GBPUSD: Měnový pár se dnes pohybuje vysoko nad hladinou denního pivotu na 1,5159 GBPUSD. Oscilátor relativní síly RSI se pohybuje ve vyšším neutrálním pásmu, aktuálně se nachází při hodnotě 57. Parabolický trendový indikátor SAR signalizuje up-trend. Ukazatel změny trendu Fractal signalizuje down-trend.
Preferovaný scénář: SHORT pozice. Americký dolar by mohl využít aktuální situace a odrazem od horní linie regresního kanálu libru přetlačit.
Alternativní scénář: LONG pozice. Pokud by se libře podařilo výrazně vystoupit z trendového kanálu, může dolar obrat o body až ke druhé rezistenci.
Index spekulativního sentimentu: Kontraindikátor SSI se nachází na úrovni 3,02, celkem 75 % obchodníků se nachází v long pozici.
Klíčové technické úrovně:
R2 - 1,5234
R1 - 1,5190
Pivot - 1,5159
S1 - 1,5114
S2 - 1,5082

Komentář: Britská libra dnes zužitkovala ostrovní data jen krátce. HDP za druhé čtvrtletí bylo zpřesněno a na britských ostrovech bylo zveřejněno v rámci konsensů - mezikvartální růst dosáhl 0,7 % a meziroční 2,4 %. Libra v průběhu dopoledne posílila o přibližně 70 bodů proti americkému dolaru, v poledne se však karta obrátila. Dolar si vzal slovo a plnou svíčkou vzal libře přibližně polovinu zisků. Za posílením dolaru stál zřejmě vstup investorů do pozic před odpoledními daty ADP. Ta nakonec konsensy pokořila a změna zaměstnanosti předčila očekávání o 10 000 nových zaměstnaných.
Oči investorů se dnes však obracejí ještě k večernímu projevu J. Yellenové, který je na programu ve 21 hodin středoevropského času.
Z technického hlediska se pár již týden pohybuje v klesajícím kanálu, kdy má navrch americký dolar. Přestože se obě měny těší výhledovému zvýšení sazeb, u zámořské měny tomu bude přece jen mnohem dříve. S tím, jak se posouvá termín prvního zvýšení sazeb Fedem, BoE bude zřejmě adekvátně posouvat i svůj termín prvního úrokového "hiku". V současnosti je očekávání nastaveno přibližně do poloviny příštího roku.
T. Vlk, analytik Patria Finance, dále k aktuální situaci ohledně ostrovní měny uvedl: „Dalším důvodem, proč se britské libře v poslední době nedaří, může být také téma britského referenda o EU. To je totiž při současných problémech s uprchlíky a separatistických náladách v Evropě čím dál aktuálnější. Čas referenda se navíc přiblížil a premiér Cameron udělal ze svého proevropského postoje úkrok směrem k neutrálnímu.“