmoci nakonec odtrhávají úplně opačným směrem. Příčiny můžeme vidět jak na poptávkové straně, tak na straně nabídkové. Tu druhou charakterizuje zejména technologický pokrok a známá plynově-energetická revoluce. Na poptávkové straně se ukazuje, že odvážnému štěstí přeje. Razantní záchranné a stimulační kroky nebyly bezproblémové, ale s trochou štěstí vytvářejí náskok, který je patrný i z porovnání oněch dvou grafů. U plynu je ohledně budoucnosti velký otazník zejména u udržitelnosti tempa těžby. Monetární stimulace je stále více uměním her s očekáváními, což dobře ukazuje nedávná eskapáda týkající „taperingu“.

Pokud by se valuace držely současných úrovní a očekávané zisky dále rostly nastaveným tempem, můžeme čekat i další (umírněný) růst cen akcií. Poslední dobou jsem se tak zde poměrně často věnoval tématu zisků a jejich podílu na HDP. Jedním z významných rysů pokrizového vývoje je to, že i přes utlumený růst HDP zisky poměrně razantně rostou, což je dáno jejich zvyšujícím se podílem na HDP. Jak ale ukazují následující obrázky, základ tohoto vývoje byl položen už dlouho před krizí. V grafech je vidět, jak se od počátku 80. let prohlubuje mezera mezi produktivitou a reálnou mzdou (z růstu produktivity tedy těží „kapitál“). Evidentně jde o jev široce rozšířený, který není ani zdaleka omezen na Spojené státy:

marx2

Vysvětlení příčin popsaného jevu není ničím triviálním. Jedním z jeho důsledků je i pokrizová rally akcií. Je dosti zavádějící ji připisovat jen kvantitativnímu uvolňování – to má dopad na valuace a jejich vývoj nebyl nijak bublinový, jak se nám někteří snaží neustále namlouvat. Hlavním tahounem rally je odolnost zisků a jejich schopnost růst i v prostředí nového normálu. V kombinaci s uvedenými grafy můžeme hovořit o marxistické rally.

Jednou z hlavních příčin této rally může být to, že k práci na výrobě globálního zboží se dostává stále více lidí z rozvíjejících se ekonomik. Klesající podíl mezd na příjmech a marxistická rally také běží ruku v ruce s klesajícím mírou členství zaměstnanců v odborech. Podle dat OECD tato míra dosahovala v roce 1980 v USA 22 %, v roce 2012 11 %. V UK byla tato čísla 50 % vs. 26 %. V Německu 35 % vs. 18 %. V Japonsku 31 % vs. 18 %. Hledíme tak na složitý jev, ve kterém svůj part hraje i klesající síla odborů a rostoucí konkurence práce z rozvíjejících se zemí (což už se ale začíná kvůli Číně měnit), ale i faktory jako rostoucí monopolní renty firem jako Apple (viz Krugmanovy úvahy), atd.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data