Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konverze sovětských jaderných hlavic pro americké elektrárny končí. Dodávky ruského uranu do USA pokračují na komerční bázi

Konverze sovětských jaderných hlavic pro americké elektrárny končí. Dodávky ruského uranu do USA pokračují na komerční bázi

27.11.2013 21:27
Autor: Redakce, Patria.cz

V polovině listopadu z Petrohradu odplula poslední loď s nákladem obohaceného uranu z likvidovaných ruských jaderných zbraní, který americká korporace USEC vykupovala jako palivo pro tamní jaderné elektrárny. Loď AtlanticNavigator naložila posledních deset speciálních kontejnerů s nákladem 60 tun vysoce obohaceného uranu a vyplula do amerického Baltimoru. Uzavřel se tak program „Megatuny na Megawatty“, který se stal nejúspěšnější iniciativou v rámci globálních snah o jaderné odzbrojení. Během 20 let jeho existence se Rusko zbavilo uranu ve 20 tisíc jaderných náloží, který ve Spojených státech posloužil jako materiál pro palivo pro polovinu z celkových zhruba 100 reaktorů. Americké jaderné elektrárny budou nicméně ruský obohacený uran využívat i nadále.

Podle rusko-americké mezivládní dohody z roku 1993 se Rusko v rámci tohoto programu zbavilo 500 tun vysoce obohaceného uranu. Ten se v ruských jaderných provozech zpracovával na uran obohacený na pět procent a byl po moři odvážen do Spojených států. Za 20 let si díky smlouvě státní korporace Rosatom přišla na 17 miliard dolarů.

Ve své době smlouva sehrála významnou roli. Po skončení studené války se do popředí dostaly nové bezpečnostní hrozby, zejména terorismus. Panovaly proto obavy, že citlivý jaderný materiál by se z chátrajících arzenálů hlídaných špatně placenými strážci mohl snadno dostat do rukou islámských fundamentalistů či jiných extremistických skupin. Díky dohodě se svět zbavil množství uranu, které odpovídá zhruba třetině nebezpečného štěpného materiálu existujícího dnes na planetě.

Časy se ale změnily. Rusko je dnes bohatší, má vlastní jaderné projekty a návrhy USA k prodloužení platnosti odmítlo. Po havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě je navíc poptávka po uranu nižší a od té doby klesla i jeho cena. „Politická situace je dnes zcela jistě velmi odlišná,“ tvrdí Stephen Pifer, expert na odzbrojení z výzkumného ústavu Brookings Institution. Připomíná, že v době vzniku programu vstupovaly v platnost smlouvy o jaderném odzbrojení START I a II a že Rusko v 90. letech kvůli katastrofálnímu stavu ekonomiky potřebovalo každý dolar. Výhodné byly Megatuny na Megawatty i pro americkou energetiku: téměř každý reaktor ve Spojených státech využil paliva pocházejícího z ruských hlavic. Celkem se podle amerického Národního bezpečnostního úřadu ruský uran na elektroenergetickém mixu USA v posledních 20 letech podílel z 10 %.

Podle Washingtonu má Moskva stále mnohem víc jaderných náloží, než jako atomová mocnost potřebuje. Oněch 500 tun, kterých se Rusko s americkou pomocí zbavilo, je podle odhadu expertů zhruba polovina celkového ruského arzenálu. Přesné údaje o množství štěpného materiálu jaderné mocnosti zásadně nezveřejňují. USA se zavázaly, že znehodnotí 180 tun svého vysoce obohaceného uranu, do ukončení programu jim ještě 40 tun zbývá.

Za ředění obohaceného uranu na bezpečnou úroveň byl zodpovědný podnik Tenex, spadající pod Rosatom, který dostával zaplaceno za služby měřené v tzv. jednotkách separační práce (SWU). Krom platby obdržel i kompenzaci v podobě odpovídajícího množství přírodního, neobohaceného uranu.

Spolupráce mezi Tenexem a americkými odběrateli poslední plavbou korábu Atlantic Navigator neskončila. Už v březnu roku 2011 Tenex s USEC podepsal smlouvu o dalších dodávkách nízko obohaceného uranu. Kontrakt s desetiletou platností má hodnotu 2,8 mld. USD, avšak nepředpokládá, že materiál bude pocházet z jaderných hlavic. První dodávky by měly začít proudit letos a do tří let by měly narůst na úroveň odpovídající polovině množství posílaného v rámci Megatun na megawatty. Při využití opce zabudované do kontraktu by se objem dodávek mohl zdvojnásobit.

(Zdroje: RIA Novosti, WNA, Atominfo.ru, ČTK)


Váš názor
 • USU
  27.11.2013 21:34

  jedna z nejzajimavejsich investici, Ticker: USU :-)
  • Re: USU
   30.11.2013 11:22

   No, nevím nevím. Zatím to vypadá, že projekt American centrifuge bude velký prů... http://www.huntingtonnews.net/61218 . ... a vývoj ceny akcií USEC tomu napovídá. Osobně odhaduji, že USEC skončí do půl roku.
   -jik-
Aktuální komentáře
14.07.2020
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  
9:23Čínský export a import se v červnu překvapivě zvýšily
9:13Rozbřesk: Hlavní úkolem staronového polského prezidenta je udržení štědrého penězovodu z EU
9:03Vláda podpořila zásah do Listiny práv a svobod, možnost bránit se zbraní
8:52Evropské země se ostře přou o pojetí pokrizového balíku za 750 miliard eur
8:44Evropské burzy navazují pondělní ztrátu trakce na Wall Street  
8:28Růst tržeb Huawei zpomalil vinou pokračujícího tlaku USA
6:19Největší banky v USA asi prošly nejhorším kvartálem od finanční krize
13.07.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, S&P 500 -0,9 %  
17:49Místo roušky radši helma a porušení Ženevských konvencí
17:01Investoři se těší na nová data a výsledky, navnadila je Pepsi  
15:10Pepsi – ovesné kaše a brambůrky podepírají tržby (komentář analytika)  
14:27PepsiCo má za čtvrtletí nižší zisk, ten však překonal očekávání
14:08Musk je díky růstu akcií Tesly bohatší než Buffett
13:40Týdenní výhled: Ani tragický druhý kvartál naděje pro příští finanční rok nepohřbí  
12:31Goldmané před výsledky cukrují zisky v S&P 500 i varují před Bidenem. Bernstein lituje stock pickery…  
11:47Sázka na dobré výsledky táhne akcie výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
12:45JPMorgan Chase & Co (06/20 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/20 Q2)
14:00Wells Fargo & Co (06/20 Q2)
14:30USA - CPI, y/y