ČR
Domácí burzovní parket včera nedokázal najít recept na další pokles a zakončil den s 0,6procentní ztrátou na úrovni 918,6 bodu. Objem obchodů byl proti dlouhodobému průměru přibližně poloviční. Index PX zakončil den v červených číslech zejména kvůli poklesu finančního sektoru a energetiky .
Tituly z finančního sektoru včera opět strádaly (KB -0,22 %, -0,37 % a dokonce -2,9 %). Také si prošel výprodeji a zakončil den o 0,3 % níže na ceně 412,9 CZK/akcie, přičemž společnost včera oznámila, že 1. blok JE Temelín jede od pondělního rána opět na plný výkon.
Výraznou ztrátu utrpěly cenné papíry Spirits, které odevzdaly 4,3 % na 45 korun. Japonská přitom zvýšila cílovou cenu pro tuto společnost na 50,6 CZK z 48,6 CZK/akcie, doporučení však zůstalo nezměněné na stupni „neutral“. Půl procenta ztratil rovněž český tabák a pondělí zakončil na ceně 11889 Kč/akcie a nedařilo se ani (-0,16 %).
Akcie pivovarů Lobkowicz stagnovaly na úrovni pátečního závěru 207 korun. (Minoritní) akcionáři PLG mají navíc čas už jen do konce tohoto týdne (do 15.1. 2016), do kdy mohou využít veřejné nabídky převzetí akcií PLG za cenu 208 Kč za jednu akcii (v návaznosti na veřejnou nabídku převzetí firemních akcií se tuto cenu za akcii zavázal zaplatit nový většinový vlastník společnosti PLG, firma Lapasan s.r.o.). Kromě pivovarů zůstaly včera na své pateční závěrečně hodnotě také akcie (0,1 CZK/akcie).
V zelených číslech se obchodovaly cenné papíry (+1,15 %), (+0,9 %), O2 CR (+0,64 %) a Kofoly (+1 %). připsal 1,2 procenta na 161 CZK/akcie, přičemž podle nejnovější studie se škoda způsobená při požáru v litvínovské chemičce vyšplhá na více než půl miliardy dolarů.
Evropa
Západoevropské akciové indexy včera několikrát změnily svůj směr, když nakonec neudržely maxima z odpoledne a před koncem zamířily opět do červených čísel, případně do blízkosti pátečního závěru. Celoevropský Euro Stoxx 50 tak posílil o 0,2 %, zatímco britský FTSE 100 odepsal 0,3 %, francouzský CAC 40 0,1 % a německý DAX zůstal beze změny.
Nejhoršího výsledku z celého indexu Stoxx 600 zaznamenala společnost Qiagen, která propadla o 11,1 % poté, co firma vykázala horší výsledky za 4Q a zároveň představila nižší výhled, než se očekávalo. Celkově tak farmaceutické společnosti oslabily téměř o dvě procenta, přičemž Novozymes odepsala 5,2 % díky analytikům Danske, kteří doporučují titul prodávat. Společnost pak ztratila 8,2 % v návaznosti na zprávu, že převezme za 32 mld. USD svého rivala Baxalta International.
Zisky naopak zaznamenaly automobilky, kde posílilo o 2,3 %, o 2,4 % a například nebo o 1,7 %, resp. 1,2 %.
USA
Americké trhy v pondělí zažily divokou seanci. Na vině byla i tentokrát ropa a Čína. Ani snaha Čínské centrální banky stabilizovat renminbi nebyla schopna zastavit pokles akciového trhu, který navázal na deseti procentní propad minulého týdne a na úvod tohoto týdne odepsal dalších 5,3 procent. Velká citlivost komodit na vývoj v Číně se opět podepsala na výkonu ropy WTI, která spadla o -6,1 % na 31,16 USD za jeden barel, čímž se dostala na ceny z roku 2003.
Na Wall Street tak panovala nervózní nálada, kdy na jedné straně nepříznivý vývoj v zahraničí a na druhé straně včera začala výsledková sezona, kterou jako už tradičně po trhu odstartuje hliníkářská společnost . Hlavní akciový index S&P 500 nejprve otevřel do plusu, aby po té ztratil více než jedno procento % a zakončil opět v plusu 0,1 % na 1924 bodech. Cenově vážený index Dow Jones Industrial Average po podobném vývoji nakonec zakončil silnější o 0,3 % na 16399 bodech. Technologický NASDAQ klesl o -0,1 % na 4638 bodech.
Asie
Výprodeje na akciových trzích Asie pokračovaly i během úterní obchodní seance. Ta nakonec v Asii uzavřela většinou se ztrátami. Regionální benchmark akciový index regionu, MSCI Asia Pacific (vyjma Japonska) i přes mírné posílení, se stále drží u nejnižších uzavíracích hodnot od roku 2013.
Obavy investorů kvůli rozsahu čínského ekonomického zpomalení stojí, podle mínění analytiků, za posledním vývojem v Asii. MSCI Asia Pacific Index od počátku letošního roku odepsal více než 8 procent. Za loňský rok oslabil o 12 procent. „Investoři mají stále obavy kvůli rozsahu čínského zpomalení, přesto ale signály naznačují, že můžeme být už ve fázi konsolidace," citovala agentura Reuters Bena Pedleyho, šéfa investiční strategie pro Asii v Private Bank. Podle něj se nyní musí čekat na údaje, které naznačí obrat, jenž vyvrátí celkovou nejistotu na trzích.