Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečekaní zachránci planety

Nečekaní zachránci planety

05.03.2015 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Mohou účetní zachránit planetu? Tak se ve své nové knize ptá australská ekonomka Jane Gleeson-White. Její kniha je o účetních, ale ne o těch sucharech, kteří celý den stále něco počítají. Kniha je o možné revoluci v tom, jak popisujeme svět kolem nás. Dnes se obecně předpokládá, že účetní pracují s položkami, které mají jasnou definici, jasnou hodnotu. Příkladem jsou zásoby ve skladech, mzdy, výše hotovosti, a podobně. Doposud na nich spočívala celá kapitalistická ekonomika. Antropologové či třeba ekologové se ale zajímají o jiné oblasti – o udržitelnost ekonomického rozvoje, lidské vztahy, důvěru ve společnosti, atd. Jde tedy o úplný opak zájmu účetních – o položky nehmotné, které jsou tudíž většinou ignorovány přesto, že mají vysokou hodnotu.

Gleeson-White se domnívá, že dnešní účetní postupy, které bereme jako samozřejmost, jsou pouze produktem určitého ekonomického prostředí. Konkrétně toho, které vzniklo na základě průmyslové revoluce. Podvojné účetnictví vzniklo v Benátkách patnáctého století. K jeho rozvoji ale došlo až ve chvíli, kdy firmy potřebovaly sledovat svůj stále složitější provoz. V průmyslovém věku fungovalo podvojné účetnictví dobře, v dnešním digitálním světě tomu tak už ale není. Tento systém nezachytí hodnotu, která stojí za růstem moderní ekonomiky. Příkladem je hodnota nápadů a inovací, lidských vztahů či třeba informačních sítí. A nezachycuje ani náklady ve formě externalit. Gleeson-White tak tvrdí, že náš účetní systém musíme změnit a že do kapitálu musíme počítat i kapitál lidský, sociální, a podobně. Navíc dává příklad účetních, kteří tak již činí. Firmy jako Puma či Unilever totiž už dnes sledují, jaký dopad má jejich podnikání na prostředí.

Před několika lety se vědci v Indii pokusili odhadnout, jaké environmentální náklady sebou nese výroba jednoho hamburgeru za 4 dolary. Podle jejich závěru by jeho cena měla být asi 200 dolarů. Vláda si pohrává s podobnou myšlenkou. Například v roce 2007 se objevil odhad toho, jaký je přínos včel pro britskou ekonomiku: 200 milionů liber ročně. Hodnota toho, co včely opylují, se pak pohybuje kolem 1 miliardy liber. Gleeson-White se domnívá, že už nyní probíhá tichá revoluce, ale je možné, že řada čtenářů nad podobnými věcmi jen zakoulí očima. Důvody mohou být různé. Někdo věří, že nemá smysl dávat finanční hodnotu přírodě. Například hodnota zmíněných včel jde daleko nad jejich hodnotu finanční. Bankéři a investoři se zase neradi starají o něco jiného než o akcionáře. Nový přístup k účetnictví by tak pro ně byl jen přítěží. A je pravda, že když firmy samy hovoří o jejich zodpovědnosti k životnímu prostředí a společnosti, zní to někdy pouze jako bezobsažné řeči.

Přes to všechno existuje alespoň jeden důvod, proč brát uvedené myšlenky vážně: Měli bychom více přemýšlet o tom, jak vlastně hodnotíme současný svět. Může to být složité, protože už zaběhnuté systémy máme hluboce zakořeněné a vnímáme je jako přirozené. Věříme tak i tomu, že účetní musí držet ekonomické transakce a jejich sociální kontext daleko od sebe. Francouzský intelektuál Marcel Mauss ale už před sto lety poukazoval na to, že takové rozdělení je ve většině kultur nepřirozené. Naopak, po většinu historie bylo těžké oddělovat ekonomické transakce od sociálních vazeb. Kdybychom tedy měli najednou vytvořit úplně nový systém účetnictví, vypadalo by naše dílo stejně jako současný systém? Pokud se domníváte, že ne, měli bychom pracovat na změně.

 


Čtěte více:

ECB nechává politiku beze změny a s ničím novým nepřišla, QE začne za pár dní
05.03.2015 14:46
Evropská centrální banka nechala úrokové sazby beze změny, což ale nem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data