Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zbavovat se akcií není nyní příliš rozumné

Zbavovat se akcií není nyní příliš rozumné

04.11.2014 14:49
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Dění na kapitálových trzích v posledních dnech připomíná doslova příběh Robinsona Crusoa. Stále častěji se totiž objevuje otázka, zda ti, kteří nakoupili akciové tituly, ztroskotají na útesu dramatického propadu cenných papírů, o kterém se spekuluje stále více. Investoři se ptají, zda skutečně nastává čas dlouhých a velkých propadů cen akcií?

Odpovím si otázkou, kterou si nutně musí položit každý investor při rozhodování o tom, co nakoupí: Je atraktivní 1% výnos na desetiletém českém státním dluhopisu? Nebo 5% výnos na firemních dluhopisech, které se už dávno vzdálily investičnímu ratingu? Nebo je přece jen lepší akcie firmy, která zaznamenává 10% růst zisku a podniká na teritoriu, které vykazuje evidentní znaky oživení? A to zapomínáme na efekt zpětných odkupů, které v současné době dosahují rekordů a mají jisté zajímavé důsledky, kterým se budu věnovat příště.

Netvrdím, že akcie jsou levné, ale na můj vkus je investorský apetit až příliš ovládán strachem. Případně příliš zjednodušenými zdánlivě racionálními argumenty typu různých technicko-analytických formací, které mají za cíl ukázat, že se blíží razantní pokles akciových trhů. Přidáním vybraných hospodářských dat, zejména z mátožné Evropy, je nám pak předkládán koktejl s lebkou a zkříženými hnáty.

Osobně nesdílím tento názor a považuji razantní snížení či úplné vyprodání akcií z portfolia za chybu, zejména ve střednědobém a krátkodobém horizontu. Akcie jsou samozřejmě podpořeny politikou levných peněz centrálních bank, a to jak na straně poptávky po této třídě aktiv, tak na straně financování samotných firem, které si půjčují historicky levně, což jim pomáhá k vyšší ziskovosti. Je faktem, že očekávané P/E ve výši 15 u amerických akcií, spolu s jejich 2% dividendovým výnosem, nelze považovat za extra atraktivní. Zasaďme ale tyto údaje do celkového kontextu!

Celkovou prémii, se kterou se akcie obchodují, odhadujeme nyní na 10-15 %. Tato prémie však bude mizet postupně během několika let zvyšování úrokových sazeb. To sice možná poškodí celkovou výnosnost akcií ve střednědobém horizontu oproti historickým statistikám, měla by ale stále dosahovat v průměru více než 5 % ročně i v relativně dost opatrném scénáři. Akcie tedy podle mého názoru budou nadále patřit k tomu nejlepšímu, co může investiční svět nabídnout.

I investiční strategie ČSOB Asset Managementu je konzistentní s výše uvedeným. Po cca desetiprocentním poklesu akciových trhů fundament napovídal, že i se zapracováním mírně zhoršeného scénáře jsou akcie oceněny rozumně, a to zvláště s ohledem na další růst cen alternativních investičních příležitostí – zejména dluhopisů. Této situace jsme se rozhodli využít a akciovou složku ve všech smíšených portfoliích navýšit. A to byl konec konců důvod, proč měli nedávno čtenáři Patrie možnost shlédnout upoutávku na nový smíšený fond, ve kterém jeho portfolio manažer Martin Horák popisoval mantinely a investiční politiku fondu.

Vzhledem k tomu, že akciové trhy od té doby opět stouply na minulé úrovně, pozice v nejbližších dnech pravděpodobně uzavřeme, nicméně i potom zůstaneme z hlediska zainvestování v akciích na mírně nadvážené úrovni. Zároveň chceme ponechat vyšší expozici na cyklická odvětví ekonomiky, zejména v USA.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset management? Více informací ZDEVáš názor
 • doporučení od ČSOB?
  04.11.2014 15:15

  Je jedno, zda pozitivní, či negativní - strategii si strčte za klobouk - viz skvělá doporučení např. k ORCO za 3.000 !
  JaDo
  • Re: doporučení od ČSOB?
   05.11.2014 9:19

   Právě naopak pane Aleši. Jediná jistota, na níž se dá dnes vsadit je, že dojde k razantnímu poklesu. Ti, kdo se zachovají dle Vaší analýzy a budou se těšit z oné krátkodobé až střednědobé stagnace s růstovým potenciálem :-) (jedná se o lidi, kteří neumí akcie prodávat) skončí na Vašem "útesu". Jen ČSOB a dcerka Patria své poplatky dostanou. Nejsou vzdálené časy, kdy jste (mám na mysli investiční stratégy) dávali plebsu k úvaze, zda bude zlato za 2, 4 či dokonce 10 tisíc dolarů. Dokonce se investiční banky nestyděli sehrát taškařici s automaty na prodej zlata. Tehdy jsem se tázal, zda takový automat bude zlato přijímat zpět. Odpovědi jsem se nedočkal. Sázejte na krach a pamatujte : Cash Is King! Nikdy tato věta nebylo aktuálnější.
   jiri
   •  
    25.11.2014 14:00

    Zlato bylo od 1000 USD doporučováno ČSOB AM vždy k prodeji, maximálně jako diverzifikační prvek portfolia.. ;-)
    Autor
    •  
     25.11.2014 14:09

     Tak vzhledem k tonu, že šlo posléze na 1900, se kluci moc netrfili..
     Velkamedvědice
  • Re: doporučení od ČSOB?
   04.11.2014 16:40

   jo, kdyby napsali, že je rozumné se zbavovat akcií, když se to náhodou podaří ... to by bylo jiné ... -).
   tl555
   •  
    04.11.2014 16:42

    oni se snad zbavují akcií, když jsou v mínusu ... jinak co jsem slyšel, tak jsou úplně bez sebe, kdyby to museli prodat se ztrátou ...
    tl555
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data