Tak je to oficiální: John Deere a chtějí znásilnit podstatu vlastnictví. Za jejich stroje a vozidla zaplatíme, ale vlastnit je nebudeme. Tedy alespoň ne podle jejich právníků. John Deere totiž trpí výjimečně silnou formu korporátní pomatenosti – tento největší světový výrobce zemědělských strojů sdělil Úřadu na ochranu autorských práv, že farmáři jeho traktory nevlastní. Tyto stroje totiž pracují s programy, které tvoří samotnou podstatu jejich DNA a farmáři kvůli tomu dostávají jen „licenci na doživotní užívání vozidla“. Takže přátelé, jde o traktory, které vlastní John Deere, vy je pouze řídíte.
S podobným tvrzením ale v poslední době přišlo více firem. Ty využívají tzv. Digital Copyright Act. Tento obsáhlý zákon z roku 1998 mimo jiné definuje hranici mezi softwarem a hardwarem a Úřad na ochranu autorských práv bude podle něho rozhodovat i o tom, zda se pokřivený pohled na traktory stane realitou. Výrobci už roky používají zmíněný zákon k tvrzení, že spotřebitelé nevlastní software, který tvoří základ jejich produktů. Platí to o široké škále výrobků od chytrých telefonů, přes počítače, auta až po zmíněné traktory. Už nyní tak dochází k tomu, že řada farmářů si radši kupuje starší stroje, které nespoléhají na počítače a nejsou s nimi problémy v případě, že je třeba je opravit a výrobce neumožní přístup k jejich softwarové diagnostice.
V posledních letech používají firmy zákon i k tomu, aby zabránily vlastníkům produktů ve změně používaného softwaru. To znamená, že nemůžete změnit program ve vašem iPadu či změnit nastavení motoru v traktoru. Co to má do činění s vlastnickými právy? Pokud chcete změnit program, musíte nejdříve zkopírovat ten současný a firmám se nelíbí, když si s jejich výrobky jen tak hrajete. Používají proto digitální zámky. Jestliže je rozlomíte, může jít o porušení vlastnických práv. John Deere tak tvrdí, že pokud byste měnili program v jeho strojích, byť z důvodu opravy, mohlo by to umožnit pirátům a jiným firmám vézt se zadarmo v tom, co firma dokázala vytvořit.
John Deere je možná mimo, ale určitě není sám. Podobně na věc hledí téměř všechny automobilky. Ale třeba taková Motors se k nim nepřidává i přesto, že její vozy jsou na programech hodně závislé. naopak tvrdí, že zákazníci „si pletou vlastnictví vozidla s vlastnictvím softwaru, který toto vozidlo používá“. Automobilky také tvrdí, že změna programů by mohla být nebezpečná, nebo by třeba mohla změnit množství emisí. To je pravda, ale nemá to nic do činění s autorskými právy. jde ale dál a tvrdí, že pokud lidé nevlastní software, vede to k většímu množství inovací. Nějakým způsobem jsme tedy dospěli do bodu, kdy se zdá být revoluční myšlenkou to, že když si něco koupíte, také to vlastníte.
Zdroj: wired.com