Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fiskální kompakt v ČR... Patria vydala nový Třicetník

Fiskální kompakt v ČR... Patria vydala nový Třicetník

04.02.2014 15:03
Autor: David Marek

Jedno z prvních vyjádření nové vlády patřilo rozpočtové politice, konkrétně připojení České republiky k fiskálnímu kompaktu EU. Na konci ledna se o této možnosti zmínil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Nejdříve krátké připomenutí, co to vlastně fiskální kompakt je. Pravidla fiskální disciplíny vtělená do Paktu a stability se ukázala být příliš slabá, zejména jejich vynutitelnost. Proto se členské země EU dohodly v březnu 2012 na přijetí nových pravidel rozpočtové disciplíny – fiskálním kompaktu. Nepřipojily se pouze dvě země, Česká republika a Velká Británie.

Základním pravidlem je udržování veřejných financí v takovém stavu, aby strukturální deficit (tj. po očištění o vliv hospodářského cyklu) nepřesahoval 0,5 procenta HDP. V případě, že veřejný dluh země je nižší než 60 procent HDP, může být tolerován strukturální schodek až do výše jednoho procenta HDP.

Vynutitelnost je posílena tím, že země, které se k fiskálnímu kompaktu připojí, jsou povinny vtělit výše zmíněná pravidla do národní legislativy, přičemž se ve fiskálním kompaktu explicitně píše, že nejlépe formou ústavního zákona. Zároveň by měly na národní úrovni existovat na vládě nezávislé instituce monitorující dodržování fiskální disciplíny.

Pokud tedy Česká republika přistoupí k fiskálnímu kompaktu, vrací se opět do hry ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, který by musel být upraven, aby reflektoval požadavky fiskálního kompaktu, a návrh na vznik Národní rozpočtové rady připravené ještě vládou Petra Nečase.

Připojení České republiky k fiskálnímu kompaktu představuje posílení rozpočtové disciplíny vlády. Sice existují střednědobé výdajové rámce, které by měly směřovat fiskální politiku vlády k jisté disciplíně, nicméně je to relativně slabé opatření.

Přistoupení k fiskálnímu kompaktu si ovšem vynutí další snížení rozpočtového deficitu. V letošním roce by měl strukturální deficit dosáhnout zhruba 2,5 procenta HDP. Bez dalších opatření na straně výdajů či příjmů se na podobné úrovni bude pohybovat i v dalších letech. Ke splnění fiskálního kompaktu nám v rozpočtu chybí zhruba 60 až 65 miliard korun.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y