Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Tvrdá americká data vyhnala krátké dolarové sazby na čtyřletá maxima

Rozbřesk - Tvrdá americká data vyhnala krátké dolarové sazby na čtyřletá maxima

16.09.2015 9:15
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V zásadě neutrální makroekonomická data publikovaná v USA vykopla výnos dvouletého vládního dluhopisu na nejvyšší hodnoty od roku 2011. Údaje z amerického maloobchodu a průmyslu za srpen sice nebyly nijak bombastické, ale trh zjevně usoudil, že dění v Číně nemá na ekonomiku takový vliv a stejně na to může pohlížet i americká centrální banka. Ta, jak víme, dnes začíná své dvoudenní zasedání, na jehož konci bude rozhodnutí, na nějž všichni čekají - tedy to zda Fed po dlouhých devíti letech zvýší úrokové sazby.

Výnos dvouletého amerického vládního dluhopisu, který samozřejmě velmi těsně reflektuje očekávání pohybu sazeb Fedu, se nyní pohybuje těsně pod hladinou 0,8 %, což je jedna z nejvyšších hodnot mezi vyspělými zeměmi. Pro srovnání výnos dvouletého českého dluhopisu je v záporném gardu. Jinak řečeno, zatímco americká vláda mustí platit investorům, tak investoři musí platit české vládě za to, aby jí mohli půjčit. Tuto anomálii samozřejmě zprostředkovaně odráží fakt, že zahraniční spekulanti sázejí na zpevnění koruny, což ČNB nutí intervenovat a tudíž tisknout miliardy nových korun, které hledají jakýkoliv výnos a tak končí i v absurdně drahých českých vládních dluhopisech.

Ačkoli srovnávat americkou a českou ekonomiku prakticky nemá smysl, tak přece jenom divergence mezi krátkými výnosy vládních dluhopisů, kdy ty americké jdou vzhůru a ty české dále do záporu, nebude a nemůže pokračovat příliš dlouho. USA sice mají před Evropu včetně ČR náskok v hospodářském cyklu, avšak z pohledu inflace jsou na tom Američané plus mínus stejně jako my, což by měly úrokové sazby reflektovat. Jinak řečeno i fundamentálně vzato to na další rozbíhání úrokových sazeb mezi námi a Amerikou není, teď jde jen o to, až nastane zpětný chod, z které strany se výnosy dluhopisů budou k sobě přibližovat rychleji. Tipnuli bychom si, že to bude spíše z té české.

Region - Forex
Polská inflace za červenec dosáhla -0,6 % meziročně, což bylo mírně pod očekáváním trhu. Zlotý však na číslo nijak zvlášť nereagoval, i když včera podobně jako forint vůči euru posiloval.

Korunu dnes může zajímat rozhovor s hlavním kandidátem na křeslo guvernéra ČNB Rusnokem. Ten v podstatě potvrdil oficiální stanovisko a uvedl, že ČNB opustí intervenční režim až v okamžiku, kdy bude předpokládaná inflace v horizontu 12-18 měsíců (s dostatečnou jistotou) nad cílem. Současná prognóza přitom očekává, že inflace cíl překročí až na začátku roku 2017 (další prognóza bude zveřejněna na začátku listopadu). Co se týče nárůstu devizových rezerv, tak zde Rusnok žádné tlaky nevnímá. K možnosti případného zavedení záporných sazeb se zdá být možná otevřenější než například současný guvernér Singer, ale zároveň dodal, že potřeba dále uvolnit měnové podmínky je výrazně menší, než byla před půl rokem. Uvidíme, zda koruna na holubičí komentáře Rusnoka (a jeho kolegy Lízala ze včerejšího dne) bude dnes reagovat.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů včera nehledě na slabší čísla vyletěly vzhůru - na deseti letech o skoro 9 bps. Je to pravděpodobně do velké míry reakce na dobré výkony akciových trhů. Ty na evropské půdě zvládly dobře odclonit horší německá čísla a především propady Číny. Odolnost vůči čínským akciovým výprodejům může být znakem toho, že vyspělé trhy v tuto chvíli přeorientovaly veškerou svoji pozornost na výsledky zasedání amerického Fedu. I proto dnes nakonec žádnou revoluci na trhy pravděpodobně nepřinesou ani inflační čísla (viz eurodolar).

Očekávané změny oficiálních úrokových sazeb ČNB: 2015 - beze změn ECB: 2015 - beze změn FED: 2015Q2 +25 bps
PRIBOR 3M CZK IRS 10 let EURIBOR 3M EUR IRS 10 let USD LIBOR 3M USD IRS 10let
sazba změna (bps) sazba změna (bps) sazba změna (bps) sazba změna (bps) sazba změna (bps) sazba změna (bps)
0,300 0,00 1,090 7,00 -0,036 0,20 1,102 10,80 0,334 -0,13 2,297 8,40

Komodity

Cena ropy Brent včera mírně vzrostla, avšak zůstala pod 47 USD/barel. Vzhledem k tomu, že říjnový kontrakt vypršel se “slevou” oproti kontraktu listopadovému, tak se dnes cena nového měsíčního kontraktu pohybuje výše (na dohled od 48 USD/barel).

Dnes trh sleduje především data o amerických zásobách ropy - včerejší předskokan v podobě dat API naznačil jejich výraznější pokles.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2019
20:46„Temná“ zákoutí monetární politiky – tištění peněz a hypersupermegainflace
12:13Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
8:16Nízké valuace finančního sektoru – příležitost nebo hodnotová past?
21.04.2019
16:23Shiller: Co by druhé Trumpovo vítězství přineslo akciím
8:49Víkendář: Spojené státy propadají nebezpečným falešným nadějím
20.04.2019
16:20Jak osvobodit alžírskou ekonomiku
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  
12:51Nejsme sociální síť ani vyhledávač, vzkazuje trhu Pinterest

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data