Aktualizováno Dnes odpoledne zveřejnila Michiganská univerzita předběžný report (zahrnuje cca 60 % respondentů) o stavu květnové spotřebitelské důvěry v USA. Celkový index se nečekaně zhoršil a propadl nejvíce za poslední dva roky na hodnotu 88,6 bodu (-7,6 % m/m) z dubnových 95,9 bodu, konsensus trhu byl nastaven na 95,9 b.

Detailnější pohled na strukturu hlavního indexu napoví, že za poklesem stojí jak horší hodnocení současných podmínek (příslušný subindex -7,2 b. na 99,8 b.), tak snížený výhled do budoucna (subindex -7,3 b. na 81,5 b.). Na horším hodnocení se shodují všechny věkové kategorie dotazovaných, napříč všemi americkými regiony a bez ohledu na výši příjmu. To posiluje negativní vyznění dnešního reportu.
Roční inflační výhled se m/m zvýšil o 0,3 p.b. a aktuálně se nachází na úrovni 2,9 %. V horizontu 5-10 roků očekávají Američané 2,8procentní inflaci. V květnu se zvýšil podíl amerických domácností, které v jednoletém výhledu počítají se snížením svého příjmu, těch které odpověděly, že rodinný rozpočet bude vyšší, je pak méně. Nižší je též procento respondentů (m/m -2,2 p.b. na 48,2 %) očekávající zvýšení platu v nadcházejícím roce.
Pomalejší růst amerického hospodářství v 1Q15 ubral patrně spotřebitelům optimismus (do budoucna) a vyšší ceny benzínu kopírující dražší ropu negativně dopadají na hodnocení aktuální situace. Ani ostatní makrodata zveřejněná dnes v USA však trhy nepotěšila.
Průmyslová výroba ve Spojených státech se za duben snížila o 0,3 procenta a připravila tak další nepříjemné překvapení. Informace z průmyslu doplnil též index průmyslové aktivity newyorského Fedu. Ten se v květnu zlepšil. Z dubnových -1,09 bodu stoupl na 3,09. Jenže to je výsledek pouze těsně nad nulou (neutrální hodnota) a konsensus se nacházel na 5 bodech. Dolar po zveřejnění dat na páru s eurem citelně oslabuje a aktuálně se pohybuje na úrovni 1,1430 EURUSD.