Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký kolaps nakonec moc změn nepřinesl

Velký kolaps nakonec moc změn nepřinesl

4.6.2015 17:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Velký kolaps, který nastal v roce 2008, měl podle řady očekávání vést ke změně v našem ekonomickém uvažování a snad i v přístupu k fiskální, monetární a mezinárodní ekonomické politice. Po roce 1929 k takovému vývoji skutečně došlo, i když systematický nový pohled byl prezentován až Keynesem v roce 1936 v jeho Obecné teorii. Pak trvalo dalších deset let, než se zjednodušená verze jeho teorie začala ve velkém učit na amerických univerzitách. Kola změny se tedy otáčejí velmi pomalu, i když ze zpětného pohledu jde o změny klíčové.

Sedmý rok po poslední krizi nejsou patrné známky toho, že by v hlavním proudu makroekonomie mělo k nějakým velkým změnám dojít. Hlavními používanými nástroji jsou i nadále modely odvozené z nového keynesiánství i přesto, že nebyly schopny krizi předpovědět. Ekonomové se snaží o jejich rozšíření o finanční sektor, modely trhu práce a trhu se zbožím se ale v podstatě nemění. Výrazných změn jsme se naopak dočkali na poli ekonomické politiky, a to zejména v oblasti regulace bankovního systému. K tomu můžeme přidat používání rozvah centrálních bank jako nezávislého nástroje monetární politiky. Ucelený přehled o změnách v oblasti ekonomické politiky přinesla analýza MMF a její závěry se dají shrnout následovně:

První téma se týká současného stavu a fiskální politiky. V podstatě jde o to, zda má pravdu Lawrence Summers a nacházíme se v dlouhodobé stagnaci. Většina centrálních bankéřů s ním v tomto nesouhlasí a namísto toho se kloní k názoru Kena Rogoffa, který tvrdí, že stagnace skončí ve chvíli, kdy dojde ke snížení dluhů. Je ale možné, že centrální bankéři se spíše nechtějí zabývat tím, co by dlouhodobá stagnace znamenala z hlediska monetární politiky.

Pokud má Summers pravdu, znamenalo by to mimo jiné i dlouhodobý pokles rovnovážných reálných sazeb pod nulu a při oslabení agregátní poptávky by tedy musela namísto monetární politiky reagovat zejména politika fiskální. Ekonomové jako Paul Krugman a Brad DeLong dokonce chtějí, aby tato politika byla více využívána už nyní. Růstu veřejného zadlužení se neobávají. MMF by preferoval postupné snižování dluhů, což je nyní asi převažující názor. Na druhou stranu je pravdou, že vyšší výdaje na infrastrukturu jsou třeba, a to i v případě dluhového financování, které by ovšem probíhalo za velmi nízkých sazeb.

Druhé významné téma představuje monetární politika a finanční regulace. I dnes stejně jako před rokem 2008 převládá názor, že monetární politika založená pouze na Taylorově pravidle není optimální. Na druhou stranu ale panuje velká nejistota ohledně toho, kam až mohou růst rozvahy centrálních bank. Existuje možnost, že velikost rozvah se už nikdy nevrátí na úrovně běžné před rokem 2008. Na straně regulace panuje široká shoda na použití tzv. makroprudenčních nástrojů. Rostoucí obavy se týkají zejména stínových bankovních systémů a investoři by tuto oblast měli sledovat velmi bedlivě. Poslední oblastí je mezinárodní ekonomická politika. Zde došlo hlavně k posunu ve vnímání volného pohybu kapitálu, a to zejména směrem do rozvíjejících se ekonomik. Mnohem více se také využívá částečný plovoucí kurz.

Celkově tedy lze čekat, že makroekonomie a ekonomická politika nedoznají příliš velkých změn. V ekonomice pravděpodobně dojde ke stabilizaci rozvah centrálních bank a k postupnému a velmi pomalému snižování míry veřejného zadlužení. Dojde k návratu ke stavu, kdy jsou hlavním nástrojem monetární politiky sazby, ovšem pouze za předpokladu, že nepřijdou významné negativní šoky. Rychlý návrat k tomu, co bylo na poli fiskální a monetární politiky běžné před rokem 2008, není pravděpodobný.

Většina současné diskuse se přitom vede v prostředí, kdy inflace a nezaměstnanost dosahují relativně přijatelných hodnot. Něco úplně jiného by ale byl příchod další krize, nové recese, propuknutí deflace, politické krize nebo třeba rozpadu eurozóny. Přitom nelze říci, že by šlo o extrémně nepravděpodobné události. Žádný „návod“ na to, jak bychom na ně měli reagovat, ale k dispozici nemáme. Podobně jako v roce 2008 bychom si tedy museli nějak poradit, ale tentokrát už bychom měli k dispozici mnohem méně možností.

Autorem je Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

IMF tlačí na Fed, aby odložil růst sazeb až na příští rok!
4.6.2015 15:54
Mezinárodní měnový fond (IMF) dnes odpoledne vydal prohlášení, ve kte...
Draghi rozpoutal volatilitu, dluhopisové výnosy dnes na špici
4.6.2015 16:40
Globální trhy byly dnes doslova převálcovány potom, co výnosy vládních...
Trhy odpoledne úplně obrátily, dolar setřásá své ztráty
4.6.2015 17:08
Dnešní dopoledne přineslo další značný nárůst výnosů na hlavních dluho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2018
18:15Megalomanství a pak bolestivé hledání akciového dna
17:20Na trzích převládá nervozita, Bayer pozitivní reakci na výsledky neudržel  
17:09ČEZ, a.s. - Oznamuje stanovení ceny emise dluhopisu
16:59Poptávka po telefonech vrcholí a Apple má plán. Co jeho dodavatelé?
16:37Úterý na trzích: Mírné zotavení akcií, body pro euro proti dolaru  
16:08Brexit vyřeší dohoda na poslední chvíli. Německo, Francie i Belgie ji potřebují, tvrdí Euler Hermes
15:25Největší producent uranu vstupuje na burzu, akcie má v Londýně a v Astaně
14:52Blog ČNB: Na horší časy je potřeba se připravovat v těch lepších
14:34Dozorčí rada ČEZ prověří opční program firmy, uvedl její předseda
14:21Home Depot se blýskl 30% růstem zisku, ještě více ale potěšil výhled (komentář analytika)  
13:52OPEC varuje před nadbytkem ropy na trzích v příštím roce
13:25Kauza Čapí hnízdo a Babišův syn: Opoziční strany žádají nedůvěru vládě, ČSSD výměnu premiéra?
11:51Nálada německých investorů zůstává nízká, rychlé zotavení se nečeká
11:16Povýsledková Kofola naděje na dnešního tahouna pražské burzy neplní  
10:57Běžný účet v září s nečekaně vysokým schodkem 3 mld Kč
10:49Od hospodářské krize k třetí světové válce
10:29Trhy se snaží korigovat včerejšek, Trump poslal ropu opět dolů  
9:20IEA: Poptávku po ropě ohrožují elektromobily a čistší paliva
9:14Rozbřesk: Akcie pod palbou, Apple táhne trh dolů. Co trh řekne na středeční čínská čísla?
9:00ČEB, a.s. - Informace o splacení emise v rámci ECP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
Bayer AG (09/18 Q3)
Tyson Foods Inc (09/18 Q4, Bef-mkt)
Vodafone Group PLC (09/18 Q2)
7:00Innogy SE (09/18 Q3)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00Home Depot Inc/The (10/18 Q3)