Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Expert na ropu: Klíčovou otázkou je, zda kvůli ziskům z nižších cen energií dochází k výdajům nebo k úsporám

Expert na ropu: Klíčovou otázkou je, zda kvůli ziskům z nižších cen energií dochází k výdajům nebo k úsporám

09.02.2016 12:55
Autor: Pavel Daniel

Současný propad ceny ropy je téměř nejdrastičtější ve srovnání s „oslabujícími“ cykly ceny ropy od poloviny 80. let minulého století. Burzovní statistiky ukazují, že od konce října 2015 oslabily ceny ropy přibližně o 30 % a od konce června 2015 dokonce o bližně 50 % a dosáhly na cenu menší než 30 amerických dolarů za barel. Co lze ale čekat dál?

Aktuální cyklus cen ropy versus předchozí cykly

Fidelity 

Zdroj: Fidelity International, Bloomberg

Budoucnost se nyní zdá být veselejší

„Zatímco se zdá pravděpodobné, že světové ceny ropy zůstanou po nějakou dobu ve srovnání s historií nízké a volatilita zůstane krátkodobě vysoká, existují již opatrné důvody k optimismu, že může být blízko dosažení dna a že dojde k určité konsolidaci cen,“ konstatuje zpráva Fidelity International. Důvodem opatrného optimismu je podle analýzy, vypracované týmem komoditních specialistů to, že celosvětové investice do ropy prudce klesly, producenti omezili nové projekty a prognózy naznačují pokles produkce ropy z břidlic v USA o 0,5 milionů barelů za den v roce 2016, což napomůže snížit celosvětovou nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Ve hře je i další zvyšování úrokových sazeb FEDem, neboť pokud bude americká centrální banka nucena zpomalit vývoj kurzů k normálu, může to zpomalit nebo dokonce zvrátit vzestup amerického dolaru, který byl hlavním hnacím motorem pro oslabení ceny ropy. „Při současných nízkých cenách je velmi malá poptávka po hedgingu cen ropy a zdá se, že zájem o spekulativní prodej poslední dobou polevuje,“ říká analýza Fidelity International. Zajímavostí k současnému dění na trhu s ropou je, že ještě v říjnu 2014 předpovídala Světová banka pro rok 2015 průměrnou cenu ropy okolo hodnoty 96 USD za barel, což je téměř o 50 % vyšší, než se ve skutečnosti ukázalo.

"Nabídkové" důvody propadu ceny ropy 

Vysvětlení propadů cen ropy se dá podle Fidelity International podat pohledem z hlediska nabídky a poptávky. Příčiny oslabování cen ropy z „nabídkové“ strany lze shrnout do těchto důvodů:
• Ceny ropy se v letech 2011–14 pohybovaly v průměru vysoko (95 USD za barel), což výrazně povzbudilo investování do ropného průzkumu a produkce ropy, včetně nákladnějších zdrojů ropy.

• Pokračující období vysokých cen ropy se překrývalo zejména s revolucí v těžbě z břidlic v USA, která byla hlavní příčinou celkového prudkého nárůstu nabídky ropy a kapalných paliv v USA během tří let do konce roku 2015 o 3,9 milionů barelů za den.

• Abychom do perspektivy zahrnuli také rozsah nárůstu v oblasti ropy z břidlic v USA v letech 2012–15, stojí za to zmínit, že čtvrtý největší světový producent ropy, kterým je Irák, vyprodukoval v roce 2015 4,1 milionů barelů za den.

Propad cen ropy z pohledu poptávky

• Zatímco celosvětová nabídka ropy rostla, jak bylo uvedeno výše, celosvětová poptávka po ropě zároveň slábla, především v důsledku zpomalujícího se ekonomického růstu v Číně.

• Zpomalení růstu v Číně se na poptávce po ropě nepříznivě odrazilo, protože Čína je největším světovým dovozcem ropy a protože za několik posledních let byla rovněž hlavním zdrojem dodatečné poptávky po ropě.

• Kromě zpomalení celkového růstu se čínská ekonomika znovu přiklání k soukromé spotřebě, což znamená, že se méně opírá o intenzivní pevné investice do ropy a výrobu na vývoz. Zdá se také, že tento proces bude ještě nějakou dobu probíhat.

Čína podle Fidelity International ještě musí ujít kus cesty, než dospěje k běžné skladbě HDP. Pokud by se měly pevné investice Číny jako poměrná část jejího HDP změnit směrem dolů pouze na historickou průměrnou maximální úroveň rozvinutých zemí, znamenalo by to 7,5% pokles celosvětových kapitálových investic, což odpovídá například částce, kterou jak Německo, tak Spojené království (dohromady) dávají každý rok na kapitálové výdaje.

Ekonomické důsledky propadu ceny ropy

Z obecného ekonomického hlediska jsou nižší ceny ropy podle hodnocení Fidelity International dezinflační a funkčně velmi podobné převodu bohatství ze států vyvážejících ropu do států ropu dovážejících. Velcí dovozci ropy teoreticky profitují z nízkých cen ropy, zatímco velcí vývozci prodělávají.

V praxi jsou však u mnoha zemí dovážejících ropu nižší náklady na dovoz vyváženy různou měrou. Podle Fidelity International jde především o to, že se snižují investice sektoru energetiky a klesají částky na fakturách za paliva v důsledku úspor ze strany spotřebitelů. To v konečném důsledku může vést podle Fidelity International k obnovení deflačních rizik.

Fidelity International soudí, že USA jsou nejlepším příkladem vzájemného působení všech výše uvedených faktorů v důsledku prudce klesajících investic v břidlicovém sektoru, inflace blížící se nule a signálů, že spotřebitelé velkou část výnosu z ropy dosud převážně ukládali.

Zdá se, že spotřebitelé v USA neočekávané příjmy v oblasti energie zatím převážně ukládali...
Prospěch z prudkých poklesů cen energie v USD činí přibližně 358 mld. USD. Ale osobní úspory v USA se zvýšily přibližně o 333 mld. USD, což naznačuje, že většina příjmů byla dosud ukládána.

Fidelity 

Pozn.: Rise in disponable income - Nárůst pohotových příjmů, Decrease in PCE energy - Snížení výdajů na osobní spotřebu v oblasti energie, Increase in other PCE - Nárůst jiných výdajů na osobní spotřebu, Increase in savigs - Nárůst úspor, Increase in other non PCE spending - Nárůst jiných výdajů mimo osobní spotřebu.

Zdroj: Fidelity Internatinoal

Dopady na investice

Podle Fidelity International mají nízké ceny ropy, coby komodity, která má klíčovou roli pro rozvoj světové ekonomiky, mnoho dopadů na úrovni sektorů a akcií. Obecně - oblasti, v nichž je ropa hlavním vstupním nákladem profitují, zatímco obory, v nichž jsou příjmy nutně propojeny s cenami ropy, prodělávají. Podle Fidelity International těží z poklesů cen ropy například automobilový segment, kdy nízké ceny ropy podporují poptávku po motorových vozidlech, zejména po vozech s velkou spotřebou paliva, jako jsou SUV. Dalším oborem, který těží z nízkých cen ropy, je zemědělství – nižší ceny ropy vedou ke snižování zemědělských provozních nákladů zahrnujících zemědělské stroje, hnojiva a dopravní náklady. A do třetice – segment chemikálií, kde ropa může představovat převážnou část nákladů na suroviny mnoha chemických společností, těží z toho, že nižší ceny ropy jsou mu ku prospěchu.

„Klíčovou otázkou v současnosti je, zda v důsledku neočekávaných zisků z nižších cen energií dochází k výdajům nebo k úsporám. Bohužel dosud existují důkazy, které ukazují na to druhé. Domněnka, že akciové trhy si letos povedou dobře, je závislá na použití tohoto neočekávaného zisku/dodatečného příjmu, což spotřebiteli v USA umožní, aby byl dalším hnacím mechanismem ekonomického růstu v USA, a převzal tak štafetu od firemního sektoru. Ačkoliv registrujeme rané signály zlepšení v automobilovém průmyslu a v oblasti bydlení, není to zatím významné ani plošné pro celou ekonomiku,“ uzavřel Dominic Rossi, ředitel pro investice, Fidelity International.


Čtěte více:

Japonský akciový masakr
09.02.2016 9:10
Krvavá lázeň na trzích pokračuje a investoři se snaží stáhnout za každ...
Pokud nyní přijde recese, peníze z vrtulníků nás asi neminou
09.02.2016 11:00
Známý evropský ekonom Antonio Fatás poukazuje na to, že „pokud by se l...
Zlatí býci zvyšují sázky, Goldman Sachs ale drahému kovu nevěří…
09.02.2016 10:56
Pondělní naprosto nečekaná rudá vlna, která spláchla akciové trhy, opě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m