Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč má Japonsko neutuchající tendenci páchat sebevraždy?

Proč má Japonsko neutuchající tendenci páchat sebevraždy?

24.12.2014 16:00
Autor: Redakce, Patria Online

Překvapivý útok Japonska na Pearl Harbor se nestal plánovanou devastující ranou, ale sebevraždou pro samotné Japonsko. To tímto krokem vyvolalo konflikt se zemí, která měla hrubý domácí produkt pětkrát vyšší a jejíž populace byla dvakrát tak velká. Od chvíle, kdy Spojené státy vstoupily do války, vyrobily až do jejího konce 141 letadlových lodí, Japonsko jich vyrobilo 17. Je to ale ještě horší. V době, kdy Japonsko zaútočilo na USA a také na Velkou Británii, bylo už ve válce s nejlidnatější zemí na světě. Čína měla tehdy populaci desetkrát větší než Japonsko a její území bylo dvacetkrát větší. A předtím, než Japonsko zaútočilo v jihovýchodní Asii, atakovalo Rusko. Generál Žukov a jeho tankové divize ale rychle zatočili se špatně vyzbrojenými japonskými jednotkami.

Během tří let tedy japonské císařství zaútočilo na čtyři nejmocnější země na světě. Ve svých pokusech o zničení sebe sama je Japonsko nezastavitelné. Ale proč? Jeho vláda nebyla hloupá, ani šílená. Historické prameny ukazují, že si byla vědoma toho, že válku proti USA pravděpodobně nevyhraje a že proti Rusům ji už prohrála. Admirál Isoroku Yamamoto si byl jistý, že jeho síly v delším konfliktu neuspějí. Když se císař ptal svých rádců, zda je možné válku vyhrát, nebyli schopni ze sebe dostat kladnou odpověď. Detailnější analýza ukazuje, co bylo pravým důvodem japonského chování: Vnitřní rozpad.

Lidé ze západu se často domnívají, že Japonsko je zemí, která je jednotná a má jasnou hierarchii. Pravda je ale taková, že jde spíše o volně propojenou federaci neustále se dohadujících gangů. Například ve třicátých letech se nižší důstojníci ve spolupráci s ultranacionalistickými milicemi čtyřikrát pokusili o krvavý puč a svržení vlády. Je neuvěřitelné, že po prvních třech pokusech přišel ze strany vlády jen velmi mírný trest. Dalším příkladem je invaze do Číny, která nebyla schválena vládou. Byla provedena na základě neuposlechnutí rozkazů ze strany nižších důstojníků armády, kteří zemi vtáhli do války a pak za to byli ještě oslavováni.

Podobných příkladů by se našla celá řada. Japonci mají dokonce speciální výraz pro obcházení příkazů a instrukcí shora – gekokujo. Řada gangů a skupin tvrdila, že jedná z pověření císaře. Západní propaganda ho sice kreslila jako monarchu s neomezenou mocí, ale ve skutečnosti měl na politiku jen minimální vliv. Bylo na něj spácháno několik bombových útoků, proběhlo několik pokusů o únos. Celou věc hezky vykresluje John Toland ve své knize „Vycházející slunce“. I z ní je jasné, že Japonsko dohnal k sebevraždě vnitřní chaos.

Popis chaosu ve správě země, který by byl například ve Spojených státech nemyslitelný, nás přivádí k současnosti. Premiér Shinzó Abe je jedním z pouhých dvou dynamických a autoritativních vůdců, kteří stáli v čele Japonska za posledních dvacet let. Před několika dny byl donucen k tomu, aby vyhlásil nové volby, a to kvůli překvapivé recesi. Ta sice může odrážet pouhý šum v ekonomických datech, ovšem i tak vyvolala záplavu úvah o tom, že Abenomie nefunguje. Její významnou součástí měly být strukturální reformy, ty ale byly i přes vládní většinu v parlamentu výrazně osekány celým legislativním procesem. Abeho Liberálně demokratická strana je plná skupin s vlastními zájmy a bojů mezi nimi. Opozice na tom ale není nijak lépe, neustále se rozpadá a reformuje.

Japonsko tak opět bojuje hlavně s tím, aby našlo vnitřní jednotu. Podle některých názorů jde o odraz skutečnosti, že japonská společnost je v podstatě společenstvím kmenů. Lidé tam jsou věrní místním vůdcům a ne celé zemi. Patrné je to i na médiích a firmách. Dlouhodobý rozpad a společenský chaos je tak tou největší výzvou, které země čelí.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y