Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když se mne ptáte na radu….

Když se mne ptáte na radu….

05.03.2014 5:30
Autor: Petr Hajn, KSB

Citovaný text již na těchto stránkách analyzoval Jaroslav Míkovec a já se k námětu vracím jenom proto, abych se pokusil zmírnit strach svrchu zmíněný. Zprvu mne napadl návod k (ne)jednání, který byl inspirován úslovím často užívaným v Budapešti. Část věty z titulku tam prý dokončují slovy: …, tak vám radím, udělejte, jak uznáte za vhodné. Podobnou obranu proti naznačeným obavám jsem však zavrhnul. Uvědomil jsem si totiž, že řada odborníků poskytuje informace a udílí rady a musí tak nadále činit, neboť to je samou podstatou jejich profese.

Když jsem o dané věci dále přemýšlel, počal jsem si pobrukovat písničku s textem: Já neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde… Nesnadno jsem pak od sebe odháněl vtíravou melodii i slova onoho songu. Až později mne napadlo, že v banálním šlágru se možná přece jen skrývá racionální přístup k riziku pramenícímu z nerozvážné rady. Nebudu však předbíhat vývoj dalších úvah i pointu tohoto sloupku.

Připomenul jsem si proto dobu, kdy jsem po absolutoriu právnické fakulty nastoupil do právního oddělení plzeňské Škodovky. Od svého patrona, pána prvorepublikového vzdělání i stylu, jsem obdržel následující pokyn: „Pane kolego, berte vždy v úvahu, že žadatelé o juristické stanovisko nejsou právními odborníky. Nedokáží proto zvážit, které dokumenty a které skutečnosti jsou pro právní názor významné a které nikoliv. Naléhejte na tazatele, aby vám poskytovali úplné informace a veškerou dokumentaci případu. Svá dobrozdání uvádějte větou: Vycházeje z předpokladu úplnosti poskytnutých písemných podkladů a loyální  prezentace celého případu, dospěl jsem ke stanovisku, že…“ (Můj patron ještě hojně užíval přechodníky a slovo loajální psal v jeho francouzské podobě, což mi současný počítač opakovaně opravoval na „lokální“.)  Dostalo se mi také návodu, abych některé záležitosti výslovně a nejraději v písemné podobě označil za rizikové a doporučoval v nich postup, který taková jejich povaha vyžaduje (zejména identifikaci možných rizik a opatření, jež by je snížila.)

Podobná poučení jsem vyslechl i o dvacet roků později, když jsem v Mnichově stážoval v institutu Maxe Plancka a vedl debaty s koryfeji vědy o soutěžním právu. Z jejich myšlenek jsem si zaznamenal: „V našem oboru neexistují ani spory předem vyhrané, ani spory předem prohrané. Stejně tak neexistují správná či nesprávná soudní rozhodnutí; jen rozhodnutí, proti kterým již neexistují opravné prostředky. Nekalou soutěží je to, co za ni považuje soud příslušné instance. Žadatel o právní radu či právní zastoupení by měl být upozorněn na tuto skutečnost. Proti nekalé soutěži se u soudů zasahuje někdy i v případech, když naděje na úspěch je nevýrazná; pokud by se totiž některá jednání nechala bez odezvy, rostla by drzost konkurentů.  Specialista na soutěžní právo by neměl patřit do kategorie právníků, kterým ve Velké Britanii říkají „no sayers“, neboť dovedou vždy najít důvody, proč se něco nesmí.  Úkolem právníka je, aby z hlediska svého oboru poskytnul výchozí vyvážené informace o tom, jaké naděje a jaká rizika jsou z právního hlediska spojena s určitým postupem. Úkolem manažera pak je, aby zvážil věc i z dalších hledisek a ve věci rozhodl.“  

Vždy bude ovšem záležet také na tom, kdo a jak právní rady udílí, neboť „tón dělá hudbu“; rovněž záleží i na tom, kdo a jak radě naslouchá. Naznačuje to skutečný případ, v němž vedou podnikový ředitel a podnikový právník následující dialog:

-  Doktore, to jsme to zase jednou pěkně potentočkovali.

-  Já jsem vám přece, pane řediteli, říkal, že to může špatně dopadnout.

-  Říkal, doktore, ale málo naléhavě.

Ekonomičtí pracovníci mnohdy požadují, aby právník odhadl pravděpodobnost úspěchu či neúspěchu v určité záležitosti (například v soudním sporu). Vyjádření druhu: Je to padesát na padesát bývá však přijímáno s nelibostí. Zkušený právník proto raději sdělí: „Když vycházím ze své dlouhodobější odborné zkušenost, hodnotil bych naději na úspěchu šedesáti procenty a pravděpodobnost neúspěchu čtyřiceti procenty.“ Číselné „známky“ se samozřejmě dají prohodit. Taková předpověď pak připomíná slova písničky zmíněné v úvodu; na jednu z jejích eventualit vždycky dojde, nebo „se dojede“. Dostaví-li se potěšitelný výsledek, právník bude pochválen, popřípadě se sám pochválí za dobrý odhad. V opačném případě pokrčí rameny a prohodí: „S podobnou eventualitou jsem rovněž počítal.“

PS. Rozhodně doporučuji uvést, že číselný odhad je činěn na základě osobní zkušenosti a nikoliv pomocí matematicky vypočítané pravděpodobnosti. Ta totiž „s výjimkou učebnic a kasin se nám téměř nikdy nezjevuje ve formě hlavolamu či matematického problému“ (srov. Taleb, N.N. Zrádná nahodilost. O skryté roli náhody na trzích a v životě. Překlad Jan Hořínek. Praha – Litomyšl: Nakladatelství Paseka, 2013, s. 7).

   

Autor je emeritním profesorem Masarykovy Univerzity v Brně, přednáší na Metropolitní univerzitě v Praze a je externím spolupracovníkem Kocián Šolc Balaštík, advokátní kancelář, s.r.o. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2021
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
  16:00USA - Prodeje starších domů
  16:00USA - Prodeje starších domů, m/m