Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Česká ekonomika se zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu

ČNB: Česká ekonomika se zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu

06.03.2014 13:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 1,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím přitom bylo zaznamenáno jeho zvýšení o 1,9 %. V porovnání s prognózou ČNB je vykázaná změna ekonomické aktivity ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyšší o 1,2 procentního bodu v meziročním, resp. o 1 procentní bod v mezičtvrtletním vyjádření, uvedla centrální banka. Rozdílná výše odchylky od predikce ČNB v meziročním versus mezičtvrtletním vyjádření je přitom dána revizí časové řady HDP za první tří čtvrtletí loňského roku. V úhrnu za celý loňský rok HDP meziročně poklesl o 0,9 %.


„Odchylka vývoje HDP ve 4. čtvrtletí od prognózy ČNB směrem nahoru souvisela zejména s viditelným růstem hrubé tvorby fixního kapitálu, zatímco ČNB očekávala její pokračující - byť zmírňující se - pokles. Zároveň se zdá, že významný vliv na růst HDP mělo výraznější než očekávané předzásobení cigaretami před zvýšením spotřební daně,“ uvedla ČNB. V návaznosti na to v závěru loňského roku celkové hrubé investice (včetně zásob) meziročně nepatrně vzrostly, přičemž ČNB prognózovala jejich znatelné meziroční snížení. Ve směru vyšší dynamiky HDP působil rovněž o něco rychlejší než očekávaný meziroční růst spotřeby domácností. V uvedených složkách domácí poptávky se přitom zřejmě pozitivně projevila prvotní reakce domácností a firem na oslabení kurzu koruny. Naopak meziroční zvýšení čistého vývozu bylo oproti prognóze o něco slabší. „To bylo výsledkem pomalejšího než očekávaného meziročního růstu vývozu zboží a služeb, zatímco v případě dovozu se prognóza téměř naplnila. Také meziroční růst spotřeby vlády byl blízko prognózy ČNB,“ uvedla centrální banka.

Celkově lze dle ČNB usuzovat, že se česká ekonomika v závěru loňského roku již zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu, i když k tomu výrazně přispěly jednorázové faktory, které budou částečně kompenzovány v prvním čtvrtletí letošního roku. „Ekonomika však stále operuje výrazně pod hranicemi svých možností a její působení směrem k poklesu cen proto prozatím přetrvává. Zveřejněná data za poslední loňské čtvrtletí jsou rizikem pro stávající prognózu ČNB ve směru o něco vyšší než očekávané ekonomické aktivity v letošním roce,“ uvedla centrální banka.

Podle této prognózy vzroste letos HDP o 2,2 % vlivem oživení zahraniční poptávky a uvolněných měnových podmínek prostřednictvím slabšího kurzu koruny, a to při zhruba neutrálním působení fiskální politiky. Oslabení měnového kurzu se na tomto růstu bude podílet zhruba 1 procentním bodem, a to jak vlivem posílení cenové konkurenceschopnosti domácí produkce, tak i nižších reálných úrokových sazeb. Listopadové rozhodnutí ČNB začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky tak významně přispělo ke stabilizaci ekonomiky, odvrácení hrozby deflace a rychlejšímu oživení ekonomického růstu i trhu práce. V roce 2015 pak růst ekonomiky dále zrychlí na 2,8 %, uvedla ČNB. 


Čtěte více:

Rychlejší oživení - český HDP revidován ještě výš
06.03.2014 10:01
Česká ekonomika si ve čtvrtém kvartále nakonec vedla ještě lépe, než u...

Váš názor
 • přečetl jsem si tento článek
  06.03.2014 13:38

  a skoro jsem se pochcal smíchy. Jaký jsme sráči. Kdybychom alespoň drželi hubu. Zdevalvujeme měnu a potom to vydáváme za ekonomický výsledek.
  oradapoisson
 • zásluha čnb
  06.03.2014 13:22

  Bohužel nám čnb zapomněla výslovně připomenout, že největší zásluhu na růstu hdb měl krok čnb, protože jinak by jsme se utápěli v hrozné recesi a strašné deflaci. Prostě bez těch kluků z Příkop by jsme to nikdy nezvládli. Takže hoši a dívko děkujeme.
  fojta
  • Re: zásluha čnb
   06.03.2014 13:39

   a čo také oné vyrobili a utržili zisky šesterčatá v ČNB, kedže celá naša ekonomika rastě?:-))) Ja som si všimol, že rastě nezamestnanosť, ceny energií, daně... nuž čo, trebas je to efetívne. Ale na čo nam to budě, kedže ludia budu chcípat od hladu?:-)))
   Jesse
  • Re: zásluha čnb
   06.03.2014 13:31

   Hluboce smekám před drobnýma podnikatelama, lidma kteří dřou bídu v mnohdy otrockých podmínkách v zaměstnání a špatně placených úředníkům na nižčích stupních správy státu.Ti přes destruktivní politiku státu za minulých vlád,nekompetentnímu jednání ČNB a různým dalším protivenstvím (viz církevní restituce a další), dokážou tento stát tlačit dopředu.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů