Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy je podle Nejvyššího soudu škoda způsobená provozem dopravního prostředku?

Kdy je podle Nejvyššího soudu škoda způsobená provozem dopravního prostředku?

13.07.2015 5:30
Autor: Mgr. Josef Kříž, KSB

České soukromé právo vychází v otázce odpovědnosti provozovatele dopravních prostředků z obecného poznatku, že tento provoz je zdrojem zvýšeného nebezpečí vzniku škod na lidském zdraví a majetku. To je dáno tím, že jde podle Nejvyššího soudu „o činnost technickou, spojenou s působením zpravidla motorické síly, s rychlým pohybem, s využitím stále sofistikovanějších metod a technik řízení či ovládání provozu, u nichž není vyloučeno selhání“.

Proto na rozdíl od obecné odpovědnosti (kde je v zásadě vždy vyžadováno porušení právní povinnosti škůdcem) je provozovatel povinen nahradit škodu i tehdy, došlo-li k nežádoucímu projevu takových vlastností vozidla, které jsou pro jeho provoz typické a vyplývají z jeho povahy coby dopravního prostředku. Podle Nejvyššího soudu je poté povahou dopravního prostředku skutečnost, že pohybuje určitou rychlostí a může již jen samotným svým pohybem či prudkým brzděním, případně dalšími s tím spojenými projevy (např. selhání řízení, závada, oddělení části vozu, najetí na kámen a jeho vymrštění) vyvolat nepříznivý dopad na osoby uvnitř dopravního prostředku nebo na osoby či věci, s nimiž přijde do kontaktu.

Kromě tradičních škod vzniklých z nehod způsobených osobním automobilem či jakýkoliv jiným dopravním prostředkem (který tedy není poháněn převážně lidskou silou), však soudy řeší i poněkud spornější a hraniční případy. S dvěma takovými případy, které musel řešit až Nejvyšší soud, bych vás chtěl seznámit.

V prvním případě byl na počátku vzniku škody pojistný podvod. Ten spočíval v tom, že žalovaný vjel ve svém osobním automobilu na železniční přejezd a dále pokračoval přímo do kolejiště, a to čistě za účelem poškození podvozku svého automobilu. Bohužel však z kolejiště již však nedokázal vyjet ven a vozidlo zde zůstalo šikmo stát na kolejích. Do stojícího automobilu následně narazil jedoucí vlak a žalobci (provozovali tohoto vlaku) následně vznikla škoda ve výši přibližně 20 milionů korun. Nejvyšší soud v daném řízení řešil především otázku, zda jde o škodu způsobenou provozem osobního automobilu, tedy o výše popsanou objektivní odpovědnost. Zcela jistě se totiž nabízí otázka, jak může jít o škodu způsobenou provozem dopravního prostředku, když v době střetu (a tedy vzniku škody) daný dopravní prostředek stál.

Nutno říct, že Nejvyšší soud již dlouhodobě vykládá danou odpovědnost široce. Již v minulosti tak například dovodil, že vozidlo je v provozu i situaci, kdy tvoří překážku pro ostatní účastníky provozu. Vyřazením z provozu je podle soudu pak pouze taková situace, kdy dojde k odstavení vozidla na k tomu určeném parkovišti, odpočívadle či na jiném k tomu vhodném místě. I v případě ponechání vozidla na kolejích tak Nejvyšší soud dovodil, že jde stále o provoz vozidla. Svůj závěr pak odůvodnil tím, že v daném případě byla škoda způsobena schopností vozidla „vlastní motorickou silou dostat se do kolejiště dráhy a neschopností toto kolejiště vlastní silou opustit“. Lze tak zobecnit, že škodou způsobenou provozem dopravního prostředku může být i škoda, kterou způsobí stojící dopravní prostředek, pokud se na dané místo dostal vlastní mechanickou silou.

Druhý případ byl ještě netypičtější, protože dopravním prostředkem byl v dané věci traktor. Ten pak měl způsobit škodu při vyprošťování kombajnu zapadlého na poli ve vlastnictví žalobce. Vzhledem k tendenci Nejvyššího soudu vykládat danou odpovědnost poměrně široce pak zřejmě nikoho nepřekvapí, že i v tomto případě došel k Nejvyšší soud k závěru, že šlo o provoz dopravního prostředku. Bezprostřední příčinou kolize byla totiž podle soudu právě motorická síla traktoru, který v danou chvíli nebyl využíván k obvyklé pracovní činnosti, nýbrž právě k jízdě, byť pomalé, silové a motivované snahou o vytažení jiného stroje. Podle Nejvyššího soudu tak i vyprošťování jakékoliv věci pomocí dopravního prostředku je jeho provozem.

Veškerá dosavadní judikatura se pak samozřejmě týkala úpravy odpovědnosti za provoz motorového vozidla podle předchozí úpravy. Nicméně je nutné dodat, že v novém občanském zákoníku (účinném od 1. 1. 2014) nedošlo k žádné podstatnější změně. Závěry Nejvyššího soudu jsou tak zdá se stále použitelné.

Závěrem lze tak říci, že k obdobným závěrům došla i judikatury Soudního dvora Evropské unie (pro zajímavost lze dodat, že stejně jako v druhém uvedeném případě byla předmětem sporu škoda způsobená traktorem). Evropský soud pak rozhodoval spor týkající se právní úpravy tzv. povinného ručení, které je do určité míry na rozdíl od úpravy odpovědnosti za škodu již harmonizováno. Je totiž nutné si uvědomit, že otázka škody způsobené provozem dopravního prostředku nemá význam pouze ve vztahu mezi poškozeným a škůdcem (provozovatelem dopravního prostředku), ale stejně důležitý význam má i pro pojišťovny. Jakákoliv škoda způsobená tímto způsobem je totiž kryta z povinného ručení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
  16:00USA - Prodeje nových domů