Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se dívá nový občanský zákoník na stavbu na cizím pozemku?

Jak se dívá nový občanský zákoník na stavbu na cizím pozemku?

05.05.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

Neoprávněnou stavbou bude za každých okolností stavba postavené stavebníkem s vědomím, že staví na cizím pozemku, aniž by k tomu byl oprávněn, tj. stavba postavená na cizím pozemku ve zlé víře. Ne vždy však musí jít v případě neoprávněné stavby o nekalý záměr stavebníka. Není vyloučeno, že stavebník bude stavět na určitém pozemku v domnění, že pozemek vlastní, ale posléze vyjde najevo, že kupní či darovací smlouva, kterou pozemek nabyl do svého vlastnictví, je z nějakého důvodu neplatná. Stavba jím postavená se tak najednou nachází na cizím pozemku. Může také nastat situace, kdy stavebník sice bude vědomě stavět na cizím pozemku, ale bude mít za to, že je k tomu oprávněn například dle nájemní smlouvy, smlouvy o věcném břemeni či smlouvy o právu stavby. Rovněž tyto smlouvy mohou být shledány neplatnými a z „oprávněné“ stavby se rázem stane stavba neoprávněná. Skutečnost, zda stavebník byl či nebyl v dobré víře, je přitom pro vypořádání stavebníka s vlastníkem pozemku zásadní.

Předchozí právní úprava preferovala, aniž by rozlišovala dobrou či zlou víru stavebníka, odstranění stavby na náklady vlastníka stavby. Teprve v případě, že odstranění stavby nebylo účelné a za předpokladu, že s tím souhlasil vlastník pozemku, přikázal soud stavbu do vlastnictví vlastníka pozemku. Vždy však za náhradu, kterou byl vlastník pozemku povinen poskytnout vlastníkovi stavby. Nakonec nebylo ani vyloučeno, že soud upravil poměry mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby jinak, například zřízením věcného břemene k pozemku tak, aby vlastník stavby mohl stavbu užívat a vůbec realizovat své vlastnické právo ke stavbě.

Nový občanský zákoník (NOZ) od 1. ledna 2014 zachovává možnost vlastníka pozemku domáhat se vůči stavebníkovi odstranění neoprávněné stavby, přednostně však stanoví řešení jiné. Platí totiž, že stavba zřízená na cizím pozemku připadá do vlastnictví vlastníka pozemku. To ale neznamená, že se stavba stane automaticky i součástí tohoto pozemku. Neoprávněnou stavbou totiž nemusí být nutně stavba trvalá, kterou nový občanský zákoník v souladu s takzvanou superficiální zásadou považuje za součást pozemku, ale může jí být i stavba dočasná, která součástí pozemku není.

Ke stavbě (ať již trvalé nebo dočasné) tedy nabude vlastnictví vlastník pozemku. Ten je však povinen vypořádat se určitým způsobem se stavebníkem. V tuto chvíli nabývá na významu, zda stavebník stavěl v dobré víře či nikoli. Osobě, která zřídila na cizím pozemku stavbu v dobré víře, má vůči vlastníku pozemku právo na účelně vynaložené náklady spojené se zřízením stavby. Nebyl-li stavebník v dobré víře, má práva a povinnosti pouze jako tzv. nepřikázaný jednatel, tj. veškeré následky plynoucí ze zřízení neoprávněné stavby jdou k jeho tíži.

Jak bylo uvedeno, není vyloučeno, aby se vlastník pozemku žalobou u soudu domáhal odstranění stavby. Soud tedy může na návrh vlastníka pozemku rozhodnout, že stavebník musí vlastním nákladem neoprávněnou stavbu odstranit a uvést pozemek do předešlého stavu. I v tomto případě je však soud povinen přihlédnout k tomu, zda ke zřízení stavby došlo v dobré víře či nikoli. Dobrá víra staví stavebníka pro případ sporu do lepší pozice oproti stavebníkovi, který stavěl na cizím pozemku ve zlé víře.

Stavebník má také za určitých okolností možnost domáhat se toho, aby mu vlastník pozemku pozemek převedl. Předpokladem ale je, že vlastník pozemku o zřizování stavby věděl, ale stavbu bez zbytečného odkladu nezakázal. Také vlastník pozemku může po stavebníkovi požadovat, aby od něj pozemek koupil. Nebude-li dosaženo dohody, ani to nevadí a stavebník či vlastník pozemku se může s návrhem, aby byl pozemek do vlastnictví stavebníka přikázán, obrátit na soud. Ten pak rozhodne i o výši náhrady, kterou bude stavebník povinen vlastníku pozemku za pozemek zaplatit.

Uvedené řešení nebude činit problémy tam, kde se neoprávněná stavba stane součástí pozemku (tj. v případě, že se bude jednat o stavbu trvalou). Stavba, která bude součástí pozemku, totiž v případě, že stavebník pozemek odkoupí, přejde do vlastnictví stavebníka automaticky spolu s pozemkem. Má-li se však uvedené ustanovení NOZ vztahovat též na stavby dočasné, tj. stavby, které součástí pozemku nejsou (jsou samostatnými věcmi), není zřejmé, jaký by měl být osud takové stavby. Stavebník a vlastník pozemku by se museli v tomto případě zřejmě dohodnout i na převodu samotné stavby, protože ta v duchu výše uvedeného pravidla sice připadla vlastníkovi pozemku, ale jelikož je samostatnou věcí, nepřešla by automaticky spolu s pozemkem do vlastnictví stavebníka. Lze předpokládat, že tento problém vyřeší teprve soudní praxe.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2021
22:01Bidenovy daně vystrašily trhy  
17:55Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti  
17:23Hlavně tomu neříkejte odbory
17:04Vláda chce 3. května uvolnit zbytek obchodů a část služeb. Pandemie se ale musí vyvíjet pořád dobře, řekl Havlíček
16:44Stratégové doporučují kupovat palladium. Cenu bude zvedat hlad automobilek i čipařů
16:44Závazek USA více snížit emise podpořil zelené investice. Akcie míří vzhůru  
15:39ČEZ, a.s.: Členem představenstva ČEZ bude od 29. 6. Jan Kalina
15:26Největší světový smluvní výrobce čipů chystá rozšíření výroby, reaguje na globální nedostatek
14:15Kolaps Archegos strhává Credit Suisse opět do záporu. Akcie strmě klesají  
14:00ECB podle očekávání potvrdila sazby i program nákupů aktiv
13:53Zelené investice, robotika nebo americké top firmy? Poslechněte si, jak zajímavě investovat volné peníze už od pětistovky měsíčně
13:23Nejdůvěryhodnější firma na světě
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Schlumberger NV (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Daimler AG (03/21 Q1)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (03/21 Q1)
13:30Kimberly-Clark Corp (03/21 Q1)