Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měkneme

Měkneme

17.1.2014 16:17

„Seš měkej“, nebo „to si nějak vyměknul“ nejsou zrovna výrazy obdivu a uznání. V Tao Te Ťing se ale mimo jiné dočteme že „měkké a zdvořilé přemáhá silné a tvrdé“ (v závislosti na překladu, ale podstata zůstává). S posuzováním měknutí, či naopak tvrdnutí (ne natvrdnutí) to tedy nebude tak jednoznačné. Věnovat bychom se tomuto tématu přitom měli i při striktně ekonomicko – finančních diskusích. Minimálně vyspělé ekonomiky totiž dlouhodobě znatelně měknou. A nemám tím na mysli to, že možná klesá jejich odolnost a schopnost ustát vnitřně generované i z vnějšku přijímané šoky, apod. Na mysli mám vnitřní posun k měkkému, který je nejvíce patrný na tom, jak s růstem produktu roste podíl služeb na něm: 

graf 1

„Měkké přemáhá silné a tvrdé“, ale domovina velkého mistra je stále dosti tvrdou zemí – v onom „přemáhání“ tedy ani na čistě ekonomickém poli výrazně nepokročila. Zatímco průmysl má v Číně více než 50 % podíl na produktu, služby jen 34 % podíl. I rozvíjející se země jako celek dosahují 50 % podílu služeb, daleko „vyměklejší“ jsou pak vyspělé ekonomiky s 65 % podílem služeb (o Evropě nemluvě).

O rostoucím podílu služeb na produktu většinou víme, konec konců ho vidíme kolem sebe. Je přitom evidentní, že ne vždy je toto měknutí žádoucí – příkladem je finanční sektor v některých zemích. Možná nás ale překvapí, s jakou razancí měkneme v oblasti investic. První z následujících grafů ukazuje, jak se na celkových investicích v USA měnil podíl staveb, strojů a zařízení a „intelektuálních“ investic. Ty poslední pak rozděluje druhý graf na dvě hlavní složky, kterými je výzkum a vývoj R&D a software: 
 
graf 2

Podle prvního grafu začíná mít investiční měkké stále znatelněji navrch od recesí na počátku 80. let. Výrazně mu pomohla recese poslední, v posledních letech ale podíl ztrácí. Že by naše měkkost v této oblasti dosáhla vrcholu? Těžko říci, může to být pouze odrazem toho, jak podinvestované jsou stroje a zařízení. Druhý graf pak ukazuje, že software začal při investičním měknutí hrát významnější roli na konci 90. let, k většímu odpoutání od výzkumu a vývoje ale nakonec nedošlo.

Tao ekonomie nám říká, že aby mohlo něco měknout, musí něco jiného tvrdnout. Možná, že nejpatrnější je to na tom, jak jsou lidé nahrazování stroji (což je mimochodem možná jeden z klíčových faktorů za rostoucím podílem zisků na HDP a tudíž i celé pokrizové rally). Rozsah tohoto posunu od lidí ke strojům ukazuje další graf – globálně používaní průmysloví roboti a počet pracovních míst v americkém výrobním sektoru: 

graf 3

Prvoplánovým kandidátem na téma ekonomického měknutí by pak mohly být v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a mimořádnou monetární stimulací peníze. Projevem jejich plošného měknutí by nebylo oslabování kurzů (to je relativním měřítkem), ale samozřejmě vyšší inflace. Protože to je zde opakovaně rozebírané téma, pouze v souvislosti s tématem dnešním poukáži na to, že přes veškerý růst peněžní nabídky, či přesněji řečeno monetární báze, k měknutí peněz nedochází. Protože poptávka po penězích svým růstem během krize a po ní nabídku mnohdy ještě předčila, peníze naopak tvrdnou – dochází k dezinflaci, někde hrozí deflace. A protože u peněz je pravděpodobně nejlepší zlatá střední cesta (i když určité otazníky tu jsou), kterou je mírná inflace, není toto tvrdnutí ničím pozitivním. Měknutí zdar! 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  21.1.2014 11:15

  78.kapitola: That the weak overcomes the strong And the soft overcomes the hard Everybody in the world knows But cannot put into practice
  Kalka.
  •  
   21.1.2014 11:17

   ty furt toho trolla přivoláváš a nedaří se, co?:-)) Ještě spí... klídek... po noční šichtě :-))
   Jesse
 • A to zase ne
  17.1.2014 18:42

  že není inflace ha ha ha, ono záleží na tom, kdo a jak si jí "spočítá" v běžném životě je inflace sakra znát, jasně mobil nestojí 40000 ale 5, jenže kw elekt. stojí 2xtolik, voda 10x, potraviny 1,5 více, takže pro každého vychází inflace jinak a ta oficiální je jen součástí malování na růžovo našich velkých vezírů co potřebují jednou za 4 roky uchlácholit ovečky :o)
  Mike
Aktuální komentáře
30.3.2017
10:37APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.: Zveřejňuje informaci o konání Valné Hromady dne 28.4.2017
10:24Dolar přehrává euro díky zprávám o měnové politice. Koruna má pro dnešek jasné téma  
9:43Technická analýza: Dolar díky jestřábímu Fedu je zpět u hodnoty 1,0750 EURUSD
9:17Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
8:59ČEZ, a.s.: CEZ MH B.V. dokončila blokový prodej akcií MOL Hungarian Oil and Gas Plc
8:56Pražskou burzu dnes rozhýbe ČEZ a jeho prodej akcií MOL  
8:44Britský odchod z EU srazil asijské akcie  
8:41ČEZ využívá vysoké ceny akcií MOL a prodává je. Čeká přínos do zisku 3,4 miliardy korun
6:44Nedůvěra k neznámým a vrchol chytrých telefonů v roce 2018
29.3.2017
22:01Wall Street zakončila nerozhodně, dařilo se ropným titulům
18:45BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
17:53ČEZ - Vnitřní informace: CEZ MH B.V. zahajuje nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů a oznamuje prodej akcií
17:12Pražská burza lehce v červeném. ČEZ nabízí zpětný odkup vyměnitelných dluhopisů
16:52Do čeho investují automobilky? Do výzkumu, vývoje a elektromobility
16:51Euro klesá vůči libře. Brexitem to ale není  
15:401 630 miliard vsazeno na posílení koruny. Spálíte se, varuje stratég spekulanty
15:17Technická analýza: Libra v reakci na Brexit mírně klesla. Může ale formovat nový růstový trend
14:26UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
13:12Britská vláda aktivovala článek 50. Odchod Spojeného království z EU oficiálně začal
12:41Brexit i na burze. Fúze Deutsche Börse a LSE je zase u ledu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.