Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Míří trhy k Pyrrhovu vítězství?

Míří trhy k Pyrrhovu vítězství?

25.01.2016 17:45

Hned na začátku roku se v globální ekonomice objevuje anomálie, která může být předním kandidátem na anomálii roku. Jak upozorňuje třeba Gavyn Davies (viz Globální ekonomika popírá pesimismus, objevila se anomálie mezi USA a Evropou), eurozóně se nyní v oblasti ekonomického růstu pravděpodobně daří mnohem lépe, než Spojeným státům. Tento týden budeme přitom v oblasti pravidelně zveřejňovaných dat čekat asi zejména na pátek, kdy se ukáže, jaký byl růst americké ekonomiky v Q4 minulého roku. Podle konsenzu kleslo tempo růstu z 2 % na 0,9 %, třeba taková Commerzbank čeká pouze 0,5 % a jsou ještě větší skeptici.

Otázka není, zda americká ekonomika zpomalila, ale „nakolik“ a hlavně „na jak dlouho“. Zde je klíčovým prvkem vývoj soukromé spotřeby, která byla v posledním čtvrtletí pravděpodobně poměrně slabá. Kolegové z Commerzbank to přičítají vývoji počasí: Klesly výdaje na paliva a topení, ale zároveň nedošlo k tomu, aby lidé naspořené peníze utratili za něco jiného. A zde stojí za to se trochu zastavit na obecnější úrovni.

Trocha praktického teoretizování...

Hovoříme tu totiž v podstatě o tom, že došlo k pozitivnímu nabídkovému šoku, který se ale projevil zhoršením (!) ekonomické aktivity: Došlo k relativnímu oteplení, tudíž není potřeba tolik topit a možná nakupovat tolik teplého oblečení a podobně. Spotřebitel zareagoval tak, že poptávku v této oblasti skutečně snížil a nekupoval to, co díky onomu pozitivnímu šoku už nepotřeboval. Zachoval se ale jako naprosto saturovaný spotřebitel, který s dalšími penězi už nechce dělat nic jiného, než je spořit. Na to by ale musel někdo jiný více investovat, k čemuž nedošlo (sem se zase promítají investičně demotivující nízké ceny ropy).

Z těchto zamýšlených úspor se tak nestávají úspory realizované, ale jen „peníze pod slamníkem“ a ekonomická aktivita tak celkově klesá. Pozitivní nabídkový šok je tedy kvůli problémům na poptávkové straně proplýtván, Sayův zákon se pak stává pohádkou pro dospělé. Pokud by měli práci všichni, kteří pracovat chtějí, nejde vlastně o plýtvání, ale o optimalizaci. Jenže oni jí nemají...

...a rychle zpět k anomálii a možnému „vítězství“

Pokud je teze Commerzbank správná, měl by se vývoj rychle obrátit, soukromá spotřeba v USA zase posílit a celková ekonomická aktivita oživit. Pokud k tomu dojde, v úvodu zmíněná anomálie by mohla pomalu splaskávat. S výjimkou možnosti, že si eurozóna díky dalšímu zrychlování svůj atypický náskok neudrží. A jak ukazuje následující obrázek od Danske Bank, není to nemožný scénář.

pyrrha

Není třeba zdůrazňovat, že trhy měnové i další jsou už dlouho ukotveny v základním myšlenkovém modelu: Spojené státy rostou relativně rychle a tamní monetární politika bude utahována; eurozóna roste relativně pomalu a tamní monetární politika bude uvolňována. Pokud by měla výše uvedená anomálie přetrvávat (a hlavně pokud to bude kvůli negativnímu vývoji v USA), začne se tento model uvažování rozpadat. Ono k tomu asi dochází už nyní a projevuje se to odpovídajícím způsobem na trzích. Nejvíce by se to pak v budoucnu projevilo na eurodolaru.

Radovat by se z uvedené anomálie (tažené problémy v USA) samozřejmě neměly ani akcie. Pokud by pak náhodou považovaly za vítězství to, že Fed se kvůli vývoji v USA (a stále pravděpodobněji kvůli vývoji globálnímu) možná přetransformuje ve větší holubici, bylo by to Pyrrhovo vítězství. Návrat na JIPku je sice lepší, než ležet na ulici, ale nejlepší je neležet vůbec.


Čtěte více:

Investiční výhled Patria na rok 2016: Akcie
25.01.2016 15:00
Investiční výhled pro letošní rok uzavíráme zveřejněním pohledu našeho...
Fed, BoJ, HDP v USA a nejnabitější týden výsledkové sezóny… týdenní výhled
25.01.2016 14:35
Americký Fed tento týden jedná o měnové politice. Další akce se přitom...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2025
16:21Investor Ken Griffin pro Bloomberg o školství, Miami a Trumpových clech
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data