Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký kolaps nakonec moc změn nepřinesl

Velký kolaps nakonec moc změn nepřinesl

04.06.2015 17:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Velký kolaps, který nastal v roce 2008, měl podle řady očekávání vést ke změně v našem ekonomickém uvažování a snad i v přístupu k fiskální, monetární a mezinárodní ekonomické politice. Po roce 1929 k takovému vývoji skutečně došlo, i když systematický nový pohled byl prezentován až Keynesem v roce 1936 v jeho Obecné teorii. Pak trvalo dalších deset let, než se zjednodušená verze jeho teorie začala ve velkém učit na amerických univerzitách. Kola změny se tedy otáčejí velmi pomalu, i když ze zpětného pohledu jde o změny klíčové.

Sedmý rok po poslední krizi nejsou patrné známky toho, že by v hlavním proudu makroekonomie mělo k nějakým velkým změnám dojít. Hlavními používanými nástroji jsou i nadále modely odvozené z nového keynesiánství i přesto, že nebyly schopny krizi předpovědět. Ekonomové se snaží o jejich rozšíření o finanční sektor, modely trhu práce a trhu se zbožím se ale v podstatě nemění. Výrazných změn jsme se naopak dočkali na poli ekonomické politiky, a to zejména v oblasti regulace bankovního systému. K tomu můžeme přidat používání rozvah centrálních bank jako nezávislého nástroje monetární politiky. Ucelený přehled o změnách v oblasti ekonomické politiky přinesla analýza MMF a její závěry se dají shrnout následovně:

První téma se týká současného stavu a fiskální politiky. V podstatě jde o to, zda má pravdu Lawrence Summers a nacházíme se v dlouhodobé stagnaci. Většina centrálních bankéřů s ním v tomto nesouhlasí a namísto toho se kloní k názoru Kena Rogoffa, který tvrdí, že stagnace skončí ve chvíli, kdy dojde ke snížení dluhů. Je ale možné, že centrální bankéři se spíše nechtějí zabývat tím, co by dlouhodobá stagnace znamenala z hlediska monetární politiky.

Pokud má Summers pravdu, znamenalo by to mimo jiné i dlouhodobý pokles rovnovážných reálných sazeb pod nulu a při oslabení agregátní poptávky by tedy musela namísto monetární politiky reagovat zejména politika fiskální. Ekonomové jako Paul Krugman a Brad DeLong dokonce chtějí, aby tato politika byla více využívána už nyní. Růstu veřejného zadlužení se neobávají. MMF by preferoval postupné snižování dluhů, což je nyní asi převažující názor. Na druhou stranu je pravdou, že vyšší výdaje na infrastrukturu jsou třeba, a to i v případě dluhového financování, které by ovšem probíhalo za velmi nízkých sazeb.

Druhé významné téma představuje monetární politika a finanční regulace. I dnes stejně jako před rokem 2008 převládá názor, že monetární politika založená pouze na Taylorově pravidle není optimální. Na druhou stranu ale panuje velká nejistota ohledně toho, kam až mohou růst rozvahy centrálních bank. Existuje možnost, že velikost rozvah se už nikdy nevrátí na úrovně běžné před rokem 2008. Na straně regulace panuje široká shoda na použití tzv. makroprudenčních nástrojů. Rostoucí obavy se týkají zejména stínových bankovních systémů a investoři by tuto oblast měli sledovat velmi bedlivě. Poslední oblastí je mezinárodní ekonomická politika. Zde došlo hlavně k posunu ve vnímání volného pohybu kapitálu, a to zejména směrem do rozvíjejících se ekonomik. Mnohem více se také využívá částečný plovoucí kurz.

Celkově tedy lze čekat, že makroekonomie a ekonomická politika nedoznají příliš velkých změn. V ekonomice pravděpodobně dojde ke stabilizaci rozvah centrálních bank a k postupnému a velmi pomalému snižování míry veřejného zadlužení. Dojde k návratu ke stavu, kdy jsou hlavním nástrojem monetární politiky sazby, ovšem pouze za předpokladu, že nepřijdou významné negativní šoky. Rychlý návrat k tomu, co bylo na poli fiskální a monetární politiky běžné před rokem 2008, není pravděpodobný.

Většina současné diskuse se přitom vede v prostředí, kdy inflace a nezaměstnanost dosahují relativně přijatelných hodnot. Něco úplně jiného by ale byl příchod další krize, nové recese, propuknutí deflace, politické krize nebo třeba rozpadu eurozóny. Přitom nelze říci, že by šlo o extrémně nepravděpodobné události. Žádný „návod“ na to, jak bychom na ně měli reagovat, ale k dispozici nemáme. Podobně jako v roce 2008 bychom si tedy museli nějak poradit, ale tentokrát už bychom měli k dispozici mnohem méně možností.

Autorem je Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

IMF tlačí na Fed, aby odložil růst sazeb až na příští rok!
04.06.2015 15:54
Mezinárodní měnový fond (IMF) dnes odpoledne vydal prohlášení, ve kte...
Draghi rozpoutal volatilitu, dluhopisové výnosy dnes na špici
04.06.2015 16:40
Globální trhy byly dnes doslova převálcovány potom, co výnosy vládních...
Trhy odpoledne úplně obrátily, dolar setřásá své ztráty
04.06.2015 17:08
Dnešní dopoledne přineslo další značný nárůst výnosů na hlavních dluho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, S&P 500 -0,9 %  
17:49Místo roušky radši helma a porušení Ženevských konvencí
17:01Investoři se těší na nová data a výsledky, navnadila je Pepsi  
15:10Pepsi – ovesné kaše a brambůrky podepírají tržby (komentář analytika)  
14:27PepsiCo má za čtvrtletí nižší zisk, ten však překonal očekávání
14:08Musk je díky růstu akcií Tesly bohatší než Buffett
13:40Týdenní výhled: Ani tragický druhý kvartál naděje pro příští finanční rok nepohřbí  
12:31Goldmané před výsledky cukrují zisky v S&P 500 i varují před Bidenem. Bernstein lituje stock pickery…  
11:47Sázka na dobré výsledky táhne akcie výš  
11:27Emisní povolenka nad 30 EUR - poprvé po 14 letech
11:03Smith: Americká ekonomika a dvojitá recese
10:57AQUAPALACE, a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů AQP VAR/2034
9:12Rozbřesk: Týden ve znamení amerických dat, projevů a výsledkové sezóny
8:56Duda zřejmě bude dál polským prezidentem, podle takřka úplných výsledků post obhájil
8:47Akcie vzývají výsledkovou sezónu, v Polsku zřejmě vítězem Duda  
8:23Studie KPMG: Podíl Evropy na výrobě aut klesne za dekádu na třetinu
8:15V USA začíná výsledková sezona, zřejmě nejhorší od finanční krize
5:58Krugman o nerovnováhách a výhledu americké ekonomiky
12.07.2020
10:09Víkendář: Nespokojení miliardáři
11.07.2020
15:15The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
12:45JPMorgan Chase & Co (06/20 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/20 Q2)
14:00Wells Fargo & Co (06/20 Q2)
14:30USA - CPI, y/y