Čínský trh prošel dalším propadem. Zdá se, že kroky, které čínská vláda proti jeho kolapsu podnikla minulý rok, vedly pouze k oddálení dalších problémů. Znatelně oslabily i americké akcie a pravděpodobně jde o reakci na vývoj v Číně. Možná, že investoři jsou zklamáni z vývoje v Číně, protože doufali, že americké firmy tam vydělají velké zisky. Nebo prodávají americké akcie proto, aby udrželi své celkové zadlužení nízko poté, co realizovali ztráty v Číně. Nebo je také možné, že propady na nějakém velkém trhu prostě vytvářejí celosvětové vlny pesimismu.
Ať už je poslední kolaps akciového trhu vyvolán čímkoliv, klíčový je stav čínské ekonomiky. Po více než deset let byla právě tato ekonomika tahounem světového růstu. Pokud se tedy nyní dostaví hluboké problémy, pocítí to mezinárodní obchod a hlavně země, které na něm závisejí. Výzkum ukazuje, že prasknutí bublin je bolestivější v případě, že jde o bubliny dluhové a ne akciové. Dluhopisové bubliny poškozují celý finanční systém a vytvářejí hluboké recese. Akciové bubliny a jejich prasknutí mají dopad hlavně na papírové bohatství. Dobrým příkladem je prasknutí technologické bubliny v USA. Když skončil technologický boom devadesátých let, propad cen akcií byl devastující pro investory, ale v ekonomice vyvolal jen mírnou recesi.
Akciové bubliny tedy obecně nejsou tak škodlivé, ale v případě Číny se zdá, že problémy na akciovém trhu jsou odrazem mnohem hlubších tenzí v celé ekonomice. Pravděpodobně začíná dlouho očekávaná deflace na trhu nemovitostí. K tomu se zřejmě přidává problém s dluhem, který se týká vlády, bank i místních vlád a řady nefinančních firem. Všechny tyto subjekty se v posledních letech významně zadlužily a svůj dluh prodaly přímo občanům přes tzv. stínový bankovní systém. Ten umožnil velký růst špatných dluhů, které je z velké části spojeny s realitním trhem. Pokud ceny nemovitostí začnou klesat, stínové banky padnou a další v řadě budou banky běžné. Tím budou vytvořeny podmínky pro skutečně destruktivní kolaps.
V popsaném scénáři by fluktuace akciového trhu představovaly pouhou stínohru velkého dluhopisového cyklu. Investoři prostě hledali nějakou alternativu k nemovitostem a kvůli tomu pravděpodobně vytlačili ceny akcií příliš vysoko. I tak jde ale o symptom něčeho mnohem většího. To samé se stalo v Japonsku na konci osmdesátých let. Index Nikkei prošel bublinou, zkolaboval, ale jádrem problému byl dluhem tažený boom a pád realitního trhu. Právě ten podkopal celý japonský finanční systém. Obavy z dalšího vývoje v čínské ekonomice jsou plně namístě.
Autorem je ekonom Noah Smith.
Zdroj: Bloomberg