Výrobce podnikových systémů (DIP) dnes zveřejnil svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí letošního roku.
Jejich hodnocení nemůžeme začít jinde než u příjmů z cloudové distribuce, které představují alfu a omegu budoucího úspěchu společnosti. Ty narostly o 129 %! (+92 % při očištění o kurzové vlivy) na 555 mil. EUR (odhad počítal s 538,7 mil. EUR). Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tak tržby udržely úchvatnou růstovou dynamiku (v 1Q y/y +131 %, 95 % ex FX). Nové objednávky na cloud (veškeré objednávky nových zákazníků v daném období, které by v budoucnu měly nést tržby) stouply o 162 % (proti 121 % v 1Q)! Již z úvodní sady čísel je tak patrné, že expanze klíčového produktu budoucnosti postupuje nezadržitelně vpřed.
Jedním z motorů dílčích cloudových úspěchů je bezesporu softwarová platforma S/4 HANA. V jejím rámci dochází k propojení veškerých databází, serverů a kódovacího jazyka pod jednu softwarovou střechu, což zrychluje a zjednodušuje zpracovávání dat. Počet klientů již dosahuje 7 200, což je dvojnásobek báze z loňska. Dalšímu rozrůstání klientské báze pak nahrává samotná architektura platformy. S/4 HANA je nákladově efektivnější, když využívá konfigurace starších verzí, čímž se vyhýbá drahému přepisování kódů. Má taktéž implementovanou SOA („services oriented architecture“) architekturu, která klientům výrazně snižuje náklady případných „upgradů“. Průměrná životnost podnikových platforem navíc zpravidla dosahuje 10 – 15 let. Jestliže poslední cyklus obměny softwarové architektury proběhl na přelomu tisíciletí, aktuálně se dostáváme do fáze nezbytné strukturální změny, jíž by zkonstruovaná platforma měla udávat směr.
Sociální síť?
Za pozornost stojí také Business Network, která představuje podnikovou síť, na níž je napojeno 1,9 mil. společností. V rámci sítě jsou těmto společnostem poskytovány skrze dceřiné softwarové společnosti (Ariba, Concur) služby řízení nákladů či externích pracovníků („freelanceři“). tak skrze vlastní síť umožňuje interakci společností po celém světě, čímž vytváří podporu jak poptávkové straně (společnost hledající levnější materiál), tak té nabídkové (dodavatel materiálu). Výsledkem je zhruba 800 mld. USD v zobchodovaných transakcích uvnitř sítě za posledních 12 měsíců. Právě v robustnosti pak tkví kouzlo produktu. Čím rozsáhlejší totiž síť je, tím rychleji narůstá zájem společností o její využití. Její rozšíření je tak samoregulováno a jej přiživuje pouze realizovanými akvizicemi (v minulém roce právě například Concur). Potenciál Business Network pak podtrhují tržby za 2Q, které dosáhly 400 mil. EUR, což představuje nárůst o 194 % (145 % ex FX).
Z výše uvedeného je patrné, že v oblasti cloudu a podnikových služeb společnost postupuje úspěšně kupředu. Co se týče hospodářský čísel – tržby vyšplhaly na 4,972 mld. EUR (y/y +20 %, ex FX + 8 %) a mírně překonaly konsensuální očekávání. Poměrně solidně se tak dařilo i tradičním softwarovým licencím. Zklamáním je však opět proti odhadům nižší provozní marže (28 % vs kons. 28,5 %), která souvisí s náklady spojenými s transformací byznys-modelu (přechod na cloud). Její meziroční zhoršení dosáhlo při očištění o kurzové vlivy 270 bps proti 260 bps v 1Q. Jinými slovy tak prozatím nenašel způsob jak zredukovat svou nákladovou složku, pročež zůstává prostor pro zlepšení.
Na závěr pohled na celoroční výhled SAPu. Německá společnost počítá s tržbami s cloudu v pásmu 1,95 – 2,05 mld. EUR. Při udržení stávajícího růstového momenta by celoroční výsledek nicméně útočil na překonání horní hranice vytyčeného rozmezí (+86 % ex FX, připomeňme, že v 1Q/2Q růstové tempo dosáhlo 95/92 %). Provozní zisk se má pohybovat mezi 5,6 a 5,9 mld. EUR. V případě, že by druhé pololetí přineslo obdobný růst jako to první, výsledek by se pohyboval těsně nad spodní hranicí. Jinými slovy tak hospodaření společnosti v letošním roce nabízí dva protichůdné trendy. Tím prvním je prudký růst klientské cloudové báze, který je dominantním faktorem pro budoucí hospodářská čísla (valuaci). Proti stojí horší provozní výsledky, které odhalují určitou nesourodost dlouhodobějších cílů a tradiční infrastruktury, jíž právě cloud do jisté míry kanibalizuje. Samotné výsledky proto vyznívají spíše neutrálně pro krátkodobé obchodování. Z dlouhodobější perspektivy pak znamenají další příslib expanze, kterou společnost nicméně musí proměnit v příznivější provozní čísla. Akcie zůstávají v seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) s nezměněným doporučením „koupit“.
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) představují ucelený produkt sestavovaný analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci je po důkladném zvážení vyhlídek sektoru, stávající valuace a růstového potenciálu sestavován seznam nejzajímavějších titulů z amerických a evropských trhů, u nichž existuje potenciál atraktivního zhodnocení. Více informaci i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.