Nová starostka katalánského hlavního města Barcelony se pustila do příprav na spuštění nové digitální místní měny. Přestože zatím není znám ještě název platidla, nová politická garnitura s měnou chystá velké záměry. Podle Ady Colau je cílem zavedení nové měny podpořit místní podniky. Komentátoři ale mají poté, co v nedávných katalánských volbách vyhráli separatisté, kteří usilují o samostatnost regionu na centrálních španělských úřadech, jasno. Jde prý o začátek existence vlastní katalánské měny.
Druhý nejlidnatější region Španělska, Katalánsko, dělá podle některých komentářů vše proto, aby opustil zavedené mechanismy existence v rámci Španělska a rozjel vlastní ekonomicko-politické nástroje. I když zatím španělská média takové pokusy odsuzují a nazývají je „nemožnými“, problém je podle zahraničních komentátorů vážný. Centrální banka Španělska dokonce vzkázala k poslednímu pokusu barcelonské starostky o spuštění vlastní digitální měny, že je to nemožné a nežádoucí. Katalánci, kterých je 7,5 milionu, hlasovali v nedávných volbách za nezávislost na Španělsku.
Projekt nové měny má nyní šestiměsíční testovací fázi, ve které mají političtí reprezentanti hlavního katalánského města seznamovat veřejnost s tím, jak bude měna fungovat a co má přinést. Mimo podpory místních firem, jde prý také o to, snížit objem peněz, které region vydává za výrobu fyzických platidel. Deník La Vanguardia přinesl tento týden zprávu, že záměr o spuštění digitální měny se může velmi rychle transformovat na zavedení „regulérního“ platidla. Plán starostky Colau je ale označován i jako propagační kampaň na podporu Barcelony.
Z veřejně dostupných informací vyplývá, že Barcelona, pokud zavede svou elektronickou měnu, nebude prvním městem na světě, které podobné platidlo využívá. Podobné systémy využívá nyní již 4000 měst po celém světě, mezi kterými jsou např. Bristol, který má Bristolskou libru, Toulouse s Sol-Violette či Nantes.
Zdroj: Reuters