Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marxistická rally

Marxistická rally

31.7.2013 17:44

Od oficiálního vyhlášení korekce předchozí korekce (viz „Končí korekce předchozí korekce“) si americký trh hledá směr. O očekávaných ziscích to ovšem říci nemůžeme, jejich představa o tom, kam se vydat, je poměrně jasná. Ukazuje to čerstvý graf od Yardeni Research - červeně je v něm vývoj ziskových očekávání pro následujících 52 týdnů (vážený průměr pro letošní a příští rok), modře vývoj očekávání pro jednotlivé roky. Červená se nezastavitelně šplhá výš a výš:

marx1

V druhém grafu je vývoj očekávaných zisků pro „světový“ trh, respektive index MSCI. Velký rozdíl v pokrizovém vývoji spočívá ve zlomu po roce 2011. V USA tento rok představoval pouze nájezd na pomalejší tempo růstu, zatímco pro svět nejdříve pokles a poté stagnaci. Jde o jedno z možných vyjádření toho, že Spojené státy se po všech úvahách o jejich úpadku z pozice ekonomické velmoci nakonec odtrhávají úplně opačným směrem. Příčiny můžeme vidět jak na poptávkové straně, tak na straně nabídkové. Tu druhou charakterizuje zejména technologický pokrok a známá plynově-energetická revoluce. Na poptávkové straně se ukazuje, že odvážnému štěstí přeje. Razantní záchranné a stimulační kroky nebyly bezproblémové, ale s trochou štěstí vytvářejí náskok, který je patrný i z porovnání oněch dvou grafů. U plynu je ohledně budoucnosti velký otazník zejména u udržitelnosti tempa těžby. Monetární stimulace je stále více uměním her s očekáváními, což dobře ukazuje nedávná eskapáda týkající „taperingu“.

Pokud by se valuace držely současných úrovní a očekávané zisky dále rostly nastaveným tempem, můžeme čekat i další (umírněný) růst cen akcií. Poslední dobou jsem se tak zde poměrně často věnoval tématu zisků a jejich podílu na HDP. Jedním z významných rysů pokrizového vývoje je to, že i přes utlumený růst HDP zisky poměrně razantně rostou, což je dáno jejich zvyšujícím se podílem na HDP. Jak ale ukazují následující obrázky, základ tohoto vývoje byl položen už dlouho před krizí. V grafech je vidět, jak se od počátku 80. let prohlubuje mezera mezi produktivitou a reálnou mzdou (z růstu produktivity tedy těží „kapitál“). Evidentně jde o jev široce rozšířený, který není ani zdaleka omezen na Spojené státy:

marx2

Vysvětlení příčin popsaného jevu není ničím triviálním. Jedním z jeho důsledků je i pokrizová rally akcií. Je dosti zavádějící ji připisovat jen kvantitativnímu uvolňování – to má dopad na valuace a jejich vývoj nebyl nijak bublinový, jak se nám někteří snaží neustále namlouvat. Hlavním tahounem rally je odolnost zisků a jejich schopnost růst i v prostředí nového normálu. V kombinaci s uvedenými grafy můžeme hovořit o marxistické rally.

Jednou z hlavních příčin této rally může být to, že k práci na výrobě globálního zboží se dostává stále více lidí z rozvíjejících se ekonomik. Klesající podíl mezd na příjmech a marxistická rally také běží ruku v ruce s klesajícím mírou členství zaměstnanců v odborech. Podle dat OECD tato míra dosahovala v roce 1980 v USA 22 %, v roce 2012 11 %. V UK byla tato čísla 50 % vs. 26 %. V Německu 35 % vs. 18 %. V Japonsku 31 % vs. 18 %. Hledíme tak na složitý jev, ve kterém svůj part hraje i klesající síla odborů a rostoucí konkurence práce z rozvíjejících se zemí (což už se ale začíná kvůli Číně měnit), ale i faktory jako rostoucí monopolní renty firem jako Apple (viz Krugmanovy úvahy), atd.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data