Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měkneme

Měkneme

17.01.2014 16:17

„Seš měkej“, nebo „to si nějak vyměknul“ nejsou zrovna výrazy obdivu a uznání. V Tao Te Ťing se ale mimo jiné dočteme že „měkké a zdvořilé přemáhá silné a tvrdé“ (v závislosti na překladu, ale podstata zůstává). S posuzováním měknutí, či naopak tvrdnutí (ne natvrdnutí) to tedy nebude tak jednoznačné. Věnovat bychom se tomuto tématu přitom měli i při striktně ekonomicko – finančních diskusích. Minimálně vyspělé ekonomiky totiž dlouhodobě znatelně měknou. A nemám tím na mysli to, že možná klesá jejich odolnost a schopnost ustát vnitřně generované i z vnějšku přijímané šoky, apod. Na mysli mám vnitřní posun k měkkému, který je nejvíce patrný na tom, jak s růstem produktu roste podíl služeb na něm: 

graf 1

„Měkké přemáhá silné a tvrdé“, ale domovina velkého mistra je stále dosti tvrdou zemí – v onom „přemáhání“ tedy ani na čistě ekonomickém poli výrazně nepokročila. Zatímco průmysl má v Číně více než 50 % podíl na produktu, služby jen 34 % podíl. I rozvíjející se země jako celek dosahují 50 % podílu služeb, daleko „vyměklejší“ jsou pak vyspělé ekonomiky s 65 % podílem služeb (o Evropě nemluvě).

O rostoucím podílu služeb na produktu většinou víme, konec konců ho vidíme kolem sebe. Je přitom evidentní, že ne vždy je toto měknutí žádoucí – příkladem je finanční sektor v některých zemích. Možná nás ale překvapí, s jakou razancí měkneme v oblasti investic. První z následujících grafů ukazuje, jak se na celkových investicích v USA měnil podíl staveb, strojů a zařízení a „intelektuálních“ investic. Ty poslední pak rozděluje druhý graf na dvě hlavní složky, kterými je výzkum a vývoj R&D a software: 
 
graf 2

Podle prvního grafu začíná mít investiční měkké stále znatelněji navrch od recesí na počátku 80. let. Výrazně mu pomohla recese poslední, v posledních letech ale podíl ztrácí. Že by naše měkkost v této oblasti dosáhla vrcholu? Těžko říci, může to být pouze odrazem toho, jak podinvestované jsou stroje a zařízení. Druhý graf pak ukazuje, že software začal při investičním měknutí hrát významnější roli na konci 90. let, k většímu odpoutání od výzkumu a vývoje ale nakonec nedošlo.

Tao ekonomie nám říká, že aby mohlo něco měknout, musí něco jiného tvrdnout. Možná, že nejpatrnější je to na tom, jak jsou lidé nahrazování stroji (což je mimochodem možná jeden z klíčových faktorů za rostoucím podílem zisků na HDP a tudíž i celé pokrizové rally). Rozsah tohoto posunu od lidí ke strojům ukazuje další graf – globálně používaní průmysloví roboti a počet pracovních míst v americkém výrobním sektoru: 

graf 3

Prvoplánovým kandidátem na téma ekonomického měknutí by pak mohly být v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a mimořádnou monetární stimulací peníze. Projevem jejich plošného měknutí by nebylo oslabování kurzů (to je relativním měřítkem), ale samozřejmě vyšší inflace. Protože to je zde opakovaně rozebírané téma, pouze v souvislosti s tématem dnešním poukáži na to, že přes veškerý růst peněžní nabídky, či přesněji řečeno monetární báze, k měknutí peněz nedochází. Protože poptávka po penězích svým růstem během krize a po ní nabídku mnohdy ještě předčila, peníze naopak tvrdnou – dochází k dezinflaci, někde hrozí deflace. A protože u peněz je pravděpodobně nejlepší zlatá střední cesta (i když určité otazníky tu jsou), kterou je mírná inflace, není toto tvrdnutí ničím pozitivním. Měknutí zdar! 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    21.01.2014 11:15

    78.kapitola: That the weak overcomes the strong And the soft overcomes the hard Everybody in the world knows But cannot put into practice
    Kalka.
    •  
      21.01.2014 11:17

      ty furt toho trolla přivoláváš a nedaří se, co?:-)) Ještě spí... klídek... po noční šichtě :-))
      Jesse
  • A to zase ne
    17.01.2014 18:42

    že není inflace ha ha ha, ono záleží na tom, kdo a jak si jí "spočítá" v běžném životě je inflace sakra znát, jasně mobil nestojí 40000 ale 5, jenže kw elekt. stojí 2xtolik, voda 10x, potraviny 1,5 více, takže pro každého vychází inflace jinak a ta oficiální je jen součástí malování na růžovo našich velkých vezírů co potřebují jednou za 4 roky uchlácholit ovečky :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m