udělalo jedinou rozumnou věc. Nahradilo svůj vlastní operační systém velmi populárním Androidem. Operační systém BB10 od měl tržní podíl v řádu několika procent. Bylo velmi těžké ho udržovat a přemlouvat vývojáře, aby svoje aplikace za své peníze programovali i pro ekosystém, který očividně nemá potenciál stát se významnější silou na trhu. tak možná činí další z řady rozhodnutí podstatných pro svojí existenci.
Nově představený telefon Priv je toho důkazem. Je to první dotykový telefon standardní velikosti (obdobně jako iPhone nebo Galaxy) zároveň s hardwarovou klávesnicí poháněný poslední verzí Androida s uživatelským prostředím vyladěným přímo od .
BlackBerry se co se hardware týče drží osvědčené klávesnice, která je údajně vyladěná téměř do dokonalosti a je vysunovací. K tomu přidává výhody velkého displeje, takže telefon lze ovládat jak klávesnicí, tak jak to znáte ze svého iPhone. Pro psaní emailů, zpráv, etc. si můžete vysunout klávesnici, což je pro řadu uživatelů hodně důležité.
Před několika lety jsme téměř všichni přešli na softwareové klávesnice s vidinou lepšího používání a lepší použitelnosti. Opak je pravdou. Na softwareové klávesnici se nepíše s takovou jistotou a to je síla , které je právě kvůli své klávesnici známé.
Uvědomují si to i celé zástupy manažerů, prodejců nebo specialistů kteří je používají jako pracovní nástroj. Těm teď svitla naděje, že kromě Passport a Classics budou mít třetí volbu a ta je zatraceně zajímavá.
Oba dva výše zmíněné modely i pro mě osobně byly ideální až na jedno velké mínus a tím byl právě operační systém a téměř žádná podpora oblíbených služeb. Přechodem na Android se z mínusu stává velké plus. Všechny služby , , pracovní nástroje, time-management nástroje plus neochvějně skvělá bezpečnost od a téměř již legendární Hub pro komunikaci dělají z Priv nebezpečného pracanta s údajně velmi solidní výdrží, který jako pracovní nástroj může atakovat i iPhone. Což naznačují první zahraniční recenzenti.
Obrovskou sílu skrývá telefon ve své bezpečnosti. Android obecně je oblíbený cíl útoků kvůli svému rozšíření. ale udělal tři základní hardwarové úpravy, které výrazně zvyšují bezpečnost telefonu i když běží na Androidu:
- Telefon Priv šifruje veškerá data ve své fyzické paměti.
- Čip telefonu má funkci která validuje a verifikuje, že hardware běží na nezasaženém a nepoškozeném operačním systému. V každém okamžiku tak kontroluje bezpečnost předávání dat mezi službami.
- vzhledem k open-source formě čistého Androida upravilo linuxové jádro Androidcore, tak aby zabezpečilo známé slabosti nebo zranitelnosti systému.
Celkově je to i posun v přemýšlení . Dříve byly doporučovány pro firmy telefony čistě s operačním systémem BB10 kvůli své bezpečnosti a jednoduché správě. Ale v době kultury Bring-your-own-device tak posledních pět let firmy nutily nosit zaměstnance po kapsách telefony, které nechtěli používat, ale chtělo je používat jejich IT oddělení.
Jedinou vadou na kráse celé této pohádky je to, že oficiální cena nového zařízení by se měla pohybovat kolem 700 USD.
se už snaží profilovat jako softwareová společnost vyvijející software pro správu mobilních zařízení, která mimochodem prodává své vlastní telefony uzpůsobené svému software.
Tomu odpovídají i počty prodaných kusů telefonů ve čtvrtletním vyjádření (viz graf níže). ve 2Q prodalo jen 800 tisíc kusů mobilních telefonů. Uvidíme jestli na tom něco Priv dokáže změnit i kdyby měl sloužit jen jako náhrada za dosluhující staré komunikátory.
Akcie společnosti se aktuálně v pre-marketu obchodují na 7,72 USD. Posiluje +0,78 % a umazává tak ztrátu ze včera.
Zdroj: WSJ, Bloomberg