Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy čeká nudný týden, na jehož konci přijde „sprcha“

Trhy čeká nudný týden, na jehož konci přijde „sprcha“

21.07.2015 14:42

Pohled na ekonomický kalendář pro tento týden ukazuje, že by mělo jít o hodně klidný čas. Současná fáze řecké krize snad už je také za vrcholem a při troše štěstí můžeme to samé říci i o vývoji na čínském akciovém trhu. Možná tak před sebou máme adepta na nejnudnější týden léta (a možná celého roku), což hezky zapadá do předpovědí počasí. Tato vzájemná harmonie je tak velká, že by až mohla zvát k příletům nějakých černých labutí, či alespoň husí, či kachen.

Ale nemalujme čerta na zeď. V pátek nás čeká celá sprcha nových PMI z japonské, čínské, německé, americké u eurozónské ekonomiky. Pro investory buffettovského typu jde o data hraničící s irelevancí. Pro ty, kteří sledují aktuální vývoj cyklu, či se dokonce snaží časovat trh, jde o čísla zajímavá, či dokonce klíčová. Dá se o relevanci podobných dat pro vývoj na akciovém trhu říci něco více? Pokud se omezíme na americké akcie, vypovídající je v tomto smyslu následující graf. Ukazuje vývoj PMI ve výrobním sektoru a vývoj tržeb (na akcii) firem zahrnutých v indexu SPX:

Nundný týden1.png

Bez velkého zkoumání bychom mohli předpokládat, že vývoj PMI bude ovlivňovat posuny ve valuaci – větší optimismus hýbe s PMI i s PE a samozřejmě stejným směrem. Graf ale ukazuje, že tu je relativně silná vazba mezi PMI a akciovým fundamentem – tedy oněmi tržbami. Přesněji řečeno, pohyb PMI je často (i když ne vždy) poměrně silným vedoucím indikátorem pro tržby obchodovaných společností (tento závěr snad není nahlodán tím, že tento graf končí v roce 2013).

Obecná vazba mezi makroekonomickým vývojem a pohybem cen akcií je často „problematická“ – ne vždy se trh chová tak, jak bychom intuitivně čekali. Na mysli mám zejména překvapivě nízkou korelaci mezi růstem produktu a akciovým trhem. Asi bychom čekali, že čím silnější růst ekonomiky, tím lépe si akciový trh povede. Intuice nás v tomto případě ale může klamat, protože růst produktu ještě neznamená růst zisků (a naopak) a vedle zisků (respektive toku hotovosti) do hodnoty akcií promlouvají i diskontní sazby. Ve výsledku se tak může lehce stát, že ekonomika je v relativním útlumu, ale akcie si vedou pozoruhodně dobře (a naopak). Dobře patrné je to právě v pokrizových letech.

Uvedený graf tedy hovoří celkem jasně, ale i tak se stále nabízí otázka, nakolik jsou „šumivá“ čísla typu PMI pro investory skutečně relevantní. V odpovědi skutečně záleží primárně na tom, o co se na trhu snažíme. Pokud investujeme do dlouhodobé hodnoty, nemusíme ani vědět, co to PMI znamená. Z krátkodobějšího obecného pohledu bych ale připomněl, že právě růst tržeb firem (a v logice uvedeného tedy i pohyb PMI) je nyní poměrně dost významný.

Důvod je prostý – zisky už dlouho rostly rychleji než produkt, příčinou byly nákladové úspory. Pokud mají zisky sílit dál, musí se přejít od růstu marží k silnějšímu růstu tržeb. Z makroekonomického hlediska uvedené znamená, že musíme přejít z kolečka utlumených mezd, vyšších marží, ale také relativně utlumené spotřebitelské poptávky na kolečko vyššího růstu mezd, negativního tlaku na marže, ale také silnější spotřebitelské poptávky (hovořím zejména o USA).

Co se týče vývoje v ekonomice nám nejbližší, tedy v eurozóně, je možné, že PMI z minulého měsíce dosáhly na lokální maxima a nyní přijde určitý útlum (podobné by to podle Commerzbank mohlo být i Německu). To by se pak pravděpodobně týkalo i samotného produktu, protože jak ukazuje následující graf (HDP a PMI služeb), obojí je také poměrně úzce spojeno:

Nundný týden1.png2.png


Čtěte více:

Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 - Ekonomika
21.07.2015 11:00
Včera jsme se v rámci bilancování druhého kvartálu zaměřili na úspešno...
Na měnách (zatím) klid, odpoledne zasedne MNB
21.07.2015 10:54
Včerejší oznámení ČNB o intervencích na koruně z minulého pátku bylo p...
SAP ve 2Q: Cloudová transformace vs provozní (ne)úspěchy?
21.07.2015 11:14
Výrobce podnikových systémů SAP (DIP) dnes zveřejnil svá hospodářská č...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztžka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data