Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čím se proboha řídí má smlouva?!

Čím se proboha řídí má smlouva?!

09.10.2014 5:30
Autor: Hana Dejlová, KSB

Na rozdíl od většiny jiných smluvních vztahů vzniklých přede dnem účinnosti nového občanského zákoníku, které se i nadále řídí předchozí právní úpravou, se mají nájmy řídit již jen novým občanským zákoníkem, a to bez ohledu na to, kdy byly sjednány. Podle předchozí právní úpravy se bude u smluv sjednaných před lednem 2014 nadále posuzovat již jen vznik nájmu a práva a povinnosti stran vzniklé přede dnem nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Autoři nové právní úpravy odůvodňují tuto koncepci odkazem na dlouhodobý charakter nájmů, v jehož důsledku by mohlo být užívání předchozí právní úpravy jinak nežádoucím způsobem zakonzervováno nadlouho do budoucna.

Až potud by se zdálo, že toto řešení s sebou nemůže nést větší výkladové problémy. Popsané pravidlo se však neuplatní bez výjimky. Neplatí jednak pro nájem movitých věcí, který bývá oproti nájmu věcí nemovitých krátkodobý, a jednak pro pacht. A tady se dostáváme ke kameni úrazu. Pacht totiž předchozí právní úprava vůbec neznala. Všechny smlouvy uzavřené za předchozí právní úpravy, kterými byla dočasně přenechávána za úplatu věc jinému, ať již k pouhému užívání (tj. dle nového občanského zákoníku do nájmu) či k užívání i požívání (tj. dle nového občanského zákoníku do pachtu), byly uzavírány coby smlouvy nájemní podle ustanovení o nájmu. Ty z nich, které by byly podle nové právní úpravy posouzeny jako smlouvy pachtovní a nikoli jako smlouvy nájemní, by se však měly na rozdíl od ostatních nájemních smluv i nadále řídit starým občanským zákoníkem. Smluvní strany dříve uzavřených nájemních smluv si tedy musí v prvé řadě ujasnit, co si vlastně mezi sebou sjednaly. Byl to nájem v tom smyslu, jak jej nyní vidí nový občanský zákoník, nebo to byl ve skutečnosti pacht? Tuto úvahu musí učinit navzdory tomu, že v době uzavření smlouvy neměly zřejmě ani potuchy o tom, co to pacht je, a lze se domnívat, že řada z nich o tom nemá zcela jasnou představu doposud. Ostatně bohatá prvorepubliková judikatura týkající se nájmů a pachtů svědčí o tom, že ani v době, kdy byl pacht běžnou součástí občanskoprávních vztahů, nebyla odpověď na podobné otázky vždy jednoduchá.

Teprve poté, co si strany výše uvedenou otázku na základě právní úpravy, která v době vzniku jejich smlouvy neexistovala, zodpoví, mohou učinit závěr o tom, čím se jejich vztah nyní řídí. Sjednaly-li si skutečně nájem, řídí se ustanoveními o nájmu nového občanského zákoníku, sjednaly-li si však – aniž by o tom dříve věděly – pacht, budou se jejich vztahy i nadále řídit ustanoveními o nájmu starého občanského zákoníku.

Bohužel se mohou najít i tací, kteří si navzdory veškeré snaze nebudou moci být jistí tím, co si vlastně ujednali a jaké právní úpravě jejich smlouva aktuálně podléhá. Řešení své situace by mohli hledat v ustanovení nového občanského zákoníku, které umožňuje sjednat si dohodou jeho aplikaci i na smlouvy, které by se jím jinak neřídily. Bohužel však ani tato cesta nemusí jejich problém zcela odstranit. Jimi uzavřená smlouva se sice bude v důsledku takové dohody řídit v každém případě novou právní úpravou, ovšem závěr, zda se řídí ustanoveními nového občanského zákoníku o nájmu nebo ustanoveními o pachtu, si budou muset učinit tak jako tak.

Všem, kteří si nejsou jisti tím, jakou právní úpravou se jimi uzavřená nájemní smlouva aktuálně řídí a jaké jim z ní plynou práva a povinnosti, snad pomůže pojednání o rozdílech mezi nájmem a pachtem, které pro vás připravujeme.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data