V pátek jsme se dozvěděli výsledek britských voleb. Ve velmi sledovaném klání nakonec zvítězil David Cameron, který tak možná překvapil i sám sebe. A vítězství je to takové, že bude mít 331 křesel (technicky nadpoloviční většina je 326 křesel; prakticky méně kvůli křeslům strany Sinn Fein) což je o 24 křesel více než v minulosti při původním nastavení. Poraženým voleb jsou jednoznačně labouristé se ztrátou 26 křesel proti původnímu stavu. UKIP bude třetí nejsilnější stranou v zemi. A neúspěchy ať už úplné nebo částečné vedly k určitým závěrům co se týče setrávání dotyčné osoby v čele dané strany - typicky, vůdce labouristů si vzal výsledek voleb na "své tričko" a opouštění čelní post ve straně.
Británii tedy bude dál vládnout David Cameron. I když dosáhl překvapivě jasného vítězství, nastoupí do nového funkčního období oslaben. Pro Evropu je to špatná zpráva, protože na řadu teď přijde referendum o odchodu Británie z EU, napsal v reakci na výsledek britských voleb německý týdeník Der Spiegel.
Konzervativci jsou sice nejsilnější stranou, ale Cameron je jen polovičním vítězem. Bude sice znovu premiérem, ale to vypadá, že jeho konzervativcům se podařilo vybojovat jen těsnou většinu. Bude tak odkázán na disciplinovanost vlastních poslanců, nebude silným premiérem. A to představuje problém hned na několika úrovních.

V první řadě je to špatný výsledek pro Evropu. Znamená to, že oslabený Cameron bude uvnitř své strany ještě snazším terčem vyděračů než v minulých letech. Konzervativní euroskeptičtí křiklouni ze zadních řad parlamentu, kteří už léta udávají tón debaty o EU, budou nyní ještě silnější. Při důležitých hlasováních bude stačit hrstka dezertérů k tomu, aby se premiér dostal pod pořádný tlak.
Když se člověk podívá na novou politickou mapu Británie, vidí rozdělenou zemi. Ze Skotska se stala země jedné strany. Vítězkou voleb je Nicola Sturgeonová, šéfka Skotské národní strany (SNP), jejímž dlouhodobým cílem je odtrhnout se od zbytku Británie. SNP na severu téměř vymazala z politické mapy labouristy. Sturgeonová a její nacionalisté jsou tak silní jako nikdy předtím. V Anglii se možná třetí nejsilnější stranou stane Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Sever patří SNP, jih - alespoň částečně - anglickým vlastencům.
Co se dá od této rozdělné země očekávat? Zostří se debata o EU. Cameron slíbil, že se v roce 2017 bude konat referendum o setrvání Británie v EU, nicméně není vyloučeno, že hlasování bude muset vyhlásit už dříve, aby neriskoval dva roky nejistoty pro britské firmy. Rozjede se diskuze o federalizaci Spojeného království. Většina Skotů je proti odchodu z EU, a proto už SNP mluví o dalším možném referendu o odloučení Skotska od Británie pro případ, že si Británie jako celek odhlasuje vystoupení z Evropské unie. Cameron bude muset Skotům (ale i obyvatelům Severního Irska, Walesu a Angličanům) ustoupit, pokud nechce o Skotsko přijít. Nezačal úplně dobře v přesvědčování Skotů, když prohlásil, že druhé referendum o odtržení Skotska čekat rozhodně nemohou. Když před rokem se většina Skotů vyjádřila proti odtržení.
Vyhrané volby pro Davida Camerona neznamená vynoření se nad hladinou, ale jen hluboký nádech před dalším ponorem. Do dvou let bude konat referendum o EU, do té doby musí uchlácholit Skoty, do toho všeho řešit Evropu jako celek a stále si krýt záda před svými vnitrostranickými rivaly.
Zdá se však, že trhům stačilo pro danou chvíli slyšet pozitivní zprávu, dosud ještě nevyprchala euforie z relativně pozitivních informací předtím než se vrátí do reality a začnou pomalu řešit budoucí výzvy, které tyto volby doslova upekly.
Reakce trhů
Reakce trhů na sebe nenechal dlouho čekat. Akciový index FTSE100 reagoval v pátek otevřením o 110 bodů výše na hodnotě nad 7 000 bodů. Přidal tak přes 2 % poté, co začínalo být jasné, že vítězem je Cameron. Během dnešního dne si ještě dokázal dát dezert v podobě posílení 0,42 % až na 7053 bodů. Index se tak již během povolebního posílení dostal na měsíční maxima, která ještě během dneška dokázal lehce rozšířit.

Ještě prudší reakce jsme se dočkali na forexovém trhu, kde bylo téměř okamžitě vidět jak si investoři oddýchli. Britská libra si po vítězství Camerona připsala solidní zisky. Hned po výsledcích posílila o 1,33 % k 0,73 EUR, když do dnešních chvil si došla pro další zisky až pod hladinu 0,72 za jedno euro a přidává od konce čtvrteční seance přes 2,5 %.

Reakce byla velmi znatelná i na dluhopisovém trhu, kde investoři poslali výnos na nejnižší úroveň od začátku měsíce. Tam se desetiletý vládní dluhopis obchodoval s výnosem 1,92 % a vzápětí se začal 8. května obchodovat rovnou s výnosem až na 1,792 %. Přes pátek a dnešek jsme sledovali jak se výnos postupně stabilizoval a postupně se vyškrábal zpět na úrovně kolem 1,91 %.

V dalším díle našeho miniseriálu o britských volbách vám poví Kristýna Zahradníková o dalším dění kolem stále více skloňovaného Brexitu a referendu, které bude možná dříve než jsme čekali.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters, UK Telegraph