Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čím se proboha řídí má smlouva?!

Čím se proboha řídí má smlouva?!

9.10.2014 5:30
Autor: Hana Dejlová, KSB

Na rozdíl od většiny jiných smluvních vztahů vzniklých přede dnem účinnosti nového občanského zákoníku, které se i nadále řídí předchozí právní úpravou, se mají nájmy řídit již jen novým občanským zákoníkem, a to bez ohledu na to, kdy byly sjednány. Podle předchozí právní úpravy se bude u smluv sjednaných před lednem 2014 nadále posuzovat již jen vznik nájmu a práva a povinnosti stran vzniklé přede dnem nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Autoři nové právní úpravy odůvodňují tuto koncepci odkazem na dlouhodobý charakter nájmů, v jehož důsledku by mohlo být užívání předchozí právní úpravy jinak nežádoucím způsobem zakonzervováno nadlouho do budoucna.

Až potud by se zdálo, že toto řešení s sebou nemůže nést větší výkladové problémy. Popsané pravidlo se však neuplatní bez výjimky. Neplatí jednak pro nájem movitých věcí, který bývá oproti nájmu věcí nemovitých krátkodobý, a jednak pro pacht. A tady se dostáváme ke kameni úrazu. Pacht totiž předchozí právní úprava vůbec neznala. Všechny smlouvy uzavřené za předchozí právní úpravy, kterými byla dočasně přenechávána za úplatu věc jinému, ať již k pouhému užívání (tj. dle nového občanského zákoníku do nájmu) či k užívání i požívání (tj. dle nového občanského zákoníku do pachtu), byly uzavírány coby smlouvy nájemní podle ustanovení o nájmu. Ty z nich, které by byly podle nové právní úpravy posouzeny jako smlouvy pachtovní a nikoli jako smlouvy nájemní, by se však měly na rozdíl od ostatních nájemních smluv i nadále řídit starým občanským zákoníkem. Smluvní strany dříve uzavřených nájemních smluv si tedy musí v prvé řadě ujasnit, co si vlastně mezi sebou sjednaly. Byl to nájem v tom smyslu, jak jej nyní vidí nový občanský zákoník, nebo to byl ve skutečnosti pacht? Tuto úvahu musí učinit navzdory tomu, že v době uzavření smlouvy neměly zřejmě ani potuchy o tom, co to pacht je, a lze se domnívat, že řada z nich o tom nemá zcela jasnou představu doposud. Ostatně bohatá prvorepubliková judikatura týkající se nájmů a pachtů svědčí o tom, že ani v době, kdy byl pacht běžnou součástí občanskoprávních vztahů, nebyla odpověď na podobné otázky vždy jednoduchá.

Teprve poté, co si strany výše uvedenou otázku na základě právní úpravy, která v době vzniku jejich smlouvy neexistovala, zodpoví, mohou učinit závěr o tom, čím se jejich vztah nyní řídí. Sjednaly-li si skutečně nájem, řídí se ustanoveními o nájmu nového občanského zákoníku, sjednaly-li si však – aniž by o tom dříve věděly – pacht, budou se jejich vztahy i nadále řídit ustanoveními o nájmu starého občanského zákoníku.

Bohužel se mohou najít i tací, kteří si navzdory veškeré snaze nebudou moci být jistí tím, co si vlastně ujednali a jaké právní úpravě jejich smlouva aktuálně podléhá. Řešení své situace by mohli hledat v ustanovení nového občanského zákoníku, které umožňuje sjednat si dohodou jeho aplikaci i na smlouvy, které by se jím jinak neřídily. Bohužel však ani tato cesta nemusí jejich problém zcela odstranit. Jimi uzavřená smlouva se sice bude v důsledku takové dohody řídit v každém případě novou právní úpravou, ovšem závěr, zda se řídí ustanoveními nového občanského zákoníku o nájmu nebo ustanoveními o pachtu, si budou muset učinit tak jako tak.

Všem, kteří si nejsou jisti tím, jakou právní úpravou se jimi uzavřená nájemní smlouva aktuálně řídí a jaké jim z ní plynou práva a povinnosti, snad pomůže pojednání o rozdílech mezi nájmem a pachtem, které pro vás připravujeme.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data