Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar a konec soutěže měnových ošklivek

Dolar a konec soutěže měnových ošklivek

05.08.2013 18:11

Pokud se skutečně naplní scénář, v němž se zejména v USA začíná rozvíjet pozitivní nabídkový šok, mělo by to mít jasný pozitivní dopad na dolar. Dokonce bychom mohli mluvit i o tom, že končí dlouho trvající soutěž měnových ošklivek, kdy posiloval kurz té, která byla méně škaredá.
 

 
Dolar ale relativně k euru od cca března žádné známky systematického posilování rozhodně nejeví. Spíše můžeme hovořit o nerozhodnosti, která ale podle mne může odrážet i to, že skutečně dochází k přenastavování dosavadních investičních vzorečků (viz např. Adaptace na nové investiční vzorečky). Co se týče oné neochoty dolaru posilovat s pozitivním šokem v zádech tu je v první řadě samozřejmě evidentní možnost, že mé úvahy o těchto šocích jsou irelevantní (či trhy je hodnotí jako irelevantní). Nebo určitou relevanci mají, ale ve hře je řada dalších faktorů. V pokrizovém období byly pro eurodolar rozhodující zejména následující faktory:

1. Sazby v USA a v eurozóně.
2. Poměr růstu M2 v USA a v eurozóně.
3. Vývoj kurzu RMB a čínských měnových rezerv
4. Vývoj averze/náklonnosti k riziku aproximovaný VIXem
5. Vývoj na periferii eurozóny - CDS PIIGS

VIX je letos s občasnými výjimkami níže než v roce 2012, což by v pokrizovém mustru nahrávalo spíše euru, podobné je to s rizikovými spready periferie. Rozhodující z těchto faktorů bude (nadále) relativní uvolněnost monetární politiky v USA a v Evropě. Hovoříme přitom zejména o očekáváních. Zde nám může dobře posloužit graf od Fulcrum AM, který ukazuje, jak jednotlivé centrální banky přispívaly k růstu celkových aktiv centrálních bank ve světě. Tento graf jsem propojil s vývojem eurodolaru. Jasně vidíme, že když ECB (modře) začala nákupy relativně brzdit, či svou rozvahu dokonce zmenšovala, dolar oslaboval a naopak. Podle očekávání vyznačených v grafu by se pak v druhé polovině letošního roku a v roce příštím měla ECB přehoupnout opět do expanzivnější politiky, u Fedu se dá čekat opak. Tato úvaha tak v úvodu popsanou „záhadu“ neposilujícího dolaru nevysvětluje, naopak.

dolar1

Natixis se v podobné úvaze pro vysvětlení obrací k tomu, že Spojené státy stále dosahují deficitu běžného účtu, zatímco eurozóna a Japonsko dosahují přebytků. K tomu se přidávají plošně nízké sazby, které vedou investory k tomu, že pro carry trades využívají jen dolar. A Natixis uvádí i to, že američtí investoři se věnují mezinárodní diverzifikaci více než ti evropští a japonští, což vede k většímu odlivu kapitálu z USA. Nechci být cynický, ale vždy se něco jako možné vysvětlení najde – ti, co chtějí vysvětlovat, ho z logiky věci musí nabízet. Za nejzajímavější v souvislosti s oněmi třemi body považují právě vývoj běžného účtu USA. V dalším grafu je vyznačena obchodní bilance USA v oblasti služeb, zboží a služeb, energií a výrobního sektoru:

dolar2

Přebytky u služeb poměrně stabilně rostou, od roku 2012 se začíná zlepšovat bilance u energií a i u zboží a služeb. Pokud by pokračoval trend nastavený po roce 2012, jsou Spojené státy cca do konce desetiletí v plusu. Nevím tedy, zda tento graf vlastně také nehovoří spíše ve prospěch dolaru. Vysvětlováním původní záhady jsem nakonec jen přidal několik stupňů na její tajuplnosti a v tuto chvíli chování dolaru pro mě samého uspokojivě vysvětlit nedovedu.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 


Čtěte více:

Akcie na přelomu roku – kdo je poslední v soutěži ošklivek?
15.12.2010 17:43
Je to stále něco mezi soutěží krásy a soutěží ošklivek a nemluvím teď ...
Soutěž ošklivek nabírá na intenzitě
23.01.2012 17:52
Pokud bychom se na pohyb kurzu dolaru k euru během posledního půl roku...
S čím vstupují ošklivky do jara letošního roku?
06.04.2012 18:06
Pokud se podíváme na zde dříve prezentované faktory, které většinou ur...

Váš názor
  •  
    05.08.2013 21:23

    No najednou jsou všechny měny kromě dolaru ošklivky, přitom ještě nedávno se nad ním lámala hůl a ani ve směnárnách o něj nebyl zájem. A těm chytrákům, co si lámou hlavy různými podloženými i nepodloženými prognózami bych vzkázal jediné. Nezapomeňte, že v dnešním světě mají větší sílu politici než ekonomové. Nejmocnější žena světa Merkelová nedávno prohlásila, že Německu a potažmo EU nejvíc vyhovuje kurz EUR/USD kolem 1,30. Amíci byli potichu, takže s tím souhlasí. V době, kdy stále bojují s obrovským deficitem, jim nic jiného ani nezbývá. Proč by jinak Bernanke po prohlášení, že se blíží konec uvolněné měnové politiky, najednou začal otáčet kormidlem a vyhazovat kotvu? Dolar začal prudce posilovat a to se jim nehodí do karet. V zákulisí se přeci jen dějí věci, nad kterými zůstavá nejen prognostikům rozum stát.
    Happygolucky
Aktuální komentáře
22.06.2021
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy
21.06.2021
22:01Páteční výplach dokonale vymazán  
17:57Most přes Mississippi
17:29Akcie v úvodu týdne otočily vzhůru. Do výkonu sektorů promlouvají výnosy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m