Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukazuje Soči na ruskou sílu, nebo naopak na slabost?

Ukazuje Soči na ruskou sílu, nebo naopak na slabost?

11.02.2014 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Letos smetla měny rozvíjejících se zemí přílivová vlna. Rusko může v této souvislosti hovořit o štěstí. Dosahuje totiž přebytku běžného účtu ve výši 2 % HDP, jeho vnější dluh dosahuje pouze 14 % HDP, země drží asi 500 miliard dolarů rezerv a dalších 175 miliard dolarů v ropném stabilizačním fondu. Je tak těžké tvrdit, že Rusko patří do skupiny zranitelných zemí, mezi které se řadí Brazílie, Indie, Indonésie, Turecko a Jižní Afrika. Rusko si může lehce dovolit pořádání olympijských her, ale i mistrovství světa ve fotbale naplánované na rok 2018.

Porovnejme Rusko se zmíněnou Brazílií. Ta je také jednou z největších světových ekonomik a letos bude dokonce pořádat mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 letní olympijské hry. Brazílie ale dosahuje deficitu běžného účtu ve výši 3,6 % HDP, její veřejný dluh dosahuje 34 % HDP, rozpočtový deficit 3 % HDP a měnové rezervy dosahují 376 miliard dolarů. Brazilský produkt je větší než ruský, její rezervy jsou relativně k produktu nižší. Historie ukazuje, že velké výdaje spojené s událostmi, jako jsou olympijské hry, mají jen omezený dopad na obecnou ekonomickou aktivitu, většina vybudované infrastruktury je využita pouze jednou. Existují určité důkazy tvrdící, že letní hry pomáhají akciovému trhu pořádající země, u zimních her je to ale sporné.

Investice do Ruska jsou v současné době ovlivněny dvěma hlavními faktory: Cenou a reformami. První faktor dnes působí mnohem pozitivněji než ten druhý. Ruské akcie jsou nejlevnější mezi rozvíjejícími se trhy. Výnosy vládních dluhopisů leží o 2,57 procentního bodu nad výnosy dluhopisů amerických. To je větší prémie než v případě zemí jako Mexiko, které mají mnohem méně finančních zdrojů. Rusko totiž musí ukázat, že je schopno provést reformy a začínající olympijské hry jsou dobrým příkladem.

Pokud jsou informace z médií pravdivé, budou hry stát 50 miliard dolarů. To je mnohem více, než utratí Brazílie za letní hry a za mistrovství světa dohromady. Kdyby náklady dosáhly zmíněné částky, jednalo by se o nový rekord a překročení původního rozpočtu ve výši 12 miliard dolarů o více než 300 %. Rusko může v Soči ukazovat svou ekonomickou sílu. Jestliže ale nedokáže informovat o skutečných nákladech a zlepšit transparentnost a vládu práva, bude mít tato demonstrace vady na kráse. Mezinárodní investoři nyní zpochybňují atraktivitu rozvíjejících se trhů jako celku. Rusko může být hrdé na pořádání her, nemůže si ale dovolit vyhýbat se reformám.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data