Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Kdyby byl Apple ekonomikou, vyrovnal by se Slovensku

Víkendář: Kdyby byl Apple ekonomikou, vyrovnal by se Slovensku

08.02.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Apple před několika dny informoval, že dosáhl čtvrtletních zisků, které svou velikostí žádná soukromá společnost nikdy nepřekročila. Firma také zůstává zdaleka největší obchodovanou společností na světě. Může tak být zajímavé porovnat její výsledky s nějakou zemí. Podobná srovnání jsou většinou zavádějící, protože neporovnávají jablka s jablky. Velikost nějaké ekonomiky se většinou měří na základě toho, kolik se toho v ní za rok vyrobí. Někdo by se mohl domnívat, že to odpovídá tržbám společnosti, ale tak tomu není. Velká část tržeb totiž proudí směrem k dodavatelům. Je to stejné, jako kdybychom se dívali na HDP, ovšem s tím, že bychom neodečetli dovozy, které představují výrobu v zahraničí.

Hodnota všeho, co se v dané zemi vyrobí, odpovídá hodnotě příjmů. Což v podstatě znamená hodnotu mezd a zisků před zdaněním. Na úrovni firem to je součet EBITDA a odměn zaměstnanců. Jde o přidanou hodnotu, která je u naší společnosti tím nejbližším ekvivalentem HDP, který můžeme získat. Tuto přidanou hodnotu jsme pomocí několika odhadů vypočítali a výsledkem je následující graf:

v1

Apple dosahoval prudkého růstu přidané hodnoty až do poloviny roku 2012. Pak se vývoj zlomil a Apple vstoupil do „mírné recese“, která trvala až do roku 2014. Následně se růst vrátil, jeho tempo už ale nedosahuje předchozích hodnot. Vývoj cen akcií společnosti tomu v podstatě odpovídá. Jak vypadá porovnání s HDP některých zemí? Produkt Applu v roce 2014 dosáhl 87 miliard dolarů. Podle MMF mu byly nejblíže Ekvádor a Slovensko s HDP ve výši asi 100 miliard dolarů. O něco menší než Apple je Omán s 81 miliardami dolarů, Ázerbajdžán se 78 miliardami dolarů a Bělorusko se 77 miliardami dolarů:

v2

Ekonomika jménem Apple rostla v posledních letech mnohem rychleji než ekonomika globální. Další graf ukazuje, jak se vyvíjel podíl jeho produktu na produktu americké ekonomiky. Tento podíl dosáhl vrcholu na konci roku 2012:

v3

Hodně se hovoří o tom, kolik drží Apple likvidních aktiv. Ty nelze porovnávat s HDP, ale můžeme tak učinit s rezervami či aktivy státních investičních fondů. Koneckonců, každá firma má svou vlastní měnu, kterou může použít na odměny zaměstnancům. Firmy mohou měnit nabídku této měny tím, že vydávají či naopak odkupují akcie. Tím ovlivňují i „směnný kurz“, tedy cenu akcií. Podobně jako rozvíjející se ekonomiky má i Apple závazky v tvrdých měnách a nemůže si jen tak tisknout cestu vpřed. Týká se to samozřejmě rovněž plateb dodavatelům a podobně. Jeho tržby jsou v tvrdých měnách, jeho ekonomika je ale také velmi koncentrovaná – zaměřuje se na několik málo produktů. Tím se mnohem více podobá nějaké menší zemi těžící ropu než třeba zmíněnému Slovensku.

Když se dobře spravované země dostanou do situace nadbytku příjmů, obvykle založí fond a investují. Tyto rezervy pak mohou použít v případě, že musí bránit svou měnu a udržet kupní sílu. Apple a další velké technologické společnosti se chovají podobně. Když cena jeho akcií v roce 2012 kolabovala, aktivističtí investoři donutili společnost k tomu, aby drženou hotovost použila na odkupy akcií. Apple se z toho zřejmě poučil a nyní ve své rozvaze drží přibližně 178 miliard dolarů likvidních aktiv. Jejich výše může rychle růst, v poměru k ročnímu produktu firmy se ale drží na poměrně stabilních úrovních – asi na dvojnásobku hrubé přidané hodnoty.

Sovereign Wealth Fund Institute poskytuje seznam největších státních fondů. Pokud dáme jejich aktiva do poměru k HDP, zjistíme, že Apple je na tom podobně jako třeba Norsko. Kuvajt má fond ve výši přibližně tříletého produktu, Spojené Arabské Emiráty ve výši asi 2,5letého, Saúdská Arábie na úrovni asi roční přidané hodnoty. Snad toto porovnání ukáže, jakou váhu vlastně nejziskovější a největší společnost na světě má.

Autorem je Matthew C Klein.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Pivovarnický sektor - zajímavá investiční příležitost
05.02.2015 17:00
Není zrovna tajemstvím, že aktuální valuace akciových trhů v USA a Záp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů