Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Bohatne se z práce, štěstí i moci…

Krugman: Bohatne se z práce, štěstí i moci…

20.1.2016 14:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pravděpodobné, že americká politika je v podstatě jen o tom, jak moc bohatí by ti nejbohatší z nás měli být. Liberálové by jim rádi zvedli daně a z nových daňových příjmů by financovali sociální výdaje. Konzervativci by rádi udělali opak, protože zdaňování bohatých podle nich poškozuje všechny kvůli tomu, že snižuje motivaci k vytváření bohatství. Naše poslední zkušenosti ale k tomuto pohledu příliš vstřícné nejsou.

Prezident Obama prosadil podstatné zvýšení daňových sazeb u lidí s nejvyššími příjmy. Jeho reforma systému zdravotní péče pak představuje obrovský rozmach státu blahobytu. Konzervativci hovořili o tom, že kvůli tomu přijde pohroma. Namísto toho ale během Obamovy vlády došlo k nejvyšší tvorbě pracovních míst od devadesátých let. Není však možné, že pro větší příjmovou nerovnost hovoří některé dlouhodobé důvody?

Nikoho asi nepřekvapí, že existuje řada elitních ekonomů, kteří v uvedené dlouhodobé důvody věří. Nepřekvapí zřejmě ani to, že já s nimi nesouhlasím a domnívám se, že ekonomika může vzkvétat i s daleko menší koncentrací příjmů a bohatství u omezené skupiny lidí. Co mě k tomu vede? O tomto problému rád uvažuji s použitím tří zjednodušených modelů, které ukazují na možné příčiny vzniku nerovnosti. Za prvé, obrovská příjmová nerovnost může být způsobena tím, že se velmi odlišuje produktivita jednotlivců. Někteří z nich jsou prostě schopni vytvářet mnohem více než průměr. Podobný postoj zastává například investor Paul Graham a obecně je tento názor velmi populární v Silicon Valley. Tedy mezi lidmi, kteří vydělávají stokrát či tisíckrát více než běžní zaměstnanci.

Za druhé, obrovská příjmová nerovnost může být odrazem prostého štěstí a náhody. V jednom starém filmu z Divokého západu jeden hledač zlata vysvětluje, že cena zlata je tak vysoká, protože velmi mnoho lidí se snaží jej najít, tvrdě na tom pracují, ale nakonec nejsou úspěšní. Podobně to může fungovat v ekonomice, kde ti nejbohatší nemají žádné výjimečné dovednosti a schopnosti, ale prostě měli jen štěstí a nacházeli se v pravý čas na pravém místě. A za třetí, nerovnost může být odrazem toho, kdo má moc. Ředitelé velkých korporací si vlastně sami určují své platy. Někdo jiný zase zbohatne na tom, že má přístup k neveřejným informacím, a podobně.

V reálné ekonomice najdeme prvky všech tří modelů. Bylo by bláznivé popírat, že někteří lidé jsou mnohem produktivnější než ostatní. Stejně tak není možné popírat, že velké úspěchy při podnikání v sobě nesou významný prvek štěstí. A významnou roli hraje bezesporu i faktor moci. Pokud čteme myšlenky pana Grahama, mohlo by se nám zdát, že bohatí Američané pocházejí zejména z řad podnikatelů. Ti nejbohatší z nejbohatších jsou ale hlavně řediteli velkých korporací a většina z nich se na svou pozici dostala pravděpodobně tak, že se šplhala po mocenském žebříčku vlastní firmy až nahoru.

Skutečná otázka ale zní následovně: Je možné přerozdělit část příjmů, která patří elitám, bez toho, abychom poškodili ekonomický pokrok? Přerozdělování samo o sobě není špatné, protože i kdyby příjmová nerovnost pramenila jen z rozdílů v produktivitě, tržní síly nejsou to samé jako morální otázky. Pokud k tomu přičteme to, že bohatství se často zakládá na moci a prostém štěstí, je argument pro určité přerozdělení ještě silnější. Toto přerozdělení ale nesmí poškozovat motivaci k celkové tvorbě bohatství.

Ve skutečnosti není důvod se domnívat, že přerozdělování tuto motivaci skutečně poškozuje. Ve Spojených státech bylo nejrychlejšího růstu dosaženo během padesátých a šedesátých let. Došlo k tomu i přesto, že daňové sazby v nejvyšších příjmových skupinách byly v té době mnohem vyšší a příjmová nerovnost nižší.

Vysoké sazby a nízká příjmová nerovnost jsou dnes typické pro země jako Švédsko. Tedy země, které jsou vysoce inovativní a ze kterých přichází řada nových společností. Může to být i proto, že v nich funguje silná záchranná sociální síť, která snižuje averzi k riziku a podporuje rizikové projekty. Bohatí tedy podle mého názoru nemusí být tak bohatí, jako jsou. Nerovnosti se nelze vyhnout, ale o tak obrovské nerovnosti, jaká panuje v USA, to neplatí.

Autorem je Paul Krugman.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Zaměstnanost v Británii roste, ale mzdy dál zpomalují
20.1.2016 11:00
Velká Británie zveřejnila listopadové statistiky z trhu práce, které j...
Dnešní černá labuť na padajícím trhu? Akcie ASML rostou o 2,5 %
20.1.2016 11:49
Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku dnes oznámil holandský dodava...
Medvědi letos útočí na akciové trhy
20.1.2016 12:51
Globální akciové trhy od počátku tohoto roku kolísají jako na houpačce...

Váš názor
 • Nepoučitelní
  22.1.2016 14:05

  Že přerozdělování nefunguje už dokázali státy socialisitckého zřízení. A že jich bylo. Kdo tohle pořád tlachá jak se má přerozdělovat je prostě nepoučitelný trouba.
  Ford
 • Gates ?
  20.1.2016 18:19

  Opravdu nepotřebujeme více Billů Gatesů. Globalizátor, který zbohatl na předraženém operačním systému, s kterým vybudoval takřka monopol. To, že nacpal nějaké peníze do bohulibých fondů apod., z toho není třeba padat na zadek. Svoje bohatství schoval před státem a daněmi do nadací, jako mnoho jiných ultra boháčů, aby pak mohl zkrze nadace investovat např. do Monsanta a dalších globálních obřích firem (např. Cargill), jejichž zájmem rozhodně není vytvářet na planetě nějakou sociální spravedlnost apod. O jeho prosazování a podpoře kontroverzních očkovacích programů ani nemluvě.
  Peté13
 •  
  20.1.2016 15:11

  Bohatství je užitečna věc. Jde jen o to k čemu je využíváno. V Americe jsou dva bohatí a populární a uznávání lidé. Bill Gates a finančník Buffet. Zatím co Getes svého bohatství využívá k vytváření všeobecně prospěšných hodnot, tak Buffet pouze přehazuje své peníze z jedné hromady na druhou a tím bohatne. Je potřeba více lidí typu Gates a méně typu Buffet.
  juniper
  •  
   20.1.2016 15:19

   Vidíš to moc zasmušile. Na Buffetových penězích pracují řádově tisíce lidí, tedy se tím živí. Buffetovy peníze zaměstnávají, chápeš? Buffetovy peníze neleží ladem.
   Jesse
   •  
    20.1.2016 15:25

    To je sice fakt, ale zase jsou to lidé kteří nic nevytvářejí, žádnou hmotnou nebo duchovní hodnotu. Zas jenom peníze, kterí stahují z míst kde by mohly sloužit.
    juniper
Aktuální komentáře
18.10.2018
15:08Roboti změní naší práci, ale jinak, než se domnívá většina
13:48ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:27Narazí dopravní revoluce na evropskou byrokratickou zeď?
13:04Růst prodeje průmyslových robotů letos zpomalí na deset procent
12:39Francouzská OVH ztrojnásobí výdaje, postaví se Googlu a Amazonu
12:38Štíhlejší Ericsson by mohl soutěžit i s levnou čínskou konkurencí (komentář analytika)  
12:31Trhy se přenesly přes Fed i brexit, dolar koriguje zisky  
10:55Novartis koupí výrobce léků na rakovinu Endocyte za 2,1 mld. USD
10:53Pictet: To nejlepší ještě nepřišlo
10:17Avast (+1,8 %) ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, potvrzuje výhled
10:04Po výsledcích se daří Avastu i CETV, německé automobilky se vzpamatovaly z propadů  
9:55Křetínský prý chce koupit podíl ve francouzském deníku Le Monde
9:18Spojené státy neoznačily Čínu za měnového manipulátora
9:12Rozbřesk: Horko kolem brexitu a Fed tlačí vzhůru úroky i dolar
8:59Evropské burzy mohou otevřít v záporu. Jak se bude dařit reportující CETV a Avastu?  
8:14Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání Fedu
8:05CETV (+2,4 %) překvapila ziskem a krotí dluh. Budoucnost má ještě co nabídnout, tvrdí šéf Del Nin
6:03Pokud čekáte, že Fed povolí, pak budete nemile překvapeni
17.10.2018
22:05Wall Street zakončila v červeném, IBM po výsledcích -8 %
17:44Akcie s 20% zisky, které se ale nesmíte moc dívat pod pokličku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
American Express Co (09/18 Q3, Aft-mkt)
Blackstone Group LP/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
Celanese Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Intuitive Surgical Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/18 Q3)
Novartis AG (09/18 Q3)
PPG Industries Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (09/18 Q3, Bef-mkt)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/18 Q3)
8:00Yara International ASA (09/18 Q3)
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/18 Q3)
13:00Philip Morris International Inc (09/18 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15PayPal Holdings Inc (09/18 Q3)