Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukrajinská krize... Patria vydala nový Třicetník

Ukrajinská krize... Patria vydala nový Třicetník

04.03.2014 18:40
Autor: David Marek

Události na Ukrajině nabraly v posledních týdnech spád. Po revoluci v ulicích Kyjeva přišlo jen krátké vydechnutí, než napětí v globální politice i na finančních trzích vygradovala ruská invaze na Krymu. Na začátku března není vůbec jasné, jak se situace vyvine. Lze si představit rychlé, smírné řešení a uklidnění situace s minimálními ekonomickými dopady, ale také vyhrocení situace, kdy ve hře nebude pouze Ukrajina, ale především Rusko, což by mohlo mít citelné dopady pro globální ekonomiku.

Ukrajina je v globálním měřítku poměrně malou ekonomikou. Podíl Ukrajiny na globálním HDP činí necelé 0,4 procenta, což je jen o trochu více, než je podíl české ekonomiky. Pro Českou republiku je Ukrajina důležitá z pohledu stability dodávek ruského plynu přes plynovody vedoucí skrze Ukrajinu. Nicméně případné výpadky by bylo možné do značné míry nahradit alternativními cestami. Přímé obchodní vazby České republiky a Ukrajiny jsou poměrně omezené. Na Ukrajinu směřuje pouhé jedno procento z celkového českého exportu. Podíl dovozu z Ukrajiny na celkovém dovozu do ČR je dokonce ještě nižší (0,8 procenta).

Rusko je zcela jiný případ z globálního i českého pohledu. Podíl Ruska na globální ekonomice dosahuje 2,9 procenta a jde o šestou největší ekonomiku. Na českém exportu se ruský trh podílí 4 procenty, na celkovém dovozu do ČR se Rusko podílí 6 procenty, a to zejména kvůli ropě a zemnímu plynu.

Zatím není jasné, jaké sankce vůči Rusku by mohly být uplatněny, nedojde-li ke smírnému řešení situace. Nejspíše by se jednalo o kombinaci následujících možností: omezení ve vybraných oblastech vývozu z Ruska a dovozu do Ruska, zmrazení ruských aktiv v zahraničí, sankce vůči ruským bankám v zahraničí, zastavení poskytování víz ruským státním příslušníkům. Tato opatření by nejspíše nezůstala bez odezvy na druhé straně.

Obchodní a ekonomická „válka“ by přinesla celou řadu negativních konsekvencí. Dopady případných sankcí na ruskou ekonomiku a mezinárodní obchod by sice byly citelné. Výrazný vliv na ekonomický vývoj ve světě by mimo jiné mělo zvýšení cen komodit, zejména ropy a zemního plynu, a rozkolísání finančních trhů. Pokud by například cena ropy (Brent) měla stoupnout ze současných 110 na 150 dolarů za barel, ubralo by to z růstu globální ekonomiky zhruba 1 procentní bod.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
  • Ruská saň sa zmieta v kŕčiach
    05.03.2014 9:38

    Rusové budou kvůli sankcím zabavovat majetky: Ruský parlament chystá zákon, který v případě protiruských sankcí Západu umožní zabavit jmění a účty firem USA a EU i soukromých osob v Rusku. Nemcom zoberú v Nižnom Novgorodu Škodovku. Zasa trápno blafujú ako vždy.
    Šaňo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)