Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's: Kyperské banky budou potřebovat dodatečných 1,5 mld. eur

Moody's: Kyperské banky budou potřebovat dodatečných 1,5 mld. eur

03.10.2013 13:27
Autor: ČTK

Kyperské banky zřejmě budou potřebovat navýšit kapitál o dalších 1,5 miliardy eur (38,3 miliardy Kč), aby se vyrovnaly s růstem špatných úvěrů způsobeným prudkým poklesem ekonomiky. Uvedla to ve své dnešní zprávě ratingová agentura Moody's Investors Service. 

Podle Moody's budou kyperské banky a další finanční ústavy potřebovat tyto peníze navíc ke slíbeným 2,5 miliardám eur vyčleněných z pomoci od Evropské unie. 

Kypr již podle podmínek záchranného úvěru v objemu deset miliard eur zavřel jednu z největších bank v zemi a zabavil střadatelům část jejich úspor na rekapitalizaci druhé největší banky. Celkem má Kypr od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu získat deset miliard eur

Moody's v letošním roce očekává pokles ekonomiky o 12 procent. To je mnohem horší odhad než prognóza zahraničních věřitelů, podle které se má hrubý domácí produkt snížit o 8,7 procenta. Příští rok má podle agentury pokles zpomalit na 6,4 procenta. 

Moody's odhaduje, že podíl problémových úvěrů na celkovém objemu poskytnutých úvěrů činil na konci loňského roku 26 procent. Do konce letošního roku má pak stoupnout nad 35 procent. 

Agentura dodala, že výhled pro kyperské banky nadále zůstává negativní. Výhled Moody's nezměnila od května 2009, napsaly agentury ANSA a Reuters.

 


Čtěte více:

Faber: Kypr se bude opakovat všude. Bohatí se nikde neschovají (+video)
03.04.2013 13:07
Rostoucí příjmová nerovnost mezi lidmi nakonec povede k tomu, že bohat...
EK: Kypr by měl dostat další část pomoci, plní smluvené podmínky
02.09.2013 14:09
Kypr plní podmínky záchranného programu, takže by měl dostat dalších 1...
MMF uvolní Kypru 113 milionů dolarů ze slíbeného úvěru
16.09.2013 19:37
Mezinárodní měnový fond se po dokončení první kontroly plnění záchran...
Konec omezení pohybu peněz v Kypru nadohled. Uděláme vše, abychom firmy opět přitáhli, říká ministr financí
18.09.2013 12:07
„Finanční systém Kypru se stabilizuje, a tak země podle plánu do ledna...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y