Česká národní banka (ČNB) bude vysílat verbální signály, pokud pocítí, že intervenční režim proti silné koruně bude potřeba držet déle, než původně plánovala, řekl guvernér ČNB Miroslav Singer v dnešním rozhovoru pro Mf Dnes.
Centrální banka dříve uvedla, že svůj závazek k intervencím bude držet "přinejmenším" do začátku roku 2015, nebo do prvního měnového zasedání v únoru, ale Singer tento týden uvedl, že slabá inflační data mohou termín prodloužit. "Už teď naznačujeme, že riziko tímto směrem existuje. Pokud budeme mít pocit, že se ten okamžik oddaluje, začneme to slovně signalizovat," řekl Singer.
"Já osobně si to pro sebe překládám, že to (režim intervencí s cílem 27 Kč/EUR) ukončíme, až si budeme velmi jisti, že nebudeme za půl roku poté diskutovat, zda jsme to měli, či neměli ukončit," dodal Singer a zopakoval, že nevidí žádná rizika, že by ČNB musela hýbat kurzem, "respektive podlahou na úrovni 27 korun za euro".
Ve srovnání s očekáváním centrální banky se česká ekonomika vyvíjí s dvěma odchylkami, jimiž jsou „lehce vyšší růst doprovázený o něco menší inflací“. „Nedostatek poptávky v ekonomice byl ještě větší, než jsme odhadovali. Z toho vyplývá, že uvolnění měnové politiky může být o něco delší, než jsme původně čekali,“ říká Singer. Podobně jako v Evropě tak překvapení způsobují, že měnová politika bude uvolněná po delší dobu.
„Tento měnový režim bude trvat minimálně do začátku příštího roku. První měnové zasedání bude příští rok nejspíš v únoru, ale tento režim se může protáhnout,“ říká guvernér ČNB. V takovém případě lze podle něj očekávat, že členové bankovní rady začnou hovořit o tom, že se exit oddaluje. „Jakmile nebudou přicházet z Evropy inflační impulzy, a jak to nyní vypadá, nepřijdou ani inflační impulzy u surovin a energií, potom se může stát, že exit proti začátku příštího roku oddálíme. Vynechávám teď rizika geopolitická na Východě, protože je nyní nejsme schopni vyčíslit.“
Singer podotýká, že Rusko je pro Česko významný partner a základní riziko pro střední a východní Evropu jsou dodávky plynu a ropy. Druhé riziko je možnost nákladné obchodní války, kterou bychom pocítili výrazněji než západní část EU, míní Singer.
Centrální banka brání korunu před posilováním pod tuto úroveň, na slabší straně závazku ale nechává korunu volně plovoucí. Otázky zůstávají kolem toho, jakým způsobem banka intervenční režim, který trvá od listopadu loňského roku, opustí a navrátí se ke standardní měnové politice. „Režim kurzu ukončíme, až bude třeba výrazného zpřísnění měnové politiky, což si sice každý člen bankovní rady může vykládat různě, ale určitě to nebude ekvivalent posunu úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu nahoru...“
Dva členové bankovní rady v tomto týdnu uvedli, že ČNB v rámci exitu intervenčního režimu v příštím roce nenechá korunu skokově posílit.
(Zdroj: MfDnes, čtk, Reuters)