Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měkneme

Měkneme

17.1.2014 16:17

„Seš měkej“, nebo „to si nějak vyměknul“ nejsou zrovna výrazy obdivu a uznání. V Tao Te Ťing se ale mimo jiné dočteme že „měkké a zdvořilé přemáhá silné a tvrdé“ (v závislosti na překladu, ale podstata zůstává). S posuzováním měknutí, či naopak tvrdnutí (ne natvrdnutí) to tedy nebude tak jednoznačné. Věnovat bychom se tomuto tématu přitom měli i při striktně ekonomicko – finančních diskusích. Minimálně vyspělé ekonomiky totiž dlouhodobě znatelně měknou. A nemám tím na mysli to, že možná klesá jejich odolnost a schopnost ustát vnitřně generované i z vnějšku přijímané šoky, apod. Na mysli mám vnitřní posun k měkkému, který je nejvíce patrný na tom, jak s růstem produktu roste podíl služeb na něm: 

graf 1

„Měkké přemáhá silné a tvrdé“, ale domovina velkého mistra je stále dosti tvrdou zemí – v onom „přemáhání“ tedy ani na čistě ekonomickém poli výrazně nepokročila. Zatímco průmysl má v Číně více než 50 % podíl na produktu, služby jen 34 % podíl. I rozvíjející se země jako celek dosahují 50 % podílu služeb, daleko „vyměklejší“ jsou pak vyspělé ekonomiky s 65 % podílem služeb (o Evropě nemluvě).

O rostoucím podílu služeb na produktu většinou víme, konec konců ho vidíme kolem sebe. Je přitom evidentní, že ne vždy je toto měknutí žádoucí – příkladem je finanční sektor v některých zemích. Možná nás ale překvapí, s jakou razancí měkneme v oblasti investic. První z následujících grafů ukazuje, jak se na celkových investicích v USA měnil podíl staveb, strojů a zařízení a „intelektuálních“ investic. Ty poslední pak rozděluje druhý graf na dvě hlavní složky, kterými je výzkum a vývoj R&D a software: 
 
graf 2

Podle prvního grafu začíná mít investiční měkké stále znatelněji navrch od recesí na počátku 80. let. Výrazně mu pomohla recese poslední, v posledních letech ale podíl ztrácí. Že by naše měkkost v této oblasti dosáhla vrcholu? Těžko říci, může to být pouze odrazem toho, jak podinvestované jsou stroje a zařízení. Druhý graf pak ukazuje, že software začal při investičním měknutí hrát významnější roli na konci 90. let, k většímu odpoutání od výzkumu a vývoje ale nakonec nedošlo.

Tao ekonomie nám říká, že aby mohlo něco měknout, musí něco jiného tvrdnout. Možná, že nejpatrnější je to na tom, jak jsou lidé nahrazování stroji (což je mimochodem možná jeden z klíčových faktorů za rostoucím podílem zisků na HDP a tudíž i celé pokrizové rally). Rozsah tohoto posunu od lidí ke strojům ukazuje další graf – globálně používaní průmysloví roboti a počet pracovních míst v americkém výrobním sektoru: 

graf 3

Prvoplánovým kandidátem na téma ekonomického měknutí by pak mohly být v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a mimořádnou monetární stimulací peníze. Projevem jejich plošného měknutí by nebylo oslabování kurzů (to je relativním měřítkem), ale samozřejmě vyšší inflace. Protože to je zde opakovaně rozebírané téma, pouze v souvislosti s tématem dnešním poukáži na to, že přes veškerý růst peněžní nabídky, či přesněji řečeno monetární báze, k měknutí peněz nedochází. Protože poptávka po penězích svým růstem během krize a po ní nabídku mnohdy ještě předčila, peníze naopak tvrdnou – dochází k dezinflaci, někde hrozí deflace. A protože u peněz je pravděpodobně nejlepší zlatá střední cesta (i když určité otazníky tu jsou), kterou je mírná inflace, není toto tvrdnutí ničím pozitivním. Měknutí zdar! 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  21.1.2014 11:15

  78.kapitola: That the weak overcomes the strong And the soft overcomes the hard Everybody in the world knows But cannot put into practice
  Kalka.
  •  
   21.1.2014 11:17

   ty furt toho trolla přivoláváš a nedaří se, co?:-)) Ještě spí... klídek... po noční šichtě :-))
   Jesse
 • A to zase ne
  17.1.2014 18:42

  že není inflace ha ha ha, ono záleží na tom, kdo a jak si jí "spočítá" v běžném životě je inflace sakra znát, jasně mobil nestojí 40000 ale 5, jenže kw elekt. stojí 2xtolik, voda 10x, potraviny 1,5 více, takže pro každého vychází inflace jinak a ta oficiální je jen součástí malování na růžovo našich velkých vezírů co potřebují jednou za 4 roky uchlácholit ovečky :o)
  Mike
Aktuální komentáře
19.1.2017
11:16Akcie v Evropě čekají na Draghiho. Proč letí vzhůru Zodiac Aerospace (+22 %)?
10:52Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?
10:38Yellenová pomohla k ziskům dolaru, ráno má ale navrch euro  
9:57Pražská burza otevírá bez jasného směru, Pegas na měsíčním maximu
9:33Technická analýza - Po jestřábím Fedu může přijít neutrální ECB. Dolar by tak mohl opět posílit
9:13Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?
8:56"Levná" Moneta stojí v Praze na klíčové ceně  
8:40Ze spojení Safranu a Zodiac Aerospace vznikne třetí největší dodavatel leteckého průmyslu na světě
8:21Akciová Asie zaznamenala smíšené výsledky  
7:53Fed: Americká ekonomika zrychluje, na trhu práce přestává být koho zaměstnat
7:11Budoucnost světa podle amerických tajných služeb
18.1.2017
22:00Wall Street obchodovala smíšeně. Cena ropy klesla
20:05Osm let Obamy: Stažení z Iráku, dohoda s Íránem, chaos po arabském jaru a mrazivé vztahy s Kremlem
18:21Investice do „Big Pharma“ a téma předražených léků
17:39Technická analýza - Makrodata dnes dolaru nepomohla. Pomůže alespoň FED?
17:28Summary: Poslední výsledky amerického bankovního sektoru pro čtvrtý kvartál
17:12Stiglitz: Euro je mrtvé a Trumpovy plány bizarní
17:11Hlavní měny korigovaly včerejšek, data se inspirací nestala  
17:03Investiční výhled Patria 2017: Měny. Dolar pod paritou, libra pod tlakem?  
16:54Prahu uprostřed týdne táhla Komerční banka a ČEZ, Moneta klesla na 80 Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
BB&T Corp (12/16 Q4)
Logitech International SA (12/16 Q3)
Schlumberger Ltd (12/16 Q4)
Skyworks Solutions Inc (12/16 Q1, Aft-mkt)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (12/16 Q4)
13:00Union Pacific Corp (12/16 Q4)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
22:00Intel Corp (12/16 Q4)
22:00International Business Machines Corp (12/16 Q4)
22:05American Express Co (12/16 Q4)