Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měkneme

Měkneme

17.1.2014 16:17

„Seš měkej“, nebo „to si nějak vyměknul“ nejsou zrovna výrazy obdivu a uznání. V Tao Te Ťing se ale mimo jiné dočteme že „měkké a zdvořilé přemáhá silné a tvrdé“ (v závislosti na překladu, ale podstata zůstává). S posuzováním měknutí, či naopak tvrdnutí (ne natvrdnutí) to tedy nebude tak jednoznačné. Věnovat bychom se tomuto tématu přitom měli i při striktně ekonomicko – finančních diskusích. Minimálně vyspělé ekonomiky totiž dlouhodobě znatelně měknou. A nemám tím na mysli to, že možná klesá jejich odolnost a schopnost ustát vnitřně generované i z vnějšku přijímané šoky, apod. Na mysli mám vnitřní posun k měkkému, který je nejvíce patrný na tom, jak s růstem produktu roste podíl služeb na něm: 

graf 1

„Měkké přemáhá silné a tvrdé“, ale domovina velkého mistra je stále dosti tvrdou zemí – v onom „přemáhání“ tedy ani na čistě ekonomickém poli výrazně nepokročila. Zatímco průmysl má v Číně více než 50 % podíl na produktu, služby jen 34 % podíl. I rozvíjející se země jako celek dosahují 50 % podílu služeb, daleko „vyměklejší“ jsou pak vyspělé ekonomiky s 65 % podílem služeb (o Evropě nemluvě).

O rostoucím podílu služeb na produktu většinou víme, konec konců ho vidíme kolem sebe. Je přitom evidentní, že ne vždy je toto měknutí žádoucí – příkladem je finanční sektor v některých zemích. Možná nás ale překvapí, s jakou razancí měkneme v oblasti investic. První z následujících grafů ukazuje, jak se na celkových investicích v USA měnil podíl staveb, strojů a zařízení a „intelektuálních“ investic. Ty poslední pak rozděluje druhý graf na dvě hlavní složky, kterými je výzkum a vývoj R&D a software: 
 
graf 2

Podle prvního grafu začíná mít investiční měkké stále znatelněji navrch od recesí na počátku 80. let. Výrazně mu pomohla recese poslední, v posledních letech ale podíl ztrácí. Že by naše měkkost v této oblasti dosáhla vrcholu? Těžko říci, může to být pouze odrazem toho, jak podinvestované jsou stroje a zařízení. Druhý graf pak ukazuje, že software začal při investičním měknutí hrát významnější roli na konci 90. let, k většímu odpoutání od výzkumu a vývoje ale nakonec nedošlo.

Tao ekonomie nám říká, že aby mohlo něco měknout, musí něco jiného tvrdnout. Možná, že nejpatrnější je to na tom, jak jsou lidé nahrazování stroji (což je mimochodem možná jeden z klíčových faktorů za rostoucím podílem zisků na HDP a tudíž i celé pokrizové rally). Rozsah tohoto posunu od lidí ke strojům ukazuje další graf – globálně používaní průmysloví roboti a počet pracovních míst v americkém výrobním sektoru: 

graf 3

Prvoplánovým kandidátem na téma ekonomického měknutí by pak mohly být v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a mimořádnou monetární stimulací peníze. Projevem jejich plošného měknutí by nebylo oslabování kurzů (to je relativním měřítkem), ale samozřejmě vyšší inflace. Protože to je zde opakovaně rozebírané téma, pouze v souvislosti s tématem dnešním poukáži na to, že přes veškerý růst peněžní nabídky, či přesněji řečeno monetární báze, k měknutí peněz nedochází. Protože poptávka po penězích svým růstem během krize a po ní nabídku mnohdy ještě předčila, peníze naopak tvrdnou – dochází k dezinflaci, někde hrozí deflace. A protože u peněz je pravděpodobně nejlepší zlatá střední cesta (i když určité otazníky tu jsou), kterou je mírná inflace, není toto tvrdnutí ničím pozitivním. Měknutí zdar! 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  21.1.2014 11:15

  78.kapitola: That the weak overcomes the strong And the soft overcomes the hard Everybody in the world knows But cannot put into practice
  Kalka.
  •  
   21.1.2014 11:17

   ty furt toho trolla přivoláváš a nedaří se, co?:-)) Ještě spí... klídek... po noční šichtě :-))
   Jesse
 • A to zase ne
  17.1.2014 18:42

  že není inflace ha ha ha, ono záleží na tom, kdo a jak si jí "spočítá" v běžném životě je inflace sakra znát, jasně mobil nestojí 40000 ale 5, jenže kw elekt. stojí 2xtolik, voda 10x, potraviny 1,5 více, takže pro každého vychází inflace jinak a ta oficiální je jen součástí malování na růžovo našich velkých vezírů co potřebují jednou za 4 roky uchlácholit ovečky :o)
  Mike
Aktuální komentáře
26.2.2017
16:11Greenspan: Se zlatým standardem by se tohle nestalo
10:16Víkendář: Podnikatelský model Islámského státu kolabuje
25.2.2017
16:37Jak zabránit tomu, aby se technologie nestaly úhlavním nepřítelem
12:14Pár slov o dluhu: Letos dosáhne nového maxima 44 bilionů dolarů
7:54Víkendář: Katastrofy jako ekonomický lék?
24.2.2017
22:05Wall Street zakončila v zelených číslech. Hewlett Packard - 6,9 %
21:59Daniel Křetínský ovládl 94% podíl v EPH a do dceřinné firmy vstupují Macquarie
19:01To si snad děláte srandu
17:37Týden na měnách: Francouzská politika hýbe eurem  
17:23Pražská burza "odnesla" špatnou náladu investorů. Při nadprůměrných objemech ztratila 1,25 %
17:13Týden technicky: Zlato prorazilo technickou úroveň 1 250 USD za unci
16:47Přesun zájmu od rizika k bezpečí podpořil dluhopisy, jen a drahé kovy  
15:50Softbank a Foxconn budou mít společný podnik. Na investice
15:18Bitcoin na historických maximech. V březnu by mělo být jasno, zda SEC povolí ETF
14:19Fortuna může spustit online ruletu. Pro akcie to je lehce pozitivní, říká analytik Patria Finance
13:11Zlato je nejvýše od Trumpova týdne vítězství
11:46RBS se blíží desetiletce ročních ztrát v hospodaření, změna má přijít v roce 2018
11:26Čína: Více technologických firem do IPO má zatraktivnit akciový trh
10:53Evropa na konci týdne ztrácí, Vivendi po výsledcích -6 %
10:38Americká investiční atraktivita proti lepšímu výhledu rozvíjejících se ekonomik

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (12/16 Q4)
EOG Resources Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
13:00American Tower Corp (12/16 Q4)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m
22:00Priceline Group Inc/The (12/16 Q4)